هر آنچه که باید از سرویس و نگهداری ماشین کنترلی بدانید

بازی با ماشین کنترلی یکی از تفریحاتی است که سن و سال نمی‌شناسد و هر کسی از کودک تا بزرگسال می‌تواند از آن، لذت ببرد. معمولا چند وقت پس از خرید ماشین کنترلی، زمانی که ماشین کنترلی دچار مشکل شده است و از قدرت و سرعت آن کاسته می‌شود به دنبال راه حل برای رفع این مشکلات می‌گردیم در حالی که با رعایت چند اصل ساده می‌توانیم از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنیم. به همین دلیل، ما در این مقاله، تکنیک‌هایی را برای نگهداری و سرویس ماشین کنترلی به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید مدت زمان بیشتری از ماشین کنترلی خود به خوبی استفاده کنید. با ما همراه باشید.

سرویس ماشین کنترلی؛ چه ماشین کنترلی‌هایی نیاز به سرویس دارند؟

زمانی که محصولی می‌خرید می‌توانید با مراقبت و نگهداری درست، مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. فرقی نمی‌کند که ماشین کنترلی شما از مدل‌های معمولی یا ماشین کنترلی حرفه‌ای مثل آرسی باشد؛ شما باید تا حد ممکن از آن مراقبت کنید تا اختلالی در نحوه کار آن ایجاد و آسیبی به بدنه و قطعات آن وارد نشود.

ماشین کنترلی‌های RC (Radio Control) با قابلیت رادیو کنترل به دلیل سیستم پیشرفته‌تر و حرفه‌ای‌تری که دارند به مراقبت و سرویس بیشتری نیاز دارند. شما می‌توانید نکاتی را که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد را برای انواع ماشین آرسی الکتریکی و سوختی به کار گیرید و عمر ماشین کنترلی خود را بالا ببرید.

نحوه سرویس ماشین کنترلی، آشنایی با نکات مهم مراقبت از ماشین کنترلی - پریماتوی

نحوه نگهداری از باتری ماشین کنترلی الکتریکی

امروزه بیشتر ماشین‌های کنترلی همانند کوادکوپتر و هلی شات با باتری کار می‌کنند و عملکرد صحیح و درست باتری در سلامت قطعات، توان و قدرت آن تاثیر مستقیمی دارد. باتری ماشین کنترلی به دو صورت نیکلی و لیتیومی موجود هستند که روش نگهداری از آن‌ها با یکدیگر کمی متفاوت است. باتری‌های نیکلی دوام بالاتری دارند و به نسبت باتری‌های لیتیومی، حساسیت کم‌تری را نسبت به تغییرات و خرابی نشان می‌دهند.

روش مشترکی وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان از باتری ماشین کنترلی و کوادکوپتر حرفه‌ای مراقبت کرد. در صورتی که باتری ماشین کنترلی شما از نوع لیتیومی است بلافاصله پس از اتمام استفاده آن را خاموش کنید. روشن ماندن ماشین کنترلی باعث تخلیه انرژی باتری توسط مدارهای داخلی ماشین کنترلی خواهد شد و به باتری آسیب جدی وارد می‌کند. در صورتی که حد ولتاژ باتری پایین آمد می‌توانید با وارد کردن شوک به باتری، یون‌های آن را دوباره فعال کنید و باتری را به حالت اولیه خود بازگردانید.

نگهداری از باتری ماشین کنترلی الکتریکی و بایدها و نبایدهای آن - پریماتوی

گرد و خاک؛ بلای جان ماشین کنترلی شما

عملکرد تمامی قطعات الکتریکی و الکترونیکی با نشستن گرد و غبار روی آن‌ها مختل خواهد شد. فرقی ندارد که ماشین کنترلی شما از چه نوعی باشد الکتریکی باشد یا سوختی؛ نفوذ گرد و خاک به قسمت‌های داخلی آن به ماشین کنترلی شما آسیب جدی وارد خواهد کرد. پایین آمدن بازدهی موتور، کم شدن طول عمر قطعات، بالا رفتن سطح اصطکاک قطعات و ممانعت از روانکاری از جمله مشکلاتی است که به دلیل گرد و خاک وارد شده به داخل ماشین کنترلی ایجاد می‌شوند.

به هیچ وجه برای پاک کردن گل و لای و گرد و خاک از فشار آب استفاده نکنید. نفوذ آب به مدارهای الکتریکی عملکرد آن‌ها را دچار اختلال خواهد کرد. با قلم‌مو، دستمالی نمناک یا فشار هوا گرد و خاک را از بدنه و قسمت‌های داخلی ماشین کنترلی پاک کنید و مراقب باشید رطوبت به مدارها و قسمت‌های داخلی آن نفوذ نکند.

روانکاری بخش انتقال قدرت؛ بخش مهم سرویس ماشین کنترلی

سیستم انتقال نیرو در ماشین کنترلی همانند ماشین‌های واقعی عمل می‌کند بنابراین ماشین کنترلی مانند ماشین واقعی، نیاز به مراقبت و سرویس خواهد داشت. بخش دیفرانسیل و چرخ‌ دنده‌ها مهم‌ترین قسمت از سیستم انتقال قدرت ماشین کنترلی هستند که به دلیل اصطکاک بالا باید با استفاده از روغن مخصوص در دوره‌ها و بازه‌های زمانی مشخص، روغن‌کاری شوند.

استفاده از سوخت مناسب ماشین کنترلی سوختی

همانطور که برای ماشین واقعی از هر سوختی نباید استفاده کرد برای ماشین کنترلی هم باید از سوخت متناسب با نیاز و کاربرد آن، بهره گرفت. میزان خلوص و درصد ترکیب مواد مختلف در عملکرد درست و صحیح ماشین کنترلی تاثیر زیادی خواهد داشت. برای ماشین آرسی بنزینی از نسبت ۲ الی ۵ درصد بنزین و روغن موتور مخصوص ماشین کنترلی بنزینی استفاده کنید.

ماشین سوختی نیترو نیز نیاز به سوخت ویژه‌ای دارد که باید در هنگام خرید ماشین کنترلی در کنار موارد مهم دیگر، مشخصات سوخت مورد نیاز آن را هم بپرسید. اگر دوست دارید بدانید که سوخت مورد نیاز برای ماشین کنترلی نیترو از چه موادی تشکیل شده است در مقاله راهنمای خرید ماشین کنترلی می‌توانید آن را مطالعه و بررسی کنید.

استفاده از سوخت مناسب ماشین کنترلی سوختی؛ نکته‌ای مهم برای مراقبت از آن - پریماتوی

نکات مهم مراقبت از ماشین کنترلی در حین استفاده از آن

مراقبت از ماشین کنترلی تنها به زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید محدود نمی‌شود. رعایت کردن اصول و نکات مراقبت از ماشین کنترلی در حین استفاده می‌تواند تاثیر بیشتری نسبت به مراقبت‌های پس از استفاده روی سلامتی آن داشته باشد.

  • در هنگام سوخت‌گیری ماشین کنترلی سوختی، مراقب گازهای سمی و آتش گرفتن سوخت باشید.
  • از وارد کردن فشار و قطعه به قسمت‌های داخلی ماشین کنترلی و مدارهای اصلی آن بپرهیزید.
  • در صورتی که صدا، دود و مواد حاصل از احتراق غیر معمولی را از ماشین کنترلی خود مشاهده کردید بلافاصله آن را خاموش کنید و مراقب آتش گرفتن سوخت آن باشید.
  • در مکان‌هایی که موانع زیادی سر راه ماشین کنترلی قرار خواهد گرفت آن را روشن نکنید. برخورد با مانع می‌تواند به شدت به قطعات ماشین کنترلی آسیب وارد کند.
  • بهتر است روی سطوح ناهموار که رانندگی در آن‌ها به بدنه و سیستم تعلیق ماشین کنترلی آسیب می‌رساند ماشین را به حرکت در نیاورید.
  • موقع حرکت ماشین، مراقب چاله‌های آب و خیس نشدن ماشین باشید. خیس شدن مدارهای ماشین کنترلی به شدت به آن‌ها آسیب وارد می‌کند.

بهترین ماشین کنترلی را با بالاترین کیفیت از پریماتوی بخواهید

ماشین کنترلی یکی از جذاب‌ترین و جدیدترین وسایل بازی و مسابقه است که بازی با آن، شور و هیجان خاصی را به همراه دارد. عملکرد صحیح و طول عمر ماشین کنترلی به نحوه مراقبت و نگهداری از آن وابسته است. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم روش نگهداری از ماشین کنترلی را به شما آموزش دهیم تا لذت بیشتری از بازی با آن ببرید.

فروشگاه تخصصی پریماتوی، انواع ماشین کنترلی حرفه‌ای خارجی را با کیفیت اصلی و قیمتی مناسب در اختیار مشتریان عزیز خود قرار می‌دهد. شما می‌توانید با مراجعه به بخش‌های مختلف سایت از تنوع محصولات فروشگاه پریماتوی و قیمت آن‌ها باخبر شوید. در انتها پیشنهاد می‌کنیم برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ ۲۸۴۲۷۴۱۲-۰۲۱ پریماتوی تماس حاصل کنید. همکاران ما آماده راهنمایی شما هستند.

دیدگاه‌ها ۰

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟