دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۱۸۲

  Avatar arya پاسخ

  سلام من هم یک پهبادdx54 دارم تازه خریدم بعد از یک بار استفاده کردن دیگر لامپ هاش روشن نشد چکار باید بکنم

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ایراد از باتری دستگاه شما میباشد. برای بررسی بهتر به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar امیرسالار آرین پاسخ

  سلام خسته نباشید پهبادم بالهاش میچرخه ولی بلند نمیشه چیکار کنم؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   پیشنهاد میکنیم به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا ایراد به صورت دقیق بررسی شود.
   پیروز باشید

  Avatar ناشناس پاسخ

  سلام جناب من هلی کوپتر مدل LH-1303 هلیکوپترمن میچرخه بالاش ولی یک تیکه میره بالا با سر میره زمین تکون تکون مبخره خواهشا جواب بدید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم. پیشنهاد میکنیم به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  primatoy primatoy پاسخ

  سلام وقت بخیر
  بهتر از به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید.
  ایراد میتواند جزئی باشد و با کالیبره کردن حل شود یا ایراد از سمت موتور دستگاه باشد.
  پیروز باشید

  Avatar کاروان پاسخ

  سلام
  کواد کوپتر سایماx8pro دارم
  دو مشکل دارد میشه کمکم کنین
  وقتی از زمین بلند میشور مدام دور خودش ۳۶۰درجه میچرخه میتونه سابت وایسه تو ارتفاع ولی ۳۶۰دور خودش میچرخه مشکل باد یا هوا نیست.
  مشکل دوم اینه ک وقتی جی پب اس وصل میشه میفرستی هوا دست از کنترول میکشی خودش خودکار بی میگرده باتریشم پر باشه همین طور بر میگرده وقتی هم دکمه جی پی اسو میزنم خودش ترتفاع میگیره فقط

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   مشکلاتی که بهش اشاره کردین مربوط به ایراد از سمت برد اصلی دستگاه هست.
   بهترین کار این هست دستگاه رو به یک تعمیرکار نشان دهید تا بهتر بررسی شود.
   پیروز باشید

  Avatar Baran پاسخ

  سلام
  کواد کوپتر سایما x8pro دارم .
  وقتی از زمین بلند میشور مدام دور خودش ۳۶۰درجه میچرخه، میتونه تو هوا ثابت وایسه ولی ۳۶۰درجه دور خودش میچرخه اما این بخاطر باد نیست.
  منظورم دور سوژه چرخیدن نیست ثابته ففط دور خود کواد میچرخه مشکلش چیه؟؟
  ممکنه مشکل از پره یا روغن کاری چرخ دنده ها باشه؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ایراد از برد اصلی دستگاه و بهم خوردن تنظیمات جایروسکوپ و یا مشکل در قسمت موتور دستگاه میباشد.
   بهترین کار این هست که به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar محمد پاسخ

  سلام
  یک سوال داشتم
  کوادکوپتر من وقتی کالیبره میشه برای ی‌ک بار وقتی دسته رادیو کنترل رو بالا میدم ملخ ها میچرخه ولی وقتی میخوام درجه چرخش رو زیاد کنم یه دوباره لند کنه و پرواز کنه نمی‌نمیچرخه باید چکار کنم؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   فکر میکنم شما طرز استفاده صحیح از مدل کوادکوپتر رو اطلاع ندارید، پیشنهاد میکنم دفترچه راهنما رو مطالعه کنید و یا به یک متخصص تعمیرات برای حل مشکل مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar احمد پاسخ

  سلام
  یه سوال داشتم
  کوادکوپتر وقتی کالیبره میشه فقط یکبار میتونم به پرواز درش بیارم یعنی اگه درجه پرواز رادیو کنترل رو یکم زیاد کنم دو باره چشمک زن میشه ویا اگه مثلابخوام لند کنه و دوباره پرواز کنه نمیتونه باید چکار کنم؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   کالیبره کردن ربطی به پرواز نکردن نداره و احتمالا مشکل از جای دیگه ای هست.
   پیشنهاد میکنیم برای رفع مشکل به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar وحید پاسخ

  سلام من یک کوادکوپتر x5uwدارم پره ها میچرخه ولی بلند نمیشه از روی زمین و به یک طرف میخوره به زمین.به نظر شما مشکلش چی هست

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ملخ ها تعویض شده و اشتباه نصب کردید. روی ملخ ها حروف A و B هست و نحوه نصب صحیح ملخ ها به این شکل هست که باید ملخ A به بازوی A و ملخ B به بازوی B نصب شود.
   پیروز باشید

  Avatar علیرضا زاهدی پاسخ

  سلام من هلیکوپتر دارم
  برای پرواز بال هایش می چرخه باز وای. میسته و لامپ های روشن میشه و بارهای بعد هم شک میده و روشن نمیشه لطفاً کمک. کنید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ایراد از برد اصلی دستگاه و یا مشکل در قسمت موتور دستگاه میباشد.
   بهترین کار این هست که به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید