مقایسه ماشین کنترلی سوختی و الکتریکی

بازی با ماشین کنترلی یکی از جذاب ترین تفریحات ممکن برای بچه‌ها و بزرگسالان است. در حقیقت به سختی می توان از بین خرید کواد کوپتر و ماشین کنترلی یکی را انتخاب کرد. هر کدام از این تفریحات طرفداران خاص خود را دارد. یکی از چالش های طرفداران این تفریح انتخاب ماشین کنترلی مناسب است. در این مقاله می خواهیم دو نوع ماشین کنترلی مناسب یعنی ماشین کنترلی سوختی و الکتریکی را با یکدیگر بررسی کنیم. در ادامه همراه وبسایت تخصصی پریماتوی باشید.

 نبرد همه جانبه انواع ماشین‌های کنترلی

ماشین های کنترلی را در یک دسته بندی کلی می توان به دو نوع باگی و آفرود و بر اساس نوع مصرف سوخت، می‌توان آن‌ها را به دو نوع ماشین کنترلی سوختی یا بنزینی و ماشین کنترلی الکریکی یا برقی تقسیم کرد. در ادامه نگاه دقیق تری به این میدان نبرد داریم.

 

مقایسه انواع ماشین کنترلی

با ماشین کنترلی باگی، با سرعت نور حرکت کنید

ماشین کنترلی های باگی برای حرکت در سرعت بالا طراحی شده اند. بدنه این ماشین ها معمولا کشیده است و از لاستیک هایی با قطر کمتر استفاده می کنند. در حقیقت طراحی بدنه آن‌ها به گونه ای است که عملکرد درست ماشین را در هنگام حرکت در سرعت های بالا حفظ کند. معمولا ماشین های باگی برای مسابقات طراحی شده اند. با این ماشین ها می توان با سرعت بالا حرکت کرد و حرکات نمایشی جذابی را انجام داد.

تسخیر جاده‌ها با ماشین کنترلی های برقی آفرود

 بر خلاف طراحی ظریف و سبک ماشین کنترلی باگی، در طراحی ماشین کنترلی آفرود، بدنه را سنگین و خشن طراحی می کنند. به همین دلیل به ماشین‌های آفرود ماشین کنترلی غول پیکر نیز می‌گویند. کمک فنرهای فولادی در کنار لاستیک های غول پیکر امکان فتح هر جاده و عبور راحت از موانع را به ماشین آفرود داده است.

ماشین کنترلی دو منظوره با ترکیب ماشین کنترلی آفرود و ماشین کنترلی باگی

دنیای سرگرمی دنیای رقابت است. رقابت در دنیای ماشین‌های کنترلی و کوادکوپتر بسیار سخت و نفس‌گیر است. شباهت ویژگی و کاربرد انواع کودکوپتر، هلی شات و ماشین کنترلی، انتخاب را سخت می‌کند.  همان طور که بسیاری از افراد نمی توانند بین برند کوادکوپتر SjRC و JJRC هلی شات مورد نظر خود را پیدا کنند، در بازار ماشین کنترلی ها نیز گاهی انتخاب بسیار دشوار است. بسیاری از افراد بین ماشین کنترلی باگی و ماشین کنترلی آفرود نمی توانند گزینه مناسب را پیدا کنند. در حقیقت آن ها از یک سمت شیفته سرعت ماشین کنترلی های باگی هستند و از طرف دیگر نمی توانند از بدنه خشن و قدرتی ماشین های آفرود چشم پوشی کنند. کمپانی های تولید کننده ماشین کنترلی با درک این نیاز، اقدام به تولید ماشین های آفرود-باگی کرده اند. در حقیقت بدنه، فنرها و لاستیک به گونه ای طراحی شده که بتواند نیاز هر دو گروه را برطرف کند.

 

بررسی و مقایسه انواع ماشین کنترلی

ماشین کنترلی بنزینی یا الکتریکی، کدام یک مناسب‌تر است؟

تا چند سال قبل، تنها ماشین کنترلی های سوختی در بازار وجود داشت. اما به لطف فناوری در حال حاضر انواع ماشین کنترلی الکتریکی نیز به سبد خریداران اضافه شده است. در ادامه نگاهی به تاثیر نوع مصرف سوخت ماشین کنترلی بر عملکرد آن داریم. معمولا در هنگام خرید ماشین کنترلی غول پیکر یا آفرود، مدل بنزینی آن را انتخاب می‌کنند تا علاوه بر قدرت بیشتر مدت زمان بیشتری را بتوان از آن استفاده کرد.

ماشین کنترلی الکتریکی، انتخاب متداول علاقه‌مندان به خرید ماشین کنترلی

ماشین کنترلی های الکتریکی رایج ترین، انتخاب خریداران است. برندهای مختلف دنیا نیز با دیدن استقبال مردم بیشتر به سمت این نوع ماشین کنترلی ها روی آورده اند. این ماشین ها بی سر و صدا هستند. از طرف دیگر دردسر عوض کردن سوخت را ندارند. برای مثال ماشین کنترلی آفرود MZ 2838 از بهترین ماشین کنترلی‌های آفرود الکتریکی است که دارای دو موتور قوی و توانمند است.

از طرف دیگر استهلاک این نوع ماشین‌ها نیز کمتر است. به طور کلی هزینه نگهداری این ماشین کنترلی ها به نسبت ماشین کنترلی های بنزینی یا سوختی کمتر است. اما این همه ماجرا نیست. ماشین کنترلی الکتریکی مدت زمان کمتری می تواند حرکت کند. از طرف دیگر علاقه مندان به صدای موتور واقعی یک ماشین کنترلی نمی توانند از ماشین کنترلی های الکتریکی، لذت کافی را ببرند.

ماشین کنترلی

با ماشین کنترلی بنزینی یا سوختی، لذت راندن یک ماشین واقعی را تجربه کنید

ماشین کنترلی های سوختی، انتخاب افرادی است که می خواهند به معنی واقعی کلمه یک ماشین کنترلی داشته باشند. این ماشین کنترلی ها سرعت و قدرت بیشتری دارند. از طرف دیگر مدت زمان راندن این ماشین کنترلی ها نیز بیشتر است. اما در کنار همه این مزایا، معایبی هم دارند. ماشین کنترلی های سوختی قیمت بالاتری نسبت به ماشین های الکتریکی دارند. از طرف دیگر این ماشین ها دردسر عوض کردن سوخت و هزینه آن را نیز دارند. به طور کلی هزینه نگهداری از ماشین کنترلی های سوختی بسیار بالاتر از ماشین کنترلی الکتریکی است.

بین ماشین کنترلی بنزینی و الکترونیکی، کدام یک انتخاب بهتری است؟

در این مقاله به بررسی انواع ماشین کنترلی پرداختیم. در انتهای مقاله بایستی بر این نکته تاکید کنیم که در هنگام انتخاب ماشین کنترلی باید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد. قیمت فعلی، استهلاک و نیازهای متفاوت کاربران باید ملاک انتخاب بهترین ماشین کنترلی قرار بگیرد. در انتها پیشنهاد می کنیم برای انتخاب یک ماشین کنترلی مناسب با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. همکاران ما می توانند اطلاعات بیشتری را درباره انواع ماشین کنترلی ها در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاه‌ها ۴

  امیرحسین زارعی پاسخ

  ماشین سنگین کنترلی حرفه‌ای موجود دارین؟
  قیمتش چنده؟

   primatoy پاسخ

   با سلام و احترام فراوان به شما دوست عزیز
   در صفحه ماشین کنترلی قیمت انواع ماشین کنترلی سنگین حرفه‌ای مثل ماشین کنترلی آفرود رو برای شما قرار دادیم که با کلیک بر روی لینک می‌توانید از آن بازدید کنید.

  رضا باقری پاسخ

  سلام من برای کادوی تولد پسرم می‌خوام کوادکوپتر بگیرم ولی مارک کوادوپترو و بهترین کوادکوپترو نمیشناسم
  میشه راهنماییم کنین؟

   primatoy پاسخ

   باسلام و احترام فراوان به شما دوست عزیز

   کوادکوپتر DJI از بهتریم مارک های کوادکوپتر محسوب می‌شود که برای کاربردهای متنوع، مدل‌ و قیمت‌های مختلفی هم دارد. با کلیک بر روی لینک می‌توانید از قیمت و ویژگی‌های بهترین کوادکوپتر موجود در بازار باخبر شوید.