چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم؟ تخته گاز برانید

ماشین‌های کنترلی یا ماشین‌های آرسی می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم کنند و ابزارهای فوق العاده ای برای تخلیه هیجان هستند. با این حال، سرعت ماشین‌های کنترلی معمولاً با آنچه که انتظار داریم همخوانی ندارد. خوشبختانه در این موارد می‌توان با ایجاد چند تغییر کوچک، سرعت ماشین آرسی را افزایش داد و هیجان استفاده از آن‌ها را بیشتر کرد. در این مقاله با پریما توی همراه باشید تا به سؤال چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم پاسخ دهیم و چند ترفند و راهکار جذاب برای اینکار پیشنهاد کنیم.

راه‌های افزایش سرعت ماشین کنترلی

برای سریع‌تر کردن ماشین کنترلی باید همان کارهایی را انجام دهیم که تقویت کننده‌ها روی خودروهای واقعی انجام می‌دهند. تقویت موتور، افزایش انرژی، سبک کردن ماشین و بهینه کردن چرخ‌ها و … کارهایی هستند که برای تبدیل خودروهای واقعی معمولی به خودروهای مسابقه‌ای انجام می‌شود. در اینجا نیز اگر می‌خواهیم سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم باید همان کارها را در مقیاس کوچکتر انجام دهیم. در ادامه به ترفندهای افزایش سرعت ماشین آرسی اشاره می‌کنیم.

تعویض موتور ماشین کنترلی برای افزایش سرعت

تعویض موتور ماشین کنترلی برای افزایش سرعت

برای پاسخ به سؤال چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم، اولین پیشنهاد ما تعویض موتور ماشین آرسی با یک موتور براشلس استو موتور براشلس نسبت به موتورهای معمولی که روی اکثر ماشین‌های کنترلی نسب می‌شوند خیلی سریع‌تر و در عین حال کم مصرف‌تر است. در انتخاب موتور براشلس به دنبال موتورهای با ثابت سرعت موتور (Kv) بیشتر باشید. هرچه عدد Kv نوشته شده روی موتور بیشتر باشد قدرت آن نیز بیشتر است.

تغییر موتور باعث افزایش سرعت ماشین خواهد شد و در عین حال قدرت آن را نیز افزایش می‌دهد. به این ترتیب با خرید ماشین کنترلی آفرود و نصب موتور براشلس روی آن، صاحب یک ماشین آرسی بسیار قدرتمندتر خواهید شد. البته دقت کنید که موتور به عنوان اصلی‌ترین قطعه ماشین کنترلی شما، گران‌ترین قطعه یدکی نیز محسوب می‌شود. بنابراین شاید تعویض موتور در همه موارد از لحاظ اقتصادی و هزینه‌ای که می‌کنید به صرفه نباشد.

تعویض باتری ماشین کنترلی مسابقه ای

زیادکردن سرعت ماشین کنترلی با تعویض باتری

فرقی نمی‌کند از چه ترفندی برای سریع‌تر کردن ماشین کنترلی خود استفاده کنید، تا زمانی که یک باتری قدرتمند روی آرسی خود نداشته باشید، این تغییرات فایده‌ای نخواهد داشت. اگر می‌خواهید تفاوت ماشین کنترلی خود را به رخ سایرین بکشید، به سراغ باتری‌هایی با ظرفیت ولتاژ بالا بروید. باتری‌ها لیتیوم پلیمری معمولی گزینه‌های بسیار خوبی هستند اما باتری‌های نیکل متال هیدراید (NiMH) می‌توانند انرژی بسیار بیشتری در اختیار موتور قرار دهند.

دقت کنید که در هنگام خرید باتری، اندازه باتری جدید با باتری قدیمی یکسان باشد تا در هنگام نصب باتری دچار مشکل نشوید. علاوه بر اندازه باتری و ولتاژ بیشتر، باید تحمل ESC (کنترل کننده الکترونیکی سرعت) را در نظر بگیرید. اگر ESC قدرت تحمل کافی در مقابل ولتاژ بالا را نداشته باشد، امکان تعویض باتری را نخواهید داشت.

شما با تعویض باتری می‌توانید سرعت ماشین کنترلی خود را حدود ۳۰ کیلومتر بر ساعت افزایش دهید. اما اگر به سرعت بیشتری نیاز دارید می‌توانید خرید کواد کوپتر را امتحان کنید. کوادکوپترهای حرفه‌ای با سرعت بیش از ۹۰ کیلومتر در ساعت پرواز می‌کنند.

دنده های ماشین کنترلی

تغییر دادن نسبت چرخ دنده‌ها برای سریع‌تر شدن آرسی

درون بدنه ماشین دو چرخ دنده دایره‌ای شکل به هم پیوسته قرار دارند. این چرخ دنده‌ها از لحاظ اندازه و جنس با هم متفاوت هستند. چرخ دنده کوچکتر (Spur) فلزی است و چرخ دنده بزرگتر (Pinion) از جنس پلاستیک ساخته شده است. برای اینکه سرعت و شتاب ماشین کنترلی خود را افزایش دهید، تعداد دندانه‌های چرخ دنده بزرگتر افزایش پیدا کند و در مقابل تعداد دندانه‌های دنده کوچک‌تر باید کمتر شود.

البته تغییر دادن نسبت دنده‌ها به نوع استفاده‌ای که از ماشین کنترلی خود می‌کنید بستگی دارد. در مسیرهای کوتاه، بلند، کم پیچ یا پرپیچ نسبت دنده‌های مناسب تغییر می‌کند. اگر در حال مسابقه دادن هستید با توجه به نوع مسابقه خود دنده‌های کوچک‌تر یا بزرگتر را انتخاب کنید. اگر طرفدار هیجان مسابقه دادن هستید و می‌خواهید لحظات حساس مسابقات خود را ثبت کنید یک کوادکوپتر تاشو می‌تواند گزینه‌ای ایده آل برای شما باشد.

تعویض بوش‌های ارزان قیمت با بلبرینگ

یکی از ترفندهای حرفه‌ای افزایش سرعت ماشین کنترلی استفاده از بلبرینگ است. برای اینکار باید پیچ و مهره‌هایی را که چرخ‌ها در جای خود قرار دارند باز کنید و چرخ‌ها را از محورها جدا کنید. واشرها را از انتهای محورها بردارید، سپس با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپ، محفظه اطراف شافت محرک را باز کرده و بوشهای داخل آن را بیرون بیاورید. چهار بلبرینگ باکیفیت را به جای بوش‌ها در ون شافت قرار دهید و شافت و محور محرک را دوباره جمع کنید. اگر به دنبال جوابی برای سؤال چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم هستید این گزینه کم خرج ترین و بهترین راهکار است.

اکثر ماشین‌های کنترلی آرسی به دلیل کاهش هزینه‌ها دارای بوش‌های برنجی ارزان قیمتی هستند. این بوش‌ها برای سرعت بالا راحی نشده‌اند و باعث کاهش سرعت ماشین می‌شوند. بلبرینگ‌ها جایگزین‌های بهتری هستند که می‌توانند از هدر رفت انرژی موتور جلوگیری کنند و عمر باتری را افزایش دهند.

تعویض چرخ ماشین کنترلی

افزایش سرعت ماشین کنترلی با تعویض چرخ‌ها

چرخ‌های معمولی ماشین‌های کنترلی برای شرایط مختلف مناسب هستند و در هر شرایطی می‌توانند تا ۸۰ درصد کارایی را داشته باشند. با این حال اگر می‌خواهید کارایی ماشین آرسی خود را در مسابقه به ۱۰۰ در ۱۰۰ برسانید باید از چرخ‌های مناسب شرایط مسابقه استفاده کنید. چرخ‌های مناسب مسابقه، در شرایط سخت بهتر دوام می‌آورند و در کنار سایر راهکارهایی که در مقاله چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم به آن اشاره کردیم باعث افزایش آرسی شما می‌شوند. در هنگام انتخاب بهترین چرخ بر اساس شرایط مسابقه، به موارد زیر دقت کنید:

  • چرخ‌هایی با آج بلند چسبندگی بیشتری دارند و در سطوع لغزنده مانند گل ولای یا علف عملکرد بهتری نشان می‌دهند.
  • چرخ‌هایی با آج کوتاه، روی فرش، چمن کوتاه و موکت گزینه‌های بهتری هستند.
  • چرخ بدون آج و صاف بهترین گزینه برای مسیرهای صاف و در عین حال سخت مانند جاده‌های آسفالته هستند.
  • اگر مسیر مسابقه ترکیبی است، چرخ‌هایی با آج کوتاه گزینه‌های مناسبی هستند زیرا می‌توانند تعادل را در شرایط مختلف برقرار کنند.

کاهش وزن ماشین کنترلی برای سریع‌تر شدن

در ماشین‌های کنترلی مسابقه‌ای که سرعت حرف اول و آخر را می زند، عوض کردن فریم ماشین آرسی با یک فریم سبک گرافیتی یا آلومینیومی، انتخاب بسیار خوبی خواهد بود. قطعات پلاستیکی سنگین یا فلزی می‌توانند باعث کند شدن ماشین شما شوند. البته فراموش نکنید کاهش وزن بیش از حد ماشین باعث کاهش چسبندگی در هنگام تغییر جهت می‌شوند.

زیاد کردن سرعت ماشین کنترلی

زیاد کردن سرعت ماشین آرسی با بدنه آیرودینامیک

بدنه‌های صیقلی و صاف که کمترین مقاومت را در مقابل هوا ایحاد می‌کنند، باعث افزایش سرعت ماشین‌های کنترلی می‌شوند. در سرعت‌های بالاتر، این تغییرات بیشتر خود را نشان می‌دهند. در سرعت‌های پایین نیز هدایت پذیری بهتر ماشین کنترلی نکته‌ای است که اهمیت استفاده از بدنه آیرودینامیک را مشخص می‌کند. در دنیای کوادکوپتر ها نیز کوادکوپتر jjrc به دلیل بدنه آیرودینامیک و سرعت بالایی که دارد گزینه مناسبی برای فیلم برداری‌های هوایی با سرعت بالا است.

خرید ماشین کنترلی آفرود از پریماتوی را فراموش نکنید

در این مقاله سعی کردیم به سؤال چگونه سرعت ماشین کنترلی را زیاد کنیم؟ پاسخ دهیم. استفاده از همه راهکارها در کنار هم با چند بار تجربه کردن موارد مختلف به شما کمک می‌کند تا سرعت ماشین کنترلی خود را به بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیز برسانید. اگر طرفدار هیجان و سرعت هستیدمی‌توانید همین حالا از فروشگاه پریما توی علاوه بر خرید بهترین کوادکوپترها، ماشین‌های کنترلی آفرود با قابلیت‌های ویژه را خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره تماس‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۰