دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۲۰۲

  امیر پاسخ

  سلام ببخشیدکوادکوپترM68MAXFLYموقعی که میخوادپروازکنه سلامت اززمین بلندمیشه ولی بعدچندثانیه سرعتشوکم میکنه ومیفته روی زمین

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال زیاد ایراد از باتری کوادکوپتر است و با تعویض باتری مشکل حل میشود. برای اطمینان از ایراد باتری پیشنهاد میکنیم که دستگاه را به یک تعمیرکار نشان دهید.
   پیروز باشید

  كيان پاسخ

  سلام من یک مینی پهپاد دارم dh-800 یکبار که امد پرواز کنه موتور بلا سمت چپ ملخ هاش نمیچرخید یک ناخن زدم به موتور درست شد مشکلش چیه

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمال زیاد مشکل خاصی نیست ، شاید در اثر ضربه به پرنده قسمت موتور یک لحظه ارتباطش قطع و وصل شده است.
   پیروز باشید

  اسماعیل پاسخ

  سلام جناب خسته نباشید من یک هلی کوپتر کنترلی کوچک مدلSJ2001دارم
  یک بار از بالا پیشم سقوط کرد بعد از اون وقت تا حالا پرواز نمیکنه وقتی هم پره هاش دور میخورند پره بالایی خیلی کم دور میخورد
  آیا مشکل از چرخ دنده ها است ؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم. پیشنهاد میکنیم به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  محمد پاسخ

  سلام من یک هلی کوپتر مدلSY-8088-50 دارم،بعد از چند بار استفاده ،دیگه روشن نشد،باطری و موتور ها لامپ ها تست کردم سالم بود ، ولی وقتی قطب منفی باتری رو به مثبت گیرنده و منفی گیرنده رو به مثبت باتری میزنم دو موتور اصلی روشن می شه
  ولی هلی کوپتر کار نمی کنه علت خرابی از کجاست ؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ما از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم. پیشنهاد میکنم به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  مهدی پاسخ

  سلام من یه کواد کوپتر خریدم F85 باتری هاشو شارژ کردم بعد روشنش کردم هر کار کردم از روی زمین بالا فقط چند سانت بالا اومد ملخ هاشم سالم بود به نظر شما مشکلش چیه باید چه کار کنم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مدل برند متفرقه هست و ما از کارکردش اطلاعی نداریم. پیشنهاد میکنم به فروشنده مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  تورج پاسخ

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من بال کوادکوپترم را تمیز کردم بعد انداختم سرجاش روشن شد بال هاچرخید ولی بلد نمیشه

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ملخ ها تعویض شده و اشتباه نصب کردید. روی ملخ ها حروف A و B هست و نحوه نصب صحیح ملخ ها به این شکل هست که باید ملخ A به بازوی A و ملخ B به بازوی B نصب شود.
   پیروز باشید

  DANYAL پاسخ

  سلام جناب..کنترل پهباد من خراب شده ، میخاستم ببینم کنترل تنها را از کجا میتونم تهیه کنم!؟مدل وی مکسhx756

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   مدل دستگاه شما متفرقه هست و باید از تعمیرات اسباب بازی ها سوال کنید و کنترل دستگاهتون رو پیدا کنید.
   پیروز باشید

  نیما پاسخ

  سلام ببخشید من یه هلی کوپتر کنترل دار دارم یه بار حین استفاده به دیوار برخورد کرد الان دیگه فقط در جا میزنه ولی به بالا پرواز نمیکنه ممنون اگه راهنمایی کنید فقط نشون دادم به استاد کار میگه چرخ دنده هاش خراب شده آیا میتونم خودم توخونه تعویض کنم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ما از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم. پیشنهاد میکنم به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   برای تعمیر بهتر هست که توسط تکنسین تعمیرات انجام شود.
   پیروز باشید

  ناشناس پاسخ

  سلام خدمتتون من یه هلیکوپتر دارم باطری کنترلر با خودش پره ولی چراغ دسته چشمک میزنه باید چیکار کرد ممنون میشم بگید♥️❤️

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مورد باید توسط تعمیرکار بررسی شود. اگر ضربه خورده باشد احتمالا اسیب دیده است.
   پیروز باشید

  امیرعلی پاسخ

  داداش من پهبادم ی ملخش کار نمیکنه باید بچرخونیش از زمین بلند نمیشه چرا

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   دستگاه شما موتورش اسیب دیده و به همین علت پرواز نمیکنه.
   پیروز باشید