دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۱۸۴

  Avatar باطناط پاسخ

  سلام ببخشید من هلی کوپتر دارم نه پهباد هلی کوپترم باتریش مشکل داره تو بازارم نیست باتریش چیکار کنم پرواز کنه بدون عوض کردن باطری

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   با شماره های فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما برای تهیه باتری شما را راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

  Avatar سیدشمس الدین جزایری پاسخ

  سلام من یک کوادکوپتر گراویتی دارم jjrc h47 از همون روز اول نمیتونه از زمین بیشتر از ۱۰ سانت اوج بگیره موتورها وچرخ دندها و ملخ ها را هم تعویض کردم باطری شو هم روی یک کوادکوپتر از نوع خودش تست کردم باطریش سالمه ولی خودش گرواز نمیکنه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ایراد از سنسور جایروسکوپ پرنده است. برای بررسی بیشتر بهتر است به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید و یا با شماره های فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فنی شما را راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

  Avatar سیدامیرطالقانی پاسخ

  سلام، علت اینکه هلیکوپتر به یکطرف فرمان میگیرد چیست

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar Ar پاسخ

  سلام خسته نباشید. من یک مینی کوپتر دارم این هلیکوپتر همین یکساعت پیش یهو بال پایینش یهو از حرکت وایستاد میخواستم بدونم مشکلش چیه؟ شارژشم پره

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar .. پاسخ

  سلام دلیل اینکه کواد کوپتر من پرواز نمیکنه چیه مشکلش؟؟؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی سوالتون خیلی کلی هست و ما از مدل دستگاه شما اطلاع نداریم!
   باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا دستگاه بررسی بشه و مشکل پیدا و حل شود.
   پیروز باشید

  Avatar بنیامین پاسخ

  سلام وقتتون بخید برای پسرم یدونه کود کوپتر گرفتن مارک درون بعد یه روز کار کردن الان زوشن میکنیم فقط ملخ هاش میچرخه بابا نمیره ممنون میشم راهنماییم کنید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این برند متفرقه هست. متاسفانه نمیتونم کمک زیادی بهتون بکنم ، اگر دستگاه ضربه خورده باشه احتمالا موتورها اسیب دیده یا میتونید ایراد از باتری باشه.
   بهترین کار این هست که دستگاه رو به یک تعمیرکار نشون بدین.
   پیروز باشید

  Avatar احسان پاسخ

  سلام.من یه هلی شات دارم که باطریش در هنگام پرواز داشت تموم میشد ولی من اون رو زمین نیاوردم و گذاشتم تا خودش بشینه رو زمین.بعد از اون دیگه از زمین بلند نشد.یعنی ملخ ها می چرخد ولی قدرت بالا بردن اون رو ندارن.مشکل از کجاست؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ایراد از باتری پرنده هست ، یا عمر باتری تمام شده یا در اثر استفاده نادرست باتری اسیب دیده است.
   پیشنهاد میکنم به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید یا با فروشگاه تماس بگیرید تا باتری شما دقیق تر بررسی شود.
   پیروز باشید

  Avatar محمدامین پاسخ

  سلام خسته نباشید من یک هلیکوپتر کنترلی دارم که پرواز نمیکند از شما منون میشوم که علت اورا به من بگویید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   دستگاه شما ابتدا باید بررسی شود. ایراد ممکنه از هر قسمتی باشه و تا بررسی نشه راه حلی نیست.
   پیشنهاد میکنم به یک تعمیرکار اسباب بازی مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar احسان پاسخ

  سلام من هلیشات DJI Mavic Air دارم در شروع پرواز همه چی اوکیه و هلیشات پرواز می کنه ولی وقتی ده متر بالا میره سر جاش می ایسته و ارور no transmission image میده و اتومات سرجاش میشینه.لطفا کمک کنید.ممنون

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مسائل مربوط به این مدل بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar پیام شهدادی پاسخ

  سلام من یک پهباد دارم مدل EXPLORER وقتی ارتباط کنتور با پهباد وصل میشود بد می خوام پرواز ش بدم یک صدا تیک می کند و ارتباط کنتور با پهباد قطع میشود

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا ایراد از برد اصلی دستگاه هست، تا بررسی نشود نمیشود نظر قطعی داد. پیشنهاد میکنم به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید