دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۱۸۴

  Avatar امیر علی پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک کوادکوپتر دارم روشن میشه ولی هرچقدر پدال گاز را میکشم بالا
  هیچ کدوم از پر ها نمی چرخه. مشکل چیست؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا موتورها سوخته و یا اتصالاتشون قطع شده است ، این مورد باید توسط کارشناس تعمیرات بررسی شود.
   پیروز باشید

  Avatar Arshia پاسخ

  سلام خسته نباشید❤
  ببخشید برای بچم یدون کواد کوپتر کنترلی خریدم از نوع بچه گونش ولی وقتی میخاو از زمین بلند شه به طرف چپ میره من بر عکس میشه با پشت میخوره رو زمین
  میتونید بگید مشکلش چیه

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا ملخ ها تعویض شده و اشتباه نصب کردید. روی ملخ ها حروف A و B هست و نحوه نصب صحیح ملخ ها به این شکل هست که باید ملخ A به بازوی A و ملخ B به بازوی B نصب شود.
   پیروز باشید

  Avatar حسینی پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک کوادکوپتر درست کردم اما پرواز نمیکنه ، اول مشکلش ملخ هاش بود چون اشتباه بود اما الان هم که درستشون کردم ، پرواز نمیکنه فقط روی زمین راه میره
  چیکار کنم الان؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   این مورد باید دقیق تر بررسی شود. از مشکلات احتمالی میشه به عدم شارژ باتری ، خراب شدن باتری و مشکل در موتور ها اشاره کرد.
   پیروز باشید

  Avatar ناشناس پاسخ

  واقعا ممنون بخاطرمطالب خوب شما کواد کوپترم پرواز نمی کرد همه جای اینترنت را گشتم ریستش کردم باز پرواز نکرد ولی مطالب شما را خواندم فهمیدم ملخش جابجا شده بود بعد درستش کردم ممنون

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که از مقاله رضایت داشتید و مشکل راحت حل شده.
   پیروز باشید

  Avatar آریا پاسخ

  سلام دوست عزیز ممنون از مقالات شما
  یه سوال دارم من یک کواد کوپتر دارم که باتریش ۳/۷ و ۴۸۰ میلی آمپر هستش
  و یا به دلیل سنگین بودن یا به تر دلیل تقریبا نیم متر ارتفاع آخرش رو میگیره
  الان به نظر شما یک باتری قوی تر مثل ۶۰۰ یا ۷۰۰ میلی آمپر بزارم روش چه اتفاقی می افته آیا نمی سوزند
  موتور ها کورلس هستند !؟؟؟؟؟ با تشکر از شما

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   به احتمال زیاد باتری آسیب دیده و در پرواز پرنده مشکل ایجاد میکنه.
   اگر باتری با آمپر بالاتر ولی با ولتاژ یکسان ۳٫۷ ولت قرار بدین هیچ اتفاقی نمیفته.
   ولی حتما توجه کنید که وزن باتری قوی تر باعث فشار به موتورها نشود.
   پیروز باشید

  Avatar Mahan پاسخ

  سلام
  کوادکپتر سایما x8hwدارم بعد آخرین پرواز که خیلی خوب هم ارتفاع گرفته بود الان‌چند وقتیه بلندش میکنم زیاد ارتفاع نمیگیره و وقتی گازو ول میکنم سریع میاد پایین علتش چیه؟

  چند باری هم کالیبرش کردم نشد! البته کلید گاز و چپ و راستشو به سمت جنوب شرقی هم نگر میداری چندتا چشمک میزنه و جنوب غربی هم همنطور نمیدونم کدومش درسته و یا اگر هردوشه به چه ترتیبه؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   باه احتمال زیاد باتری دستگاه شما آسیب دیده و همین باعث میشه که پرنده به درستی عمل نکند.
   کالیبره کردن ترتیب و تاثیری در ارتفاع گرفتن پرنده ندارد.
   پیروز باشید

  Avatar محمد علی شاکری پاسخ

  سلام
  یک هلوکوبتر اسباب بازی دارم اما بلند نمیشه میشه بگید چرا

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ما از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar محمد پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  کواد کوپتر پسرم یکی از باله هاش نمی چرخد در واقع اون چرخدند ه ای که باله را می چرخاند نمی چرخد هر سه باله دیگر می چرخند ممنون میشم اگر توضیح دهید با تشکر از شما ...........

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   با توجه به توضیحات، احتمال زیاد موتور کوادکوپتر سوخته است. برای بررسی بیشتر به یک تعمیرکار مراجعه کنید و یا با دفتر تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فنی شما را راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

  Avatar امیر پاسخ

  کنترل کواد کوپترم به کواد کوپتر کانکت نمیشه چیکار کنم

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مشکل دلایل زیادی دارد مثل:
   شارژ نداشت باتری کوادکوپتر و یا کنترل.
   ضربه خوردن به کوادکوپتر و یا کنترل.
   بهتر است برای بررسی بهتر به یک تعمیرکار مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  Avatar محمد طاها پاسخ

  سلام ببخشید من یک هلیکوپتر دارم از زمین نمی تونه پاشه ارتفاع فقط یکی دو سانت میگره ولی قبلا تا دو متر میرفت الان نمی دونم چیکار کنم؟؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمالا مشکل از باتری هست که در اثر عدم نگهداری درست آسیب دیده و به درستی شارژ نمیشه و بازدهی نداره.
   پیروز باشید