دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۸۱

  Avatar علی پاسخ

  سلام خسته نباشید. من یه کوادکوپتر syma X8 دارم. رادیو کنترل و باتری کوادکوپتر تعویض شده ولی در ارتفاع کم میاره وپایین می‌آید. میشه به من کمکی بکنید. ممنون از سایت خوبتون.

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مورد باید به صورت دقیق بررسی شود. ممکنه مشکل از سیستم بارومتر و یا نیم سوز شدن موتورها باشد.
   برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید
   پیروز باشید

  Avatar آرمین پاسخ

  هلیکوپتر مدل s111g همه ملخ هاش میچرخه ولی پرواز نمی کنه

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar امیرحسین پاسخ

  سلام من یک هلی کوپتر lh 1301 دارم موقعی که روشنش میکنم بالا نمیره روی زمین فقط پره هاش کار میکنه قبلا بلد نبودم باهاش کار کنم از بالا افتاد زمین از اون به بعد دیگه بالا نرفت میله کنار شم شکسته ولی میلشو یه جوری درست کردم میشه از میلش یا باتریش باشه یا مال موترش هست
  ممنون میشم جواب‌ بدید

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   احتمال زیاد مشکل از شکستگی میله تعادل هست.
   متاسفانه از سایر مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar محمدامین عاشقی جیران پاسخ

  سلام خسته نباشید. من هلیکوپتر syma S111G دارم نمیدونم چرا پرواز نمیکنه و وقتی که میخوام به پرواز در بیارم پرواز نمیکنه و هی دور خودش میچرخه چی کار کنم تا درست بشه ممنون اگه کمک کنین

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar آراز پاسخ

  ببخشید من یه سایما x5 hw دارم روشن میکنم از ده سانت بالاتر نمیره و کمی بوی سوختگی میده باتری رو چندین ماه شارژ نکرده بودم مشکل از باتری هست یا یه چیز دیگه ممکنه

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه چندماه از باتری استفاده نشده احتمالا مشکل از باتری هست. برای بررسی دقیق تر با ما تماس بگیرید.
   پیروز باشید

  Avatar رهام پاسخ

  سلام من یه هلی شات یا همون کواد کوپتر دارم مدلشو نمیدونم...
  وقتی روشنش میکنم سه تا از پره ها کار میکنه ولی یکیش نه
  ولی میدونم متمعن هستم که مشکل از یکی از متوراشه
  چون جای متورا هم عوض کردم یکی از متور هارو به هر کدو از پره ها میندازم کار نمیکنه •
  لطفا سریع تر جوابم رو بدید•
  چتور میشه متور رو تعمیر کرد•◇

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ایراد از موتور هست و باید دستگاه رو برای تعمیرکار بفرستید تا مشکل رفع شود.
   پیروز باشید

  Avatar مهدی پاسخ

  سلام.وقت بخیر.من کواد کوپتر x8hw دارم.باتری رو شارژ کردم و کواد رو روشن کردم چراغهاش چشمک میزنه ولی نا منظم.مدام نور چراغاش کم و زیاد میشه و حتی برای چند ثانیه خاموش میشن و به کنترلش وصل نمیشه که روشنش کنم.قبلا هم زمین خورده بود یکی از موتوراش تو دور کند کار نمیکنه ولی موقعی که میخواد تیک آف کنه مثل بقیه شروع به کار میکنه.مشه بفرمایید این دو تا ایراد از چی میتونه باشه؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مورد باید به صورت دقیق بررسی شود. ممکنه مشکل از برد اصلی دستگاه باشد.
   برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.
   پیروز باشید

  Avatar امیرحسین پاسخ

  مال من اصلاً ارتباط با کوادکوپتر نمیکنه(به هر روشی میکنم) قبل میشد و الان چراغاش ثابت نمیشه و ملخ ها نمیچرخه چکار کنم؟؟؟

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال خیلی زیاد باتری کوادکوپتر دچار مشکل شده و همین باعث میشه که با کنترل ارتباط برقرار نکند. باتری پرنده را بررسی کنید.
   پیروز باشید

  Avatar سعید پاسخ

  سلام خداقوت ، من یه هلی کوپتر s107 دارم که چند وقتی خواب بود ، بعد از چند دقیقه کار کردن باهاش همه چی خوب بود ولی یدفه وقتی میخام بلندش کنم تعادل نداره و همش به طرفین میره و ثابت نمیره بالا ، آیا مشکل جدی؟ یا خودم میتونم درست کنم؟ سپاسگذارم از شما

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه از مشکلات مربوط به هلیکوپتر بی اطلاع هستیم.
   پیروز باشید

  Avatar محمد پاسخ

  سلام خسته نباشید.من یه کوادکوپتر مدل درون دارم که یکی از موتور هاش خیلی خیلی ضعیفه در حدی که وقتی میخوام بیارمش بالا اون بالش بالا نمیاد و کوادکوپتر رو زمین دور خودش پیچ میخوره.لطفا کمکم کنید.ممنون

   primatoy primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال زیاد موتور کوادکوپتر آسیب دیده و نیاز به تعویض دارد.
   پیروز باشید