دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر چیست؟

خرابی کوادکوپتر بدترین اتفاقی ممکن حین پرواز است. هلی شات و کوادکوپتر به دلایل مختلفی خراب می‌شوند و نمی‌توانند به پرواز ادامه دهند. برخی از علل خرابی به‌سرعت رفع می‌شود اما برای مسائل تخصصی باید به تعمیرکار مراجعه کنیم. در این نوشته ۵ دلیل پرواز نکردن کوادکوپتر را با یکدیگر بررسی کنیم. پیش از شروع مقاله بد نیست بدانیم این دلایل و راه ها حل ها می تواند بخش عمده ای از مشکلات هلیکوپتر کنترلی را نیز حل کند. در ادامه این مقاله با پریماتوی همراه ما باشید.

۱- کالیبره نشدن مهمترین علت بلند نشدن کواد کوپتر است

هر کوادکوپتر حرفه ای به کالیبره شدن نیاز دارد. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن است. مولتی روترها ازجمله دستگاه‌هایی استفاده‌شده در کوادکوپترها هستند که جهت تعادل سیستم پروازی هلی شات مورداستفاده قرار می‌گیرند. اصطلاح کالیبره کردن برای تنظیم همین مولی روترهاست.

کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند. هلی شات کالیبره نشده توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، در هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند.

دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهیم. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و باگذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ی هلی شات ها یکسان است. برای خرید انواع قطعات هلی شات می توانید به صفحه خرید گیرنده و فرستنده کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- وقتی ریموت تنظیم نشود، پرواز نکردن کواد کوپتر قطعی است

ست نکردن ریموت و پرنده یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر است. برای ست کردن ریموت با هلی شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ های چشمک زن پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک زن خارج شده و ثابت می شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است. اگر با روشی که گفتید باز هم نتوانستید ریموت و پرنده را ست کنید به سراغ فروشنده بروید. اگر یک بار این فرآیند به طور کامل انجام شود دیگر نیازی به ست کردن جداگانه برای هر پرواز نیست.

۳- نصب نادرست ملخ ها، رایج ترین نوع از مشکلات کواد کوپتر

در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ ها باعث پرواز کج هلی شات ها و یا عدم پرواز می شود. البته همه هلی شات ها نیاز به نصب ملخ ها ندارند و برخی از ملخ ها قابل جدا کردن نیستند. همچنین اگر ملخ های هلی شات بشکند و قصد تعویض آن را داشته باشید حتما به نحوه نصب آن توجه کنید. علامت های B و A نوشته شده بر روی ملخ ها کار را راحت می کند. همچنین فروشنده هلی شات یا دفترچه تخصصی راهنمای شما هستند تا ملخ ها را به درستی در جای خود قرار دهید.  اگر قصد ندارید با چالش نصب ملخ ها رو به رو شوید پیشنهاد می کنیم به سراغ خرید کواد کوپتر sjrc f11 pro بروید.علت بلند نشدن کواد کوپتر

۴- دوربین هلی شات در هنگام پرواز کار نمی کند؟

برخی از افراد به شوق گرفتن عکس و فیلم های بی نظیر اقدام به خرید هلی شات می کنند. اگر هلی شات دوربین دار تهیه کرده اید و هنگام پرواز نمی توانید عکس و فیلم بگیرید ایراد از هلی شات نیست و احتمال خرابی کوادکوپتر کم است. در این مواقع بهترین کار چک کردن اپلیکیشن با دوربین کوادکوپتر است. اگر اپلیکیشن به درستی با هلی شات مرتبط باشد، کوادکوپتر باید بتواند تصاویر را به گوشی ارسال کند.

اگر همه چیز درست بود، باتری دوربین را چک کنید. همچنین استفاده از گیمبال هم می تواند کمک کند تا کوادکوپتر پرواز بهتری داشته باشد و تصاویر با کیفیت تری برای شما بگیرد. کوادکوپتر mjx از جمله پهباد هایی است که تصاویر و ویدیوها را با کیفیت عالی ثبت می کند.

۵- ضعف باتری پرواز کواد کوپتر را تحت تاثیر قرار می دهد

باتری را عامل اصلی حرکت کوادکوپتر است. هلی شات ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. اگر در هنگامی که باتری ضعیف است هلی شات را پرواز دهید، آسیب جدی به پرنده وارد می شود. در ابتدای خرید هلی شات باتری باید به درستی در هلی شات قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد.

علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

چگونه می توان از خرابی کوادکوپتر جلوگیری کرد؟

قبل از ادامه بحث باید تاکید کنیم که پرواز نکردن کواد کوپتر دلایل دیگری نیز دارد. در حقیقت اگر نتوانستید ایراد هلی شات را درست کند، کمک گرفتن از یک تعمیرکار تنها راه باقی مانده است. اما چه راهکارهایی برای مراقبت از هلی شات وجود دارد؟ در ادامه چند راه ساده را بررسی می کنیم.

۱- تمیز نگه داشتن هلی شات از خرابی کوادکوپتر جلوگیری می کند

هلی شات یا هر وسیله ای که در فضای باز پرواز می کند ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه ای برای مراقبت از هلی شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی می تواند به درون موتور هم نفوذ کند. پاک کردن لنز هلی شات های دوربین دار هم باعث می شود که تصاویر بهتری داشته باشد. بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- در هر شرایطی پرواز نکنید، مشکلات کواد کوپتر دو چندان نمی شود

پرواز در شرایط مطمئن البته توصیه جدیدی نیست. جدای از شرایط آب و هوایی زمانی که باتری هلی شات ضعیف است، پرواز می تواند به آن آسیب جدی بزند. همچنین در مواقع بی حوصلگی کاربر، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار زیاد است.

چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند

۳- چک کردن مداوم کوادکوپتر از پرواز نکردن آن جلوگیری می کند

چک آپ دوره ای برای تمامی وسایل از جمله کوادکوپتر و ماشین کنترلی لازم است. هلی شات ها به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار مورد بررسی قرار بگیرند. پیشنهاد ما چک کردن باتری، ملخ ها و موتور هلی شات است. اگر این بازدید و چک آپ را مرتبا انجام دهید، هلی شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی شود.

تمرین پیوسته راه مطمئن جلوگیری از خرابی و پرواز نکردن کواد کوپتر است

علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی و پرواز نکردن کواد کوپتر به دلایل مختلفی وابسته است. یکی دیگر از دلایل پرواز نکردن کواد کوپتر استفاده نادرست از آن است. در حقیقت اگر کاربری آموزش درست بلند کردن و پرواز دادن هلی شات را ندیده باشد، به سرعت می تواند هلی شات را با مشکل رو به رو کند. بنابراین تمرین مدوام باعث افزایش مهارت پرواز و سالم ماندن هلی شات می شود. در انتها برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر می توانید با شماره های اعلام شده در پریماتوی تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما هستند.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۲۰۲

  محمد پاسخ

  ریموت کنترل من دم به دقیقه با گیرنده قطع ارتباط می کند علتش چیه؟ لطفا راهنمایی کنید

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   مشکلات متعددی میتونه عامل این قطعی باشه مثل : ضربه خوردن کوادکوپتر و کنترل ، عدم شارژ و ضعیف بودن باتری.

  siavash_moor پاسخ

  سلام جناب یه کوادکوپتر syma مدل x5sc دارم که شاید ۲/۳ بار کار کرده الان هرکاری میکنم پرواز نمیکنه چراغ چشمک زنش روشن میشه کنترلش هم همینطور منتها میفرمایید چراغ خود دستگاه ثابت میشه این همینجور چشمک زن میمونه و کوچکترین اثری از چرخش ملخهاش نیست علت چی میتونه باشه؟
  ممنونم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر ، باید دستگاه از نزدیک بررسی شود. ولی یکی از علائم خرابی باتری کوادکوپتر ثابت نشدن چراغ ها هست.
   موفق باشید

  رضا پاسخ

  سلام ببخشید جناب من کوادکوپتر syma مدل x20 رو دارم که خودم درستش کردم ولی موقع روشن شدن و پرواز آن کواد ب عکس میشه(چپ میکنه) بنظرمن دلیلش چی میتونه باشه

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   مشکل در جا به جا بودن و درست نصب نشدن ملخ ها هست ، باید ملخ A به بازوی A و ملخ B به بازوی B نصب شود.
   پیروز باشید

  محمد پاسخ

  سلام
  من یه کوادکوپتر سایما x5hc دارم و نزدیک به ۵..۶ ماه میشه که استفاده نشده.
  الان تصمیم گرفتم که پروازش بدم ولی هر کاری میکنم پرواز نمیکنه وقتی که گازش رو تا تع میگیرم که مثلا بلند شه درحدیه که فقط روی زمین سر میخوره
  یعنی بلند نمیشه
  یه بار هم گرفتم دست و موتور هاش رو روشن کردم وقتی که کجش میکنم سرعتش کم و زیاد میشه
  جی کار کنم درست بشه؟
  خواهشا جواب بدید ممنون

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال زیاد باتری پرنده دچار مشکل شده و با تعویض باتری مشکل برطرف می شود.
   پیروز باشید

  سامان پاسخ

  سلام جناب من باطری نو خریدم برای کوادکوپتر lh-x1 روشن میشه ولی پرواز نمیکنه ولی با باطری خراب باد کرده که گزاشتم کمی پرواز کرد.
  باطری که خریدم هم مثل همونه ولی نمیدونم چرا پرواز نکرد.

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال زیاد باتری جدید که خرید کردین شارژ نداره و یا مشکل از شارژر پرنده هست که به درستی باتری رو شارژ نمیکنه، دستگاه باید بررسی بشه. با راهنمایی بیشتر با فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش تعمیرات شما را راهنمایی کنند.

  محمد طاها پاسخ

  سلام وقت به خیر کنترل کوادکوپتر من مرتب چشمک می زند مشکل می تواند از کجا باشد

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   باتری کنترل در حال تمام شدن است و با تعویض باتری مشکل برطرف میشود.
   پیروز باشید

  سید یاسین یحیوی پاسخ

  سلام جواد کوپتر من x95 هست یک بار باطری شو برداشتم باد کرده بود باید باطری شو عوض کنم؟؟؟
  بعضی وقتا داغ میکرد

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   اگر باتری باد کرده و زمان پرواز کمتر شده بله باید تعویض کنید.
   موفق باشید

  میکائیل پاسخ

  سلام جناب من یه کواد کوپتر دارم خیلی وارد نیستم ولی وقتی شورو به حرکت باهاش میکنم خودشو به سمت عقب میکشه؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ابتدا باید مدل کوادکوپتر را بفرمایید که بر اساس مدل راهنماییتون کنیم. معمولا با کالیبره کردن مشکل برطرف میشود.
   برای راهنمایی بیشتر با فروشگاه تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش فنی شما را راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

  محمد رضا پاسخ

  سلام من یه پهباد گرفتم یکم که باهاش کار کردم بعد الان که میخواد به بالا بره نیم میتر هم نمیره و به پشت بر میگرده میشه بگید مشکلش چی هست

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   به احتمال زیاد ملخ ها تعویض شده و جا به جا وصل کردین ، ملخ A باید روی بازوی A و ملخ B باید روی بازوی B نصب شود.
   پیروز باشید

  عرفان پاسخ

  سلام دلیل نچرخیدن دم هلکوپتر

   primatoy پاسخ

   سلام
   ما هلیکوپتر کار نمیکنیم و اطلاعی از این مورد نداریم.
   پیروز باشید