چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند؟ علت کج بلند شدن کوادکوپتر

در صورت پرواز نکردن کوادکوپتر اولین دلیلی که به ذهن افراد می‌رسد، اتمام شارژ آن است؛ درصورتی‌که پرواز نکردن کوادکوپتر به دلایل متعددی رخ می دهد و فقط به باتری آن مربوط نمی‌شود. بعضی از دلایل بلند نشدن کوادکوپتر را می‌توان در لحظه و بدون داشتن دانش تخصصی تعمیر برطرف کرد؛ اما برای حل بعضی از مشکلات باید کوادکوپتر را نزد تعمیرکار حرفه‌ای ببرید. در این مقاله ۴ علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی را به‌طورکامل بررسی می‌کنیم و راهکارهای حل این مشکل را به شما توضیح می‌دهیم. با استفاده از اطلاعات این مقاله به‌راحتی می‌توانید علت کج بلند شدن کوادکوپتر یا پرواز نکردن آن را تشخیص دهید و برای حل آن اقدام کنید.

۱. کالیبره نشدن؛ مهم‌ترین علت کج بلند شدن کوادکوپتر

در همه کوادکوپترهای حرفه‌ای از دستگاه‌هایی با نام مولتی روتر استفاده شده است که به تعادل سیستم پروازی هلی شات کمک می‌کنند. البته این مولتی روترها برای داشتن عملکرد صحیح باید کالیبره شوند. کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن پارامترهای الکترونیکی آن و تنظیم مولتی روترها است.

کالیبره نبودن را می‌توان اولین و مهم‌ترین علت کج بلند شدن کوادکوپتر دانست. البته کالیبره کردن کوادکوپتر کار سختی نیست، اما بسیاری از خریداران به‌درستی آن را انجام نمی‌دهند یا از ضرورت انجام آن آگاه نیستند. هلی‌شات کالیبره‌نشده، توان پرواز ندارد. از طرف دیگر اگر کوادکوپتر به‌خوبی کالیبره نشود، هنگام پرواز و جهت‌یابی ممکن است به زمین برخورد کند. به یاد داشته باشید که حتی بعد از خرید کوادکوپتر dji که بهترین برند کوادکوپتر در جهان شناخته می‌شود نیز باید فرایند کالیبره کردن را انجام دهید.

برای کالیبره کردن هلی شات کافی است آن را روی یک سطح صاف قرار دهید. در این حالت می‌توان با گاز و فرمان مولتی روتر را هم‌زمان به سمت راست-پایین حرکت داد. در این موقع چراغ‌های پرنده به‌صورت چشمک‌زن درمی‌آیند و با گذشت چند ثانیه ثابت می‌شوند. وقتی چراغ‌ها روشن شدند، کالیبره شدن با موفقیت انجام می‌شود. فرآیند کالیبره کردن در همه‌ هلی‌شات‌ها یکسان است.

کالیبره نشدن؛ اصلی‌ترین علت کج بلند شدن کوادکوپتر

۲. ست نبودن ریموت با پرنده؛ علت بلند نشدن هلیکوپتر کنترلی

در پاسخ به سوال «چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند» می‌توان به ست نبودن کوادکوپتر با ریموت آن اشاره کرد. برای تنظیم کردن ریموت با هلی‌شات ابتدا آن را روشن کنید. پس از روشن شدن چراغ‌ها بلافاصله ریموت را ابتدا به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید. در این هنگام چراغ‌های پرنده و ریموت کنترل از حالت چشمک‌زن خارج شده و ثابت می‌شوند. شنیدن صدای کوتاه بوق به معنی ست شدن کامل ریموت با کوادکوپتر است.

این روش ست کردن برای انواع هلیکوپترها از جمله کوادکوپتر تاشو قابل‌ انجام است. چنانچه با انجام این کار باز هم در فرایند ست کردن ریموت و پرنده به مشکل خوردید، باید به سراغ فروشنده بروید. به یاد داشته باشید که یک بار تنظیم کردن ریموت کافی است و برای هر بار پرواز نیازی به ست کردن جداگانه نخواهد بود.

۳- بلند نشدن کواد کوپتر ناشی از نصب نادرست ملخ‌ها

نصب نادرست ملخ‌ها را می‌توان یکی از رایج‌ترین دلایل پرواز نکردن کوادکوپتر دانست. در برخی مدل‌ها نصب نادرست ملخ‌ها باعث پرواز کج هلی‌شات یا حتی بلند نشدن آن می‌شود. البته همه هلی‌شات‌ها نیاز به نصب ملخ‌ها ندارند و برخی از ملخ‌ها قابل جدا کردن نیستند. به‌عنوان مثال، هلی شات sjrc از جمله برندهای مطرح کوادکوپتر است که شما را با مسائل مرتبط با ملخ درگیر نمی‌کند.

درصورت شکستن ملخ‌ها باید هنگام تعویض به نصب صحیح آن‌ها توجه کنید. علامت‌های B و A نوشته‌شده روی ملخ‌ها کار نصب را برای‌تان راحت می‌کند. همچنین برای نصب ملخ‌های هلی‌شات می‌توانید از دفترچه راهنما یا فروشنده کمک بگیرید.

بررسی صحت نصب ملخ‌ها هنگام پرواز نکردن کوادکوپتر

۴- چرا هلیکوپتر کنترلی پرواز نمیکند؟ سلامت باتری را بررسی کنید!

باتری را می‌توان عامل اصلی حرکت کوادکوپتر دانست. هلی‌شات‌ها بسته به قدرت پروازی ظرفیت باتری متفاوتی دارند. قدرت پرواز و ظرفیت باتری از مهم‌ترین مواردی است که هنگام خرید هلی شات ارزان باید به آن‌ها توجه کنید و ارزش خرید محصول موردنظرتان را بسنجید.

استفاده از هلی‌شات با باتری ضعیف با آسیب‌های جدی به پرنده همراه خواهد بود. در ابتدای خرید هلی‌شات باتری باید به‌درستی در دستگاه قرار بگیرد. برخی اوقات باتری هلی شات پر است، اما ریموت نیاز به باتری جدید دارد. ازهمین‌رو برای یافتن علت پرواز نکردن هلیکوپتر کنترلی اسباب بازی یا کوادکوپتر حرفه‌ای حتما باتری هلی‌شات و ریموت آن را بررسی کنید.

نکات مهم برای نگهداری و افزایش طول عمر کوادکوپتر

تا این قسمت از مقاله دلایل پرواز نکردن کوادکوپتر را بررسی کردیم و راهکارهایی برای از بین بردن علت کج بلند شدن کوادکوپتر یا پرواز نکردن آن توضیح دادیم. چنانچه علت بالا نرفتن هلیکوپتر کنترلی هیچ‌کدام از موارد بالا نبود، برای عیب یابی کوادکوپتر به مراکز تعمیر معتبر مراجعه کنید. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از مشکلاتی مانند پرواز نکردن هلیکوپتر یا پرواز نامتعادل آن نکاتی که در ادامه بررسی کرده‌ایم را حتما مدنظر قرار دهید.

استفاده صحیح از کوادکوپتر؛ راز طول عمر پرنده

۱- تمیز نگه داشتن هلی‌شات؛ ساده‌ترین راه برای جلوگیری از خرابی کوادکوپتر

هلی شات یا هر وسیله‌ای که در فضای باز پرواز می‌کند، ممکن است دچار کثیفی مثل گرد و خاک شود. اولین توصیه برای مراقبت از هلی‌شات تمیز نگه داشتن آن است. گرد و خاک و آلودگی بعد از هر بار پرواز، به درون موتور نفوذ کرده و کم‌کم عملکرد آن را مختل می‌کند.

همچنین درصورت استفاده از کوادکوپتر حرفه‌ای دوربین‌دار توصیه می‌کنیم همیشه قبل و بعد از پرواز، لنز دوربین آن را تمیز کنید تا عکس و فیلم‌های باکیفیت‌تری داشته باشید؛ بنابراین پس از هر پرواز به خوبی هلی شات را تمیز کنید و آن را در جعبه خود قرار دهید.

۲- قبل از پرواز با هلی‌شات، شرایط مختلف را بسنجید

عوامل مختلفی در تجربه یک پرواز خوب با هلی‌شات موثر هستند که شرایط آب‌وهوایی یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. فارغ از شرایط آب‌وهوایی، زمانی که باتری هلی‌شات ضعیف شد، هرگز از آن استفاده نکنید. ضعیف بودن باتری نه‌تنها یک دلیل پرواز نکردن هلیکوپتر کنترلی است؛ بلکه روی سلامت و عملکرد کلی کوادکوپتر تاثیر می‌گذارد. علاوه‌بر این‌ها، توصیه می‌کنیم پرواز با هلی‌شات را به زمانی موکول کنید که حوصله و تمرکز کافی داشته باشید؛ زیرا در مواقع بی‌حوصلگی، امکان برخورد کوادکوپتر با موانع بسیار بالا است.

جلوگیری از خراب شدن کوادکوپتر با پرواز در آب‌وهوای مناسب

۳- بررسی مداوم سلامت کوادکوپتر قبل از هر پرواز

چک‌آپ دوره‌ای برای همه وسایل کنترلی از جمله کوادکوپتر، هلی‌شات یا حتی هلی‌کوپتر اسباب‌بازی کنترلی لازم است. هلی‌شات‌ها به دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته لازم است هر چند وقت یکبار موردبررسی قرار بگیرند. پیشنهاد می‌کنیم در بازه‌های زمانی مختلف سلامت باتری، ملخ‌ها و موتور هلی‌شات را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعمیر آن بپردازید. اگر این بازدید و چک‌آپ را به‌صورت مرتب انجام دهید، هلی‌شات هیچ وقت با مشکل جدی مواجه نمی‌شود؛ این کار همچنین به عیب یابی کواد کوپتر در مواقع موردنیاز بسیار کمک می‌کند.

عیب یابی کواد کوپتر و تعمیر تخصصی هلی شات را به پریماتوی بسپارید!

با مطالعه این مطلب حتما متوجه شده‌اید که چرا هلیکوپتر پرواز نمیکند و برای رفع مشکل آن باید چه کاری انجام دهید. بعضی از دلایل پرواز نکردن کوادکوپتر مانند کالیبره نبودن و کم بودن شارژ‌ توسط خودتان قابل‌حل است؛ اما برای رفع مشکلات جدی‌تر باید حتما به مرکز تعمیرات تخصصی مراجعه کنید.

پریماتوی علاوه‌بر عرضه انواع کوادکوپتر، هلی‌شات و ماشین کنترلی، خدمات تخصصی تعمیر این محصولات را نیز با بالاترین کیفیت عرضه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید و از خدمات تخصصی مجموعه ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

رایج ترین علت بلند نشدن کواد کوپتر چیست؟

کالیبره نشدن، عدم تنظیم ملخ ها و رادیو کنترل هلی شات را می توان از جمله دلایل بلند نشدن کوادکوپتر دانست. در این مقاله دلایل مختلف پرواز نکردن هلی شات را بررسی می کنیم.

آیا می توان علت بلند نشدن هلی شات را برطرف کرد؟

در بسیاری از مواقع خود کاربران می توانند به سادگی مشکل را شناسایی کنند. اما در برخی موارد نیز ممکن است هلی شات نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد.

آیا همه هلی شات ها با مشکل پرواز نکردن مواجه می شوند؟

خیر، در بسیاری از مواقع می توان با کمک تنظیم درست دستگاه از ابتدا پرواز مناسبی را تجربه کرد. در موارد کمی هلی شات نیاز به تعمیرات اساسی دارد.

دیدگاه‌ها ۲۲۳

  سجاد پاسخ

  سلام برای تیکاف باید اهرم سمت چپ رو ۲بار به سمت بالا حرکت بدیم اولین بار موتور شروع به چرخیدن می‌کنه دومین بار تیکاف .
  این کواد کوپتر ما موتورش شروع به چرخیدن می‌کنه موقع تیکاف خاموش میشه مشکلش چیه لطفاً راهنمایی کنید

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   اگر دستگاه شما از نوع GPS دار هست ، در محیط بسته ابتدا باید GPS رو خاموش کنید تا پرنده به شما اجازه پرواز دهد.
   در غیر اینصورت در فضای باز سیگنال GPS به صورت کامل متصل نشده است.
   موفق باشید

  غلامرضاخواجه پاسخ

  باسلام من یک کوادمدل kE99 خریدم بعدازیک هفته حالا اززمین بلندنمیشه حدود۱۰ سانتی متراززمین بلندمیشه به چپ وراست جلووعقب میره ولی پرواز نمی کند کالیبره کردم باطری عوض کردم خوب نشد چکارکنم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت شما بخیر
   به احتمال خیلی زیاد در اثر ضربه خوردن چرخ دنده های سر موتور آسیب دیده و موتور نمیتونه قدرت رو به درستی به ملخ انتقال بده و همین عامل باعث میشه که پرنده پرواز نکند.
   برای بررسی بیشتر به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید.
   موفق باشید

  رویشدی پاسخ

  سلام کوادکوپتر مدل S199 دارم یجا وایس نمیشه
  میخوام پروازش کنم یهوه میره مستقیم نمیشه کنترلش کرد باید چکار کنم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   باید کوادکوپتر رو قبل از پرواز کالیبره کنید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟