هلی کم چیست؟ آشنایی با پهباد های فیلمبرداری حرفه‌ای

پهباد های دارای قابلیت تصویر برداری محبوب‌تر از سایر انواع مولتی درون‌ها هستند. این پرنده‌های دوست داشتنی که به شما امکان تهیه عکس و فیلم‌های جذابی را می‌دهند، خود به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند. هلی کم با قابلیت فیلمبرداری حرفه‌ای یکی از جدیدترین و قدرتمندترین انواع پهباد های دوربین دار است.

بسیاری از افراد هلی کم‌ها را با هلی شات و سایر کوادکوپترهای دارای دوربین اشتباه می‌گیرند. درحالی که این کوادکوپترهای حرفه‌ای، تفاوت‌های زیادی با سایر انواع پهباد ها دارند. به همین بهانه در این مقاله از وبلاگ پریما توی می‌خواهیم به سؤال هلی کم چیست پاسخ دهیم و بیشتر با این پهباد فوق حرفه‌ای آشنا شویم.

هلی کم تک موتوره

هلی کم چیست و چه تفاوتی با هلی شات دارد؟

به طور کلی از اصطلاح هلی کم و هلی شات برای اشاره به کوادکوپتری دوربین دار استفاده می‌شود اما برخلاف تصور بسیاری از افراد، هلی کم (Helicam) و هلی شات (Helishot) از لحاظ کاربرد تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. هلی کم، یک پهباد دارای دوربین است که از آن برای تصویر برداری هوایی و فیلم برداری فوق حرفه‌ای استفاده می‌کنند. دوربین‌های استفاده شده در هلی کم بسیار بزرگتر و حرفه‌ای‌تر از هلی شات های معمولی است. در مواردی حتی دوربین این پهباد ها به صورت مستقل توسط فیلمبردار حرفه‌ای کنترل می‌شود. تفاوت‌های این دو را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد:

 • کاربرد حرفه‌ای و استفاده محدود در تصویر برداری‌های خاص
 • دوربین بسیار قدرتمندتر نسبت به هلی شات
 • امکان تصویر برداری از تمامی زوایا (چرخش آزادانه دوربین)
 • کنترل مستقل دوربین توسط فیلمبردار
 • اندازه بزرگ‌تر و وزن بیشتر
 • هلی کم‌ها معمولاً از نوع هگزاکوپتر یا اکتاکوپتر هستند

هلی کم چگونه کار می‌کند؟ تفاوت کنترل هلی کم با کوادکوپترهای معمولی

کنترل هلی کم شباهت زیادی به یک هلی شات دارد. یک دستگاه کنترل از راه دور به خلبان اجازه می‌دهد تا هلی کم و دوربین بزرگ آن را کنترل کند. دوربین‌های هلی کم آزادانه می‌چرخند و زوایای بسیار گسترده‌ای را پوشش می‌دهند. همچنین امکانات بسیار بیشتری نسبت به هلی شات های معمولی دارند. به همین دلیل اهرم‌های کنترلی و گزینه‌های بیشتری روی برد کنترل از راه دور هلی کم دیده می‌شود.

تصاویر ضبط شده به صورت زنده روی دستگاه گیرنده زمینی پخش و ضبط می‌شوند. بعضی از انواع هلی کم‌ها قابلیت ذخیره تصاویر را در حافظه‌های جانبی دارند. در مواردی که کنترل دوربین مجزا است، دو نفر همزمان و به صورت هماهنگ با هم هلی کم را کنترل می‌کنند. در این موارد خلبان تنها در حال کنترل وضعیت پروازی است و فیلم بردار با برد کنترل مستقل، مسئولیت کنترل زوایای مختلف دوربین و ثبت تصاویر را برعهده دارد.

انواع هلی کم

آشنایی با انواع هلی کم، تک موتوره و مولتی روتر

هلی کم‌ها خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. هلی کم‌های اولیه با ایده از هلیکوپترهای دارای دروبین های قدرتمند ساخته شده‌اند. به همین دلیل هلی کم‌های اولیه از نوع تک موتوره با دو ملخ هستند و درواقع نمونه کوچک شده هلی کوپترهای فیلم برداری محسوب می‌شوند. این نوع از helicam ها دارای موتورهای غیر شارژی بودند و از سوخت بنزین در آن‌ها استفاده می‌شد.

در سال‌های اخیر از مولتی درون‌های شش موتوره (هگزاکوپتر) و ۸ موتوره (اکتاکوپتر) که قابلیت حمل دوربین‌های سنیگن تر را دارند نیز به عنوان هلی کم‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. از آنجایی که کوادکوپترها (مولتی روتر ۴ موتوره) توان کافی برای حمل دوربین‌های بسیار بزرگ را ندارد، کوادکوپتر هلی کم به شکل محدودی تولید شده است. در واقع همه کوادکوپتر های دوربین دار از نوع هلی شات هستند. محصولات هلی شات DJI یکی از محبوب‌ترین کوادکوپترهای دوربین دار هستند که در انواع حرفه‌ای کیفیتی نزدیک به هلی کم‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند.

کاربردهای هلی کم؛ از مصارف تبلیغاتی تا نظامی

کاربرد هلی کم تنها به صحنه‌های فیلم برداری سینمایی ختم نمی‌شود. این پهباد های دوربین دار قدرتمند در ساخت مستندهای حیات وحش، کنترل ترافیک شهری توسط پلیس، صنایع تبلیغاتی، سازمان‌های دولتی مانند جنگلبانی‌ها، کارهای پژوهشی و اکتشافی در نقاط صعب العبور و فیلمبرداری نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرند.تصویر برداری حرفه ای با هلی کم

مزیت‌های هلی کم؛ چرا هلی کم‌ها جایگزین هلیکوپترهای فیلم برداری شده‌اند؟

همانطور که اشاره کردیم ایده اولیه هلی کم‌ها از هلیکوپترهای فیلمبرداری حرفه‌ای گرفته شده است. این هلیکوپترها معمولاً توسط شبکه‌های خبری یا استودیوهای فیلم سازی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. هلی کم‌هایی که جایگزین هلیکوپترها شده‌اند مزیت‌های فراوانی دارند که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کنترل راحت‌تر و قابلیت مانور بیشتر
 • قابلیت استفاده در فضاهای کوچک
 • هزینه نگهداری پایین و عدم نیاز به آشیانه
 • قابلیت فیلم برداری فوق حرفه‌ای
 • امکان تعویض دوربین در کمتر از چند دقیقه
 • شارژ شدن سریع و مدت زمان پرواز طولانی‌تر در روز

به این موارد باید قابلیت‌های ویژه مانند هدایت خودکار و انجام حرکات ویژه از پیش تعریف شده مانند دنبال کردن خودکار سوژه را نیز اضافه کنید.

 

تفاوت هلی کم و هلی شات

هلی کم بهتر است یا هلی شات؟ بهترین گزینه برای خرید کوادکوپتر دوربین دار

به طور کلی هلی کم‌ها دستگاه‌های فوق حرفه‌ای و پیشرفته‌ای هستند که تنها برای انجام مأموریت‌های خاص نظامی یا فیلمبرداری ها سینمایی مناسب هستند. از طرفی قیمت هلی کم‌ها به دلیل استفاده از دوربین‌های مخصوص بسیار بیشتر از هلی شات است. بنابراین حتی بسیاری از فیلمبردار های حرفه‌ای، هلی شات ها را به هلی کم‌ها ترجیح می‌دهند. یک هلی شات قدرتمند می‌تواند تا حدود زیادی کیفیتی نزدیک به هلی کم‌ها را ارائه کند.

از طرفی اگر تازه کار هستید یا نیازی به یک دوربین با قابلیت‌های خاص ندارید، هلی شات ها و کوادکوپترهای دوربین دار کوچک گزینه بهتری برای شما خواهد بود. با استفاده از این کوادکوپتر ها می‌توانید مهارت‌های خود در هدایت پهباد را ارتقا دهید و از تصویر برداری هوایی لذت ببرید. محصولات کوادکوپتر سایما برای شروع گزینه‌های مقرون به صرفه و با کیفیتی هستند.

با خرید هلی شات از پریما توی فیلمبرداری حرفه‌ای را تجربه کنید

در این مقاله با هلی کم و تفاوت آن با هلی شات آشنا شدیم. شما می‌توانید با خرید هلی شات اولین قدم را برای ورود به دنیای جذاب پهباد های دوربین دار بردارید. پریما توی مجموعه‌ای از با کیفیت‌ترین و بهترین هلی شات ها را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار داده است. علاوه براین اگر تنها برای سرگرمی به هلی شات ها علاقه دارید، می‌توانید گزینه‌های جذابی در محصولات ماشین کنترلی آفرود شارژی ما پیدا کنید. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد هلی شات، کوادکوپتر، هلی کم و سایر محصولات دارید کافی است تا با پریما توی تماس بگیرید تا کارشناسان حرفه‌ای ما پاسخگوی سؤالات شما باشند.

دیدگاه‌ها ۰