نگهداری باتری کوادکوپتر و ماشین کنترلی

نحوه نگهداری باتری لیتیوم پلیمر، لیتیوم یون، نیکل کادیوم محصولات کنترلی و آرسی

به طور کلی دو نوع باتری در ماشین و کوادکوپتر های کنترلی وجود دارند باتری های لیتیوم پلیمر و لیتیوم یون که در این مقاله به بررسی هر دو نوع این باتری ها و نحوه نگهداری آنها خواهیم پرداخت.

باتری لیتیوم یون

امروزه باتری های لیتیوم یون، به طور باور نکردنی بسیار مشهور می باشند. شما می توانید این باتری ها را در لپ تاپ ها ، تلفن های همراه و آی پدها پیدا کنید. این باتری ها بسیار رایج هستند، زیرا این باتری ها بر اساس وزن خود تعدادی از باتری های قابل شارژ پر انرژی را تشکیل می دهند که به طور مداوم در دسترس می باشند.

طرز کار و حفاظت از باتری لیتیوم یون

مانند هر باتری دیگر، یک باتری لیتیوم یون قابل شارژ، از یک یا چند بخش تولید کننده انرژی به نام سلول ساخته شده است. اساساً، هر سلول سه جزء دارد که شامل این موارد می باشد: یک الکترود مثبت (به ترمینال مثبت یا قطب + باتری متصل می شود)، یک الکترود منفی (به ترمینال منفی یا قطب – باتری متصل
می شود) و یک ماده شیمیایی به نام الکترولیت که در بین آنها وجود دارد.

به طور کلی، الکترود منفی از کربن (گرافیت) ساخته شده است و نوع ترکیب الکترولیت نیز در هر نوع باتری متفاوت است، اما این موضوع در درک ایده اصلی که این نوع باتری چگونه کار می کند، اهمیت زیادی ندارد.
تمام باتری های لیتیوم یون به طور گسترده ای به یک روش مشابه عمل می کنند. هنگامی که باتری شارژ می شود، اکسید لیتیوم کبالت، که الکترود مثبت باتری می باشد، تعدادی از یون های لیتیوم خود را رها
می کند که این یون ها از طریق الکترولیت به الکترود منفی باتری، یعنی الکترود گرافیت منتقل می شوند و در آنجا باقی می مانند.

در طول این فرایند، باتری انرژی را دریافت و ذخیره می کند. هنگامی که باتری تخلیه می شود، یون های لیتیوم در سراسر الکترولیت به سمت الکترود مثبت حرکت می کنند و انرژی تولید
می کنند که باعث می شود باتری مجدداً شارژ شود. اگر هنگامی که باتری دارای شارژ شدن است کلید را قطع کنید، جریان الکترون ها متوقف می شود و بنابراین،جریان یونها نیز متوقف می شود. اساساً، باتری با میزان نسبتاً بالا تخلیه نمی شود (اما حتی در دستگاههایی که خاموش هستند، باتری به تخلیه با میزان نسبتاً کم ادامه می دهد)
باتری های لیتیوم یون دارای تعدادی مزیت مهم نسبت به تکنولوژی های رقابتی می باشند که این مزایا به شرح زیر است :

به طور کلی
باتری های لیتیوم یون می توانند صدها چرخه شارژ / تخلیه را مدیریت کنند.
بیان این موارد بدین معنا نیست که باتری های لیتیوم یون بدون عیب و نقص می باشند. این باتری ها دارای چندین عیب نیز هستند که به شرح زیر است:
تخریب این باتری ها به محض خروج کارخانه آغاز می شود. صرف نظر از اینکه شما از این باتری استفاده کنید یا استفاده نکنید، عمر این باتری ها تنها دو سال از تاریخ تولید آنها است.
این باتری ها به درجه حرارت های بالا بسیار حساس هستند. گرما باعث می شود که باتری های لیتیوم یون بسیار سریع تر از حد معمول تخریب شوند.
اگر یک باتری لیتیوم یون را به طور کامل تخلیه کنید، باتری خراب خواهد شد.

باتری لیتیوم پلیمر
باتری های لیتیوم پلیمر چیزهای شگفت انگیزی هستند.
آنها چالش برانگیز هستند، بر خلاف باتری لپ تاپ یا تلفن همراه (که یون لیتیوم است)، شما نمیتوانید یک باتری لیتیوم پلیمر را با شارژ کامل به مدت طولانی آن را در شارژ رها کنید.
اگر این کار را بکنید، باتری ظرفیت خود را به تدریج از دست می دهد و یا بدتر از آن، شروع به نوسان می کند و ظرفیت خود را از دست می دهد.

یک هشدار: معمولا باتری ها نباید کمتر از ۳٫۷ ولت در هر سلول باشند. هنگام شارژ این باتری ها بسیار محتاط باشید و اطمینان حاصل کنید که بسیار آرام آنها را کاملا شارژ کنید.

باتری های LiPo (لیتیوم پلیمر) چگونه باید نگهداری شوند ؟

اگر در روز سوم استفاده شما متوجه شده اید که امروز از باتری خود استفاده نمی کنید، باید باتری خود را تخلیه کنید تا زمانی که آماده استفاده دوباره از باتری باشید. همیشه باتری های خود را در محیط خنگ مثل یخچال نگهداری کنید.

آیا باتری های لیتیوم پلیمری تا حد زیادی شارژ کرد ؟

سیستم کنترل مانع از شارژ اضافه می شود که در نتیجه باعث می شود باتری یون لیتیوم بیش از حد گرم شود و به طور بالقوه غیر فعال شود. به همین دلیل است که باتری های لیتیوم یون گرانتر هستند.

دیدگاه‌ها ۰