آشنایی با موتور براشلس در هلی شات ها

تماشای پرواز کوادکوپتر یکی از تفریحات بسیار لذت‌بخش است. معمولاً کسانی که هلی شات دارند، کمتر فرصت بررسی تمام ابعاد و اجزای کوادکوپتر را دارند. ملخ‌ها، موتوری و باتری از اجزای مهم کوادکوپترهای حرفه‌ای هستند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دقیق موتور براشلس بپردازیم. در ادامه این نوشته همراه پریماتوی باشید.

یک پرواز عالی با موتورهای قدرتمند هلی شات

پیش از اینکه به‌طور تخصصی موتور براشلس را بررسی کنیم، بهتر است با اجزای گوناگون پرنده آشنا شویم. کوادکوپتر وسیله نقلیه‌ای است که معمولاً از ۴ ملخ برای پرواز استفاده می‌کند. به‌طور خلاصه موتور با انرژی باتری ملخ‌ها را به پرواز درمی‌آورد. همچنین با استفاده از ریموت کنترل و سیستم پروازی هلی شات امکان کنترل پرنده از سمت کاربر فراهم می‌شود. قصد نداریم وارد جزئیات فنی تمام اجزای هلی شات شویم. اما در بین اجزای کوادکوپتر موتور، باتری، ملخ‌ها و ریموت کنترل را نقش مهم‌تری دارند. در ادامه به بررسی دقیق موتور کوادکوپتر می‌پردازیم.

موتور براشلس چیست

آشنایی با انواع موتور هلی شات، عامل اصلی پرواز کوادکوپتر

موتورهای در وسایل الکترونیکی نقش انکارناپذیری دارند. موتور قطعه‌ای که است باعث ایجاد نیروی محرکه می‌شود. از این نیروی محرکه در وسایل مختلف به شکل‌های متفاوتی استفاده می‌شود. یکی از کاربردهای اصلی موتور به حرکت درآوردن سایر اجزاست. برای مثال این موتور یک اتومبیل است که نیروی حرکت را به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

در انواع مختلف هلی شات ها مثل کوادکوپتر دوربین دار نیز موتور نیروی تولیدشده را به ملخ‌ها منتقل می‌کند. این نیرو باعث پرواز هلی شات می‌شود. موتورها به‌طورکلی به دو نوع AC و DC تقسیم می‌شوند. این موتورها به لحاظ ساختار فنی با یکدیگر متفاوت هستند. در اکثر کوادکوپتر ها از موتور DC استفاده می‌شود. موتور DC هلی شات انرژی مکانیکی را به انرژی الکترونیکی تبدیل می‌کند.

موتور براشلس چیست و چگونه کار می‌کند؟

موتور براشلس نوعی موتور الکترونیکی است که توسط آرمیچر و آهن‌ربای ثابت به حرکت درمی‌آید. موتورهای براشلس گشتاور بسیار زیادی دارند. به همین دلیل در هلی شات های حرفه‌ای نیز مانند کوادکوپتر مویک نیز از موتورهای براشلس استفاده می‌شود. قیمت موتور کوادکوپتر  از نوع براشلس نیز معمولا گران تر از موترهای معمولی است. البته باید در نظر داشت این موتورها یک انتخاب بهینه برای هلی شات هستند.

براش و براشلس، یک تشابه اسمی ساده اما دردسرساز

درباره موتورهای براشلس لازم است یک توضیح کامل بدهیم. برخی افراد موتور براش و براشلس را یکی می‌دانند. در حالی این دو موتور با یکدیگر تفاوت‌های جدی دارند. در حقیقت تشابه اسمی باعث می‌شود که گمان کنیم هر دو موتور یک کار را انجام می‌دهند. موتور براشلس را باید نسل نوین موتورهای براش در نظر بگیریم.

آشنایی با انوع موتور هلی شات

تاریخچه موتورهای براشلس، قدرت موتوری که تقویت‌شده است

تا دهه ۸۰ میلادی موتورهای قدیمی براش تنها گزینه پیش روی تولیدکنندگان بود. موتورهای براش توان تولید محدودی در حد چند وات داشتند. دلیل اصلی نام‌گذاری براش وجود برس هایی برای انتقال نیروی محرکه به سایر اجزا است. یکی از علل مهم کنار گذاشتن موتورهای براش، برس هایی بود که پس از مدتی دچار اصطکاک می‌شوند. در ادامه به‌طور فهرست‌وار دلایل از رده خارج شدن موتورهای براش را می‌بینید.

 • سرعت موتور به دلیل وجود برس ها در طول زمان کاهش می‌یابد.
 • هدر رفت انرژی الکتریکی موتورهای براش بسیار زیاد است.
 • موتور براش به دلیل طراحی غیر مهندسی بسیار سریع داغ می‌شود

همه این دلایل باعث شده که از سال‌ها قبل در بیشتر وسایل الکترونیکی از موتورهای براشلس استفاده شود. البته هنوز هم در برخی وسایل ساده الکترونیکی شاهد استفاده از موتور براش هستیم.

موتور کورلس چیست؟ تفاوت های فنی موتور کورلس و موتور براشلس

در بین موتورهای هلی شات، موتور براشلس و کورلس معروف‌تر از سایر موتورهاست. موتور کورلس را می‌توان سایز کوچک‌تر موتورهای براش در نظر گرفت. کورلس برخلاف موتور براشلس از برس برای انتقال نیرو استفاده نمی‌کنند. معمولاً هلی شات هایی که ضعیف‌تر هستند از این موتور استفاده می‌کنند. یکی از دلایل استقبال شرکت‌های سازنده هلی شات از موتورهای کورلس در پرنده‌های کوچک، قیمت پایین این موتور است. اما همان‌طور که اشاره شد موتورهای کورلس به دلیل اندازه کوچک توان گشتاوری پایین‌تری دارند.

موتور کورلس چیست

موتور براشلس چه مزایایی دارد؟

موتور براشلس به نسبت موتورهای براش و کورلس مزایای بسیار بیشتری دارند. موتور براشلس با برخورداری از طراحی اصولی باعث کاهش هدر رفت انرژی تولیدی می‌شود. کاهش هدر رفت در وسایلی مثل کوادکوپتر و ماشین‌های کنترلی اهمیت بسیار زیادی دارد. در حقیقت هر چه بتوان انرژی کمتری هدر داد، زمان پرواز افزایش می‌یابد. از طرف دیگر به دلیل گشتاور بالا موتورهای براشلس، هلی شات می‌تواند باقدرت و سرعت بیشتری حرکت کند.

آیا تمامی کوادکوپترها از موتور براشلس استفاده می‌کنند؟

با اطمینان بالایی می‌توان گفت اکثر هلی شات های حرفه‌ای از موتور براشلس استفاده می‌کنند. در حقیقت کوادکوپترهایی که در رده حرفه‌ای و برای پروازهای طولانی استفاده می‌شوند، حتماً بایستی از موتور براشلس استفاده کنند. ازآنجاکه موتور نقش حیاتی در عمر هلی شات دارد، حتماً بایستی پیش از خرید درباره آن اطلاع کسب کرد. معمولاً فروشندگان می‌توانند اطلاعات کافی درباره موتور و قدرت پروازی پرنده را در اختیار شما قرار دهند. در صفحه  لوازم جانبی کواد کوپتر فروشگاه پریماتوی نیز می توانید اطلاعات کاملی درباره انواع موتور هلی شات به دست آورید.

موتور هلی شات

خرید کوادکوپترهای حرفه‌ای از پریماتوی

در پایان مقاله مروری کوتاه بر موتور براشلس داریم. موتورهای براشلس با پیشرفت فناوری متولد شدند. این موتورها گشتاور بالا و استهلاک مناسب‌تری دارند. امروزه در انواع هلی شات و ماشین‌های کنترلی از موتورهای براشلس استفاده می‌شود.

در انتهای مقاله از شما دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید یک هلی شات حرفه‌ای با همکاران ما در پریماتوی تماس بگیرید. شماره تلفن ۲۸۴۲۷۴۱۲-۰۲۱ پل ارتباطی شما با فروشگاه تخصصی پریماتوی است.

سوالات متداول

موتور براشلس چیست؟

موتور براشلس یکی از محبوبترین موتورهای استفاده شده در هلی شات است. این موتور به دلیل مصرف کم انرژی و تولید نیروی زیاد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

موتور کورلس چیست؟

در دنیای هلی شات دو موتور براشلس و کورلوس بسیار معروف هستند. موتور کورلس قیمت پایین تری نسبت به موتورهای براشلس دارد و معمولا برای هلی شات های کوچکتر مورد استفاده قرار میگیرند.

از کجا می توان موتور براشلس را تهیه کرد؟

در فروشگاه تخصصی پریماتوی علاوه بر امکان خرید انواع هلی شات و کوادکوپتر امکان خرید انواع موتور هلی شات نیز فراهم شده است.

دیدگاه‌ها ۶

  سیدشمس الدین جزایری پاسخ

  سلام وخسته نباشی آیا می‌شود برای روان تر شدن موتور براش لس کوادکوپتر آنرا روغن کاری کرد

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر ، روغن کاری تاثیری در روان تر شدن موتور براشلس ندارد.
   پیروز باشید

  علی پاسخ

  سلام این موتور ها سه فاز هستند.ایا میشه کانکتور های زرد و قرمز را به جریان مثبت و مشکی را به جریان منفی وصل کرد؟ برای توان موتور هم از رسیور هلیکوپتر استفاده کنم.

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان ، این کار امکان پذیر نیست و موتور براشلس باید مستقیم به اسپیدکنترل وصل شود.
   پیروز باشید

  کوروش پاسخ

  سلام سال نو مبارک .
  ببخشید من مبتدی هستم می خوام پک آموزشی رو بخرم که ساخت کواتر رو آموزش ببینم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر و سال نو شما هم مبارک باشه
   پیشنهاد میکنیم برای ساخت کوادکوپتر از کلاس های رباتیک سطح مبتدی شروع کنید که بتونید از پایه مفاهیم رو آموزش ببینید.
   پیروز باشید