آشنایی با موتور براشلس در هلی شات ها

تماشای پرواز کوادکوپتر یکی از تفریحات بسیار لذت بخش است. معمولا کسانی که هلی شات دارند، کمتر فرصت بررسی تمام ابعاد و اجزای کوادکوپتر را دارند. ملخ ها، موتوری و باتری از اجزای مهم کوادکوپترهای حرفه ای هستند. در این مقاله می خواهیم به بررسی دقیق موتور براشلس بپردازیم. در ادامه این نوشته همراه پریماتوی باشید.

هلی شات چگونه پرواز می کند؟ آشنایی با اجزای گوناگون کوادکوپتر

پیش از اینکه به طور تخصصی موتور براشلس را بررسی کنیم، بهتر است با اجزای گوناگون پرنده آشنا شویم. کوادکوپتر وسیله نقلیه ای است که معمولا از ۴ ملخ برای پرواز استفاده می کند. به طور خلاصه موتور با انرژی باتری ملخ ها را به پرواز درمی آورد.

همچنین با استفاده از ریموت کنترل و سیستم پروازی هلی شات امکان کنترل پرنده از سمت کاربر فراهم می شود. قصد نداریم وارد جزئیات فنی تمام اجزای هلی شات شویم. اما در بین اجزای کوادکوپتر موتور، باتری، ملخ ها و ریموت کنترل را نقش مهم تری دارند. در ادامه به بررسی دقیق موتور کوادکوپتر می پردازیم.

موتور هلی شات، عامل اصلی پرواز کوادکوپتر

موتورهای در وسایل الکترونیکی نقش انکار ناپذیری دارند. موتور قطعه ای که است باعث ایجاد نیروی محرکه می شود. از این نیروی محرکه در وسایل مختلف به شکل های متفاوتی استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی موتور به حرکت درآوردن سایر اجزاست. برای مثال این موتور یک اتومبیل است که نیروی حرکت را به چرخ ها منتقل می کند.

موتور حرفه ای براشلس هلی شات

در انواع مختلف هلی شات ها مثل کوادکوپتر دوربین دار نیز موتور نیروی تولید شده را به ملخ ها منتقل می کند. این نیرو باعث پرواز هلی شات می شود. موتورها به طور کلی به دو نوع AC و DC تقسیم می شوند. این موتور ها به لحاظ ساختار فنی با یکدیگر متفاوت هستند. در اکثر کوادکوپتر ها از موتور DC استفاده می شود. موتور DC هلی شات انرژی مکانیکی را به انرژی الکترونیکی تبدیل می کند. موتور براشلس در دسته موتورهای DC قرار دارد که در ادامه به بررسی کامل آن می پردازیم.

موتور براشلس چیست و چگونه کار می کند؟

موتور براشلس نوعی موتور الکترونیکی است که توسط آرمیچر و آهن ربای ثابت به حرکت در می آید. موتورهای براشلس گشتاور بسیار زیادی دارند. به همین دلیل در هلی شات های حرفه ای نیز مانند کوادکوپتر مویک نیز از موتورهای براشلس استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این نوع موتور به صفحه قیمت موتور کوادکوپتر مراجعه بفرمایید.

براش و براشلس، یک تشابه اسمی ساده اما دردسرساز

درباره موتورهای براشلس لازم است یک توضیح کامل بدهیم. برخی افراد موتور براش و براشلس را یکی می دانند. در حالی این دو موتور با یکدیگر تفاوت های جدی دارند. در حقیقت تشابه اسمی باعث می شود که گمان کنیم هر دو موتور یک کار را انجام می دهند. موتور براشلس را باید نسل نوین موتورهای براش در نظر بگیریم.

آشنایی با موتور براشلس در هلی شات

تاریخچه موتورهای براشلس، قدرت موتوری که تقویت شده است

تا دهه ۸۰ میلادی موتورهای قدیمی براش تنها گزینه پیش روی تولید کنندگان بود. موتورهای براش توان تولید محدودی در حد چند وات داشتند. دلیل اصلی نام گذاری براش وجود برس هایی برای انتقال نیروی محرکه به سایر اجزا است. یکی از علل مهم کنار گذاشتن موتورهای براش، برس هایی بود که پس از مدتی دچار اصطحکاک می شوند. در ادامه به طور فهرست وار دلایل از رده خارج شدن موتورهای براش را می بینید.

  • سرعت موتور به دلیل وجود برس ها در طول زمان کاهش می یابد.
  • هدر رفت انرژی الکتریکی موتورهای براش بسیار زیاد است.
  • موتور براش به دلیل طراحی غیر مهندسی بسیار سریع داغ می شود

همه این دلایل باعث شده که از سال ها قبل در بیشتر وسایل الکترونیکی از موتورهای براشلس استفاده شود. البته هنوز هم در برخی وسایل ساده الکترونیکی شاهد استفاده از موتور براش هستیم.

موتور براشلس چه تفاوتی با موتور کورلس دارد؟

در بین موتورهای هلی شات، موتور براشلس و کورلس معروف تر از سایر موتورهاست. موتور کورلس را می توان سایز کوچک تر موتورهای براش در نظر گرفت. کورلس بر خلاف موتور براشلس از برس برای انتقال نیرو استفاده نمی کنند. معمولا هلی شات هایی که ضعیف تر هستند از این موتور استفاده می کنند. یکی از دلایل استقبال شرکت های سازنده هلی شات از موتورهای کورلس در پرنده های کوچک، قیمت پایین این موتور است. اما همان طور که اشاره شد موتورهای کورلس به دلیل اندازه کوچک توان گشتاوری پایین تری دارند.

موتور براشلس کوادکوپتر

موتور براشلس چه مزایایی دارد؟

موتور براشلس به نسبت موتورهای براش و کورلس مزایای بسیار بیشتری دارند. موتور براشلس با برخورداری از طراحی اصولی باعث کاهش هدر رفت انرژی تولیدی می شود. کاهش هدر رفت در وسایلی مثل کوادکوپتر و ماشین های کنترلی اهمیت بسیار زیادی دارد. در حقیقت هر چه بتوان انرژی کمتری هدر داد، زمان پرواز افزایش می یابد. از طرف دیگر به دلیل گشتاور بالا موتورهای براشلس، هلی شات می تواند با قدرت و سرعت بیشتری حرکت کند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با توان پروازی هلی شات های با موتور براشلس به صفحه کوادکوپتر WLtoys X1S مراجعه کنید.

موتور براشلس چیست

آیا تمامی کوادکوپترها از موتور براشلس استفاده می کنند؟

با اطمینان بالایی می توان گفت اکثر هلی شات های حرفه ای از موتور براشلس استفاده می کنند. در حقیقت کوادکوپترهایی که در رده حرفه ای و برای پروازهای طولانی استفاده می شوند، حتما بایستی از موتور براشلس استفاده کنند. از آنجا که موتور نقش حیاتی در عمر هلی شات دارد، حتما بایستی پیش از خرید درباره آن اطلاع کسب کرد. معمولا فروشندگان می توانند اطلاعات کافی درباره موتور و قدرت پروازی پرنده را در اختیار شما قرار دهند. پیشنهاد می کنیم برای تهیه موتور و سایر اجزای هلی شات به صفحه لوازم جانبی کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

خرید کوادکوپترهای حرفه ای از پریماتوی

در پایان مقاله مروری کوتاه بر موتور براشلس داریم. موتورهای براشلس با پیشرفت فناوری متولد شدند. این موتور ها گشتاور بالا و استهلاک مناسب تری دارند. امروزه در انواع هلی شات و ماشین های کنترلی از موتورهای براشلس استفاده می شود. در انتهای مقاله از شما دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید یک هلی شات حرفه ای با همکاران ما در پریماتوی تماس بگیرید. همکاران آماده پاسخگویی و راهنمایی شما هستند.

دیدگاه‌ها ۰