مناطق پرواز ممنوع پهپادها کجاست؟

پرواز دادن هلی شات از بهترین تفریحات ممکن است. بسیاری از افراد پس از خرید کواد کوپتر مشتاقانه به دنبال مکان های امن برای پرواز دادن پرنده خود هستند. پارک ها، مناطق خارج شهر و جاده های بین شهری از جمله مکان هایی است که می توان در آن به راحتی پرنده را پرواز داد. البته در مناطقی نیز پرواز هلی شات ها ممنوع است. در این مقاله قصد داریم به بررسی مناطق پرواز ممنوع پهپادها بپردازیم. در ادامه با پریماتوی همراه باشید.

در چه مناطقی نمی توان از هلی شات ها استفاده کرد؟

در تمامی کشورهای دنیا قوانین مشخصی درباره پهپادهای شخصی وجود دارد. برای مثال در همه کشورها پرواز دادن پهپاد بر روی مناطق نظامی ممنوع است. همچنین در بسیاری از کشورها پرواز دادن کوادکوپتر در نزدیکی فرودگاه های نظامی و مسافربری اکیدا ممنوع است. بیشتر قوانینی که برای ممنوعیت هلی شات ها وضع می شود به خاطر حفظ امنیت و سلامتی افراد است. در ادامه مهم ترین مناطق پرواز ممنوع هلی شات ها در ایران را بررسی می کنیم.

مناطق پرواز ممنوع پهپادها

 • پرواز دادن کوادکوپتر در فرودگاه ها و محل های پروازی ممنوع است. حداقل فاصله ای که در این مناطق بایستی رعایت شود، حداقل ۵ کیلومتر است. دلیل اصلی ممنوعت پرواز پهپادها در این مناطق امکان تداخل در سیستم راداری و پروازی فرودگاه است.
 • پرواز هلی شات بر فراز امکانی مثل مثل بیمارستان، مسجد و مراکز آموزشی نیز ممنوع است. معمولا ممنوعیت پرواز در این مناطق باید در حدی باشد که آلودگی صوتی ایجاد نشود. از آنجا که این مراکز محل تجمع افراد هستند، آلودگی صوتی می تواند آرامش افراد ساکن در آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
 • فیلم برداری با هلی شات در مناطقی مثل پادگان، سد، کلانتری، خطوط انقال گاز و سایر مراکز حساس کشور ممنوع است.
 • پرواز دادن کوادکوپتر بر فراز امکان تاریخی و باستانی نیز ممنوع است. ممنوعیت پرواز هلی شات در این اماکن به دلیل امکان برخورد با ابنیه تاریخی است.
 • در داخل شهر نیز پرواز دادن هلی شات در بزرگراه، خیابان ها، داخل تونل و پمپ بنزین ها ممنوع است.
 • پرواز هلی شات در نزدیکی کابل های برق فشار قوی به دلیل خطر آتش سوزی و انفجار اکیدا ممنوع است.

قانون کلی در مورد ممنوعیت پرواز کوادکوپتر وجود دارد؟

اگر به تمامی مناطق پرواز ممنوع هلی شات نگاه کنیم، متوجه یک نکته مهم می شویم. در تمامی مناطقی که امکان برخورد و آسیب دیدن دیگران وجود دارد، پرواز انواع کوادکوپتر ممنوع است. بنابراین به طور کلی درباره مناطقی که در متن قانون صحبت نشده است می توان با توجه به اصل عدم آسیب زدن به دیگران تصمیم گرفت. برای مثال در تمامی مناطقی شلوغی که امکان برخورد پرنده با جمعیت وجود دارد، باید از پرواز دادن هلی شات خودداری کنیم. پیشنهاد می کنیم برای خرید لوازم جانبی به صفحه خرید لوازم کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران

یک اپلیکیشن جالب برای اطلاع از مناطق پرواز ممنوع

اپلیکیشن HOVER یکی از جالب ترین اپلیکیشن های موبایلی است که کاربران را از وجود مناطق پرواز ممنوع مطلع می کند. با کمک این اپلیکیشن می توانید علاوه بر اطلاع از مناطق پرواز ممنوع اطلاعاتی نظیر وزش باد، سرعت باد و شرایط آب و هوایی پرواز را به دست آورید. 

نقشه مناطق پرواز ممنوع در ایران

برای آشنایی بیشتر با مناطق پرواز ممنوع ایران، می توانید نقشه زیر را مشاهده کنید. همچنین با مراجعه به سایت map.xed.ir می توانید اطلاعات نقشه را به صورت آنلاین و دقیق‌تر مشاهده کنید. برای استفاده بهتر از نقشه مناطق پرواز ممنوع در ایران بهتر است به چند نکته توجه داشته باشیم:

 • منظور از AIRPORT یا AERODROME فرودگاه است. پرواز در نواحی این منطقه اکیدا ممنوع است.
 • مناطقی که با نام اختصاری OIC مشخص شده اند، مناطقی هستند که در آن ها احتمال برخورد با پرنده ها وجود دارد. در حقیقت این مناطق جزئی از حیات وحش هستند و به همین دلیل توصیه می شود از پرواز در این مناطق پرهیز کنیم. پرواز در مناطقی که خطر برخورد یا موارد امنیتی دارند نیز ممنوع است و توصیه می شود در صورت پرواز حتما با ارگان های مربوطه هماهنگی لازم را انجام دهیم.

نقشه کامل مناطق پرواز ممنوع

۴ قانون نانوشته پرواز کوادکوپتر

پس از بررسی قوانین و مراکز پرواز ممنوع پهپاد ها در ایران می خواهیم با هم چند نکته را مرور کنیم. همه قوانین پرواز رسمی نیستند. رعایت اصول زیر علاوه بر لذت پرواز بیشتر باعث خواهد شد عمر کوادکوپتر ما نیز افزایش پیدا کند.

۱-  در پرواز های اول یک محیط امن را انتخاب کنیم

اگر یک به سراغ خرید کواد کوپتر حرفه ای یا معمولی می رویم حتما باید در اولین پرواز کاملا احتیاط کنیم. اولین پرواز دشواری های خاص خود را دارد. از یک طرف ما هنوز تجربه کافی را نداریم و از طرفی دیگر محیط های شلوغ استرس زا هستند. بهترین مکان برای اولین پرواز محیط های مسقف است. بنابراین توصیه می کنیم در اولین پرواز بسیار محتاط باشید و تا زمانی که تجربه کافی را به دست نیاورده اید به سراغ محیط های باز نروید.

۲-  از گزینه برگشت به خانه و BEGINNER  استفاده کنید

بیشتر هلی شات ها گزینه ای به نام برگشت به خانه را دارند. این گزینه در مواقعی که کنترل پرنده سخت می شود، هلی شات را مستقیما به همان جایی که به عنوان خانه مشخص کرده اید، برمی گرداند. حالت BEGINNER نیز قابلیتی است که ارتفاع و سرعت معینی را برای پرنده تعیین می کند. بیشتر کوادکوپتر ها از جمله هلی شات نیمه حرفه ای x28gwf از این دو قابلیت پشتیبانی می کنند. معمولا بهتر است در پروازهای ابتدایی بیشتر بر روی ریموت کنترل تسلط پیدا کنیم. به تدریج می توانیم حرکات پیشرفته تری را نیز تمرین کنیم.

آشنایی با مناطق پرواز ممنوع

۳- تمرین بیشتر باعث افزایش مهارت پروازی می شود

هر چقدر بیشتر کاری را تمرین کنیم، ماهرتر خواهیم شد. این قاعده مهم درباره پرواز هلی شات نیز صادق است. پیشنهاد می کنیم اگر به فکر لذت بیشتر از پرواز هستید، مدت زمان تمرین خود را با کوادکوپتر افزایش دهید. افزایش زمان پرواز باعث می شود که در طولانی مدت و حتی شرایط دشوار پروازی هلی شات را به خوبی کنترل کنید. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با محصولات و کوادکوپترهای دوربین دار پریماتوی به صفحه کوادکوپتر mjx مراجعه بفرمایید.

۴- از هلی شات به خوبی مراقبت کنید

مراقبت از هلی شات به معنی تمیز و سالم نگه داشتن آن است. پس از هر پرواز بهتر است هلی شات را با یک دستمال تمیز کنید و در جعبه قرار دهید. همچنین ملخ ها را نیز به صورت جداگانه نگه داری کنید. پیش از پرواز نیز از ظرفیت کامل باتری مطمئن شده و سپس پرنده آهنی خود را پرواز دهید. پیشنهاد می کنیم برای تهیه محصولات جانبی مهمی مثل رادیو کنترل به صفحه خرید رادیو کنترل کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

آشنایی با مناطق پرواز ممنوع در ایران

قوانین و ممنوعیت های هلی شات برای مراقبت از خودمان است

در انتهای مقاله باید بر این نکته تاکید کنیم که تمامی قوانین و محدودیت هایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، برای خودمان است. زمانی که هلی شات با مانعی برخورد کند، امکان آسیب دیدن وجود دارد. بنابراین با رعایت قوانین رسمی و نکات پروازی می توانیم لذت پرواز با هلی شات را تجربه کنیم. در انتها پیشنهاد می کنیم برای خرید هلی شات با شماره های اعلام شده در سایت پریماتوی تماس حاصل کنید. همکاران ما در بخش فروش و پشتیبانی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

سوالات متداول

مناطق پرواز ممنوع ایران کجاست؟

در همه دنیا قوانین رایجی برای محدودیت و پرواز هلی شات وجود دارد. مناطق نظامی، فرودگاه ها و مراکز حساسی مثل فرودگاه ها جزء مناطق پرواز ممنوع هستند. در مقاله می توانید لیست کامل مناطق پرواز ممنوع ایران را مشاهده کنید.

به طور کلی چه قانونی درباره پرواز هلی شات ها وجود دارد؟

پرواز دادن هلی شات ها فقط در مناطق ممنوعه غیرقانونی است. در سایر مناطق برای پرواز هلی شات ممنوعیت خاصی در نظر گرفته نشده است.

به چه دلیل برخی مناطق پرواز ممنوع است؟

معمولا به دلایل امنیتی، احتمال برخورد پرنده با سایر اشیاء و خطر انفجار در مناطق پرواز ممنوع امکان پرواز دادن هلی شات وجود ندارد.

دیدگاه‌ها ۱۰

  Karen پاسخ

  سلام میخوتستم بدونم مکان هایی هست که در صورت پرواز پهباد از طریق سیستم رادار متوجه بشن و اه باشه میتونن پهباد رو متوقف کنن؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که در نزدیکی مراکز حساس و ممنوع پرواز کنید، بله میتونن پرواز رو متوقف و پرنده رو توقیف کنند.
   پیروز باشید

  نیما قاسمی پاسخ

  سلام خسته نباشید،
  من چند روز پیش پهباد رو روی زمین های کشاورزی اطراف روستا پرواز دادم، پنج دقیقه نشد که از پاسگاه به خانه ما آمدند و می‌خواستند بدون هیچ دلیل ( توی فیلم هیچ چیزی جز زمین کشاورزی نبود ) پهباد را ببرند و می‌گفت ما می‌خواستیم شلیک کنیم به این ولی چون دور بود نتوانستیم
  آیا واقعا میتونن بی دلیل چنین کاری کنند

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   پرواز در سطح شهرها ، روستاها و مزارع به طور کلی ممنوع هست.
   پرواز در نزدیک مراکز نظامی و پادگان ها ممنوع هست.
   پیشنهاد میکنم آیین نامه مقررات هوایی را در گوگل جستجو و پیدا کنید و مطالعه دقیق تری روی مناطق پرواز ممنوع داشته باشید.

  ناشناس پاسخ

  سلام ایا امکان فیلم برداری با کوادکوپتر در تخت جمشید استان فارس وجود درد؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان ، پرواز در مناظق تاریخی و باستانی ممنوع میباشد.
   پیروز باشید

  میلاد پاسخ

  سلام و درود آیا پرواز از جنگل ها و ییلاقات هم ممنوع است؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان مانعی ندارد.
   پیروز باشید

  مهدی پاسخ

  سلام ببخشید اگر کواد کوپتر E58 داشته باشیم ۱۰۰گرم بدون مجوز است با وجود اینکه بخواهیم فیلم بردارید از مسجد کنیم
  با اجازه ی مسئول مسجد مانعی ندارد

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان با کسب اجازه از مسئول مربوطه و همچنین پرواز در ارتفاع پایین مانعی ندارد.
   پیروز باشید