رایج‌ترین دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی چه چیزهایی هستند؟

روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی یا کار نکردن آن اتفاق ناخوشایندی است. با این حال در اغلب موارد، نکات بسیار ساده‌ای جزو دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی هستند. اگر ماشین کنترلی شما دچار مشکل شده است، پیش از آن که دستگاه را به مراکز تعمیر بسپارید، باید چند نکته ساده را بررسی کنید. در اکثر موارد چک کردن چند نکته مهم می‌تواند مشکل شما را بر طرف کند. به همین بهانه امروز در پریماتوی قصد داریم تا با رایج‌ترین دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی آشنا شویم. اگر می‌خواهید بدانید علت روشن نشدن ماشین شارژی کنتری شما چیست و چرا ماشین آر سی شما کار نمی‌کند در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی

علت روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی، رایج‌ترین دلیل خرابی ماشین کنترلی

در بسیاری از موارد خرابی ماشین شارژی کنترلی موضوع چندان جدی نیست. با کمی جستجو و دقت می‌توانید علت روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی را به راحتی پیدا کنید. در اینجا به چند مورد از رایج‌ترین مشکلاتی که صاحبان خودروهای RC با آن رو به رو می‌شوند اشاره می‌کنیم.

چک کردن روشن بودن ماشین کنترلی و بورد کنترل آن

گاهی اوقات مشکلات ساده تر از آن چیزی هستند که فکرش را می‌کنید. معمولاً در زیر ماشین شارژی کنترلی یک دکمه خاموش و روشن وجود دارد که به دلایلی مختلفی ممکن است روشن کردن آن را از یاد برده باشید. چک کردن این موضوع اولین کاری است که باید انجام دهید. این موضوع حتی در سایر دستگاه‌های کنترلی مانند هلی شات ها نیز دیده می‌شود. بنابراین اگر بعد از خرید هلی شات حرفه ای با مشکلی رو به رو شدید، پیش از هرچیزی از روشن بودن بورد کنترل و خود دستگاه مطمئن شوید.

مشکلات مربوط به باتری‌ها، خراب شدن باتری ماشین شارژی کنترلی

باتری‌های شارژی نیز گاهی دچار مشکل می‌شوند. در بسیاری از موارد عوض کردن باتری، مشکل کند شدن سرعت ماشین و روشن نشدن ماشین کنترلی را حل می‌کند. بنابراین از سالم بودن باتری و اتصال صحیح آن مطمئن شوید. همچنین دقت کنید که از باتری مناسب با ولتاژ و شدن جریان همخوان با دستگاه خود استفاده کنید. علاوه بر این، در ماشین کنترلی آفرود ممکن است به دلیل ورود گل و لای یا آب به درون محفظه باتری اتصال آن به درستی برقرار نشده باشد. بنابراین پاک کردن اتصالات و باتری از آلودگی‌ها نیز نکته دیگری است که باید به آن توجه کنید.

خرابی چرخ دنده‌های ماشین کنترلی

خراب شدن چرخ دنده‌ها باعث می‌شود تا ماشین کنترلی شما از جای خود حرکت نکند یا سرعت بسیار کمی در هنگام حرکت داشته باشید. در اکثر مواقع مشکل مربوط به شل شدن چرخ دنده‌ها یا خارج شدن آن‌ها از جای خود است. بازگرداندن آن‌ها به جای خود یا تنظیم مجدد آن‌ها می‌تواند این مشکل را حل کند. در صورتی که چرخ دنده شکسته باشد باید به فکر تعمیر آن باشید. ایجاد صدای عجیب و عدم حرکت ماشین کنترلی، مهم‌ترین نشانه‌های خراب یا شکستگی چرخ دنده‌ها هستند.

حل مشکل روشن نشدن ماشین کنترلی

قطع شدن اتصالات و سیم‌های داخلی ماشین شارژی

پاره شدن یا شل شدن اتصالات و سیم‌های داخل ماشین آر سی یکی دیگر از رایج‌ترین دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی است. اگر ماشین کنترلی شما روشن می‌شود و به دستوراتی مانند تغییر جهت واکنش نشان می‌دهد اما حرکت نمی‌کند، احتمالاً یکی از سیم‌های موتور قطع شده است. در مقابل اگر ماشین حرکت می‌کند اما فرمان نمی‌پذیرد نیز باید به سراغ سیم‌های مربوط به تغییر جهت بروید.

در صورتی که ماشین کنترلی شما به طور کلی روشن نمی‌شود نیز باید سیم‌های متصل به باتری را بررسی کنید. اتصال مجدد سیم‌های قطع شده یا شل شده می‌تواند این مشکل را حل کند. درصورتی که دانش یا ابزار کافی در این زمینه ندارید، مراجعه به مرکز تعمیر معتبر بهترین گزینه برای شما است.

خراب شدن سروو یا سنسور و روشن نشدن ماشین RC

زمانی که سروو یا سنسور گیرنده ماشین کنترلی خراب شده باشد، تنها بخشی از دستورات فرستنده یا بورد کنترل به ماشین منتقل می‌شود. این موضوع علت روشن نشدن ماشین کنترلی شارژی در بسیاری از موارد است. در این شرایط ممکن است بعضی اوقات ماشین روشن شود و در بعضی دیگر از موارد به صورت مقطعی دستورات به ماشین منتقل شوند. در صورت بروز این مشکل باید به تعمیرکار مراجعه کنید.

برای اطمینان از خراب شدن سروو می‌توانید آن را از گیرنده ماشین کنترلی خود جدا کنید و روی ماشین RC دیگری با همان مشخصات نصب کنید. اگر گیرنده ماشین جدید سالم باشد سروو باید دستورات را به موتور منتقل کند. در دستگاه‌های کنترلی پیشرفته مانند کوادکوپتر mjx به دلیل تکنولوژی پیشرفته‌تر معمولاً شاهد این مشکل نیستیم.

از کار افتادن آنتن یا بورد کنترل و خراب شدن ماشین کنترلی

اگر آنتن ماشین کنترلی با مشکل رو به رو شده باشد هیچکدام از فرمان‌های شما به ماشین منتقل نمی‌شود. بنابراین از اتصال آن با RC خود مطمئن شوید و همچنین سعی کنید همیشه آنتن را در حالت کاملاً کشیده قرار دهید تا رنج دستگاه شما نیز کاهش پیدا نکند. شکسته شدن، شل شدن یا اتصال به قطعات فلزی داخل RC می‌تواند از دلایل اصلی از کار افتادن آنتن و خراب شدن ماشین شارژی کنترلی شما باشد. کیفیت آنتن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر به دنیای ماشین‌های شارژی کنترلی علاقه زیادی دارید، ما در راهنمای خرید بهترین ماشین کنترلی اطلاعات زیادی در مودرد ماشین های RC در اختیار شما قرار داده‌ایم.

خراب شدن موتور ماشین rc

خراب شدن موتور، از دلایل اصلی روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی

موتور قلب هر ماشین شارژی کنترلی است که می‌تواند به دلایل زیادی از کار بیافتد. وارد شدن فشار بیش از حد و خرابی‌های داخلی به دلیل وارد شدن ضربه باعث سوختن موتور ماشین کنترلی می‌شود. علاوه بر این قطع شدن اتصالات سیمی موتور به باتری و چرخ‌ها نیز دلیل دیگری برای خرابی موتور ماشین کنترلی هستند. در چنین مواردی باید ابتدا تمام مشکلاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را بررسی کنید.

در نهایت اگر هیچکدام از دلایلی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم علت روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی نبودند، خبر بدی برای شما داریم. زیرا به احتمال زیاد موتور ماشین شما از کار افتاده است. در این صورت باید به فکر خرید موتور جدید و تعویض آن باشید. خوشبختانه فروشگاه‌های ماشین کنترلی معتبر و مراکز تعمیر حرفه‌ای، امکان خرید موتور جدید و تعویض موتور خراب را برای شما فراهم می‌کنند.

فروشگاه ماشین کنترلی و تعمیر تخصصی پریماتوی بهترین گزینه برای یک خرید بی دردسر

در این مقاله با رایج‌ترین دلایل خرابی ماشین شارژی کنترلی آشنا شدیم. در بسیاری از موارد، علت روشن نشدن ماشین شارژی کنترلی موضوع چندان پیچیده‌ای نیست و با رعایت چند نکته می‌توانید این مشکلات را برطرف کنید. با این حال، در بعضی از موارد نیز راهی جز مراجعه به تعمیرکار معتبر باقی نمی‌ماند. با خرید ماشین کنترلی اصلی از پریماتوی می‌توانید با خیال راحت تا سال‌ها از آن استفاده کنید و دچار هیچ مشکل جدی نشوید. همچنین شما می‌توانید از خدمات پس از فروش و مرکز تعمیر معتبر پریماتوی نیز برای حل مشکلات ماشین کنترلی یا کوادکوپتر و هلی شات خود استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۲۲

  م پاسخ

  باتری شارژ نمیشود علتش چیست؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   یا باتری خراب شده یا مشکل از شارژر میباشد.
   پیروز باشید