سوخت پهپاد چیست؟ بررسی سوخت انواع پهپاد برای پرواز

به پرواز درآوردن پهپاد را می‌توان یکی از لذت بخش‌ترین تفریحات در چند سال اخیر دانست. تفریحی که ممکن است بیش از یک ساعت به طول بینجامد. به همین دلیل یکی از دغدغه‌های افراد هنگام خرید کوادکوپترها این است که یک پهپاد با چه سوختی مقاوم می‌ماند و هر سوخت چند ساعت آن را در آسمان و در حالت پرواز نگه می‌دارد؟ اما هدف از پهپادها تنها سرگرمی یا ثبت تصاویر هوایی نیست. نمونه‌های مختلفی از پهپادها در دنیا وجود دارند که کاربری‌های متفاوت آنان در حوزه‌های صنعتی و نظامی، باعث می‌شود به سوختی قوی‌تر نیاز داشته باشند. در حقیقت سوخت یک پهپاد می‌تواند با ماندگاری آن در آسمان و کیفیت پرواز رابطه مستقیم داشته باشد. اگر شما هم کوادکوپتر دارید یا به کسب اطلاعات در این حوزه علاقه مند هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید. در ادامه به شما خواهیم گفت که سوخت لازم برای انواع پهپاد چیست.

آیا سوخت پهپاد بر کیفیت پرواز اثر دارد؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید پهپاد به آن توجه کنید، منبع قدرت آن است. اما آیا واقعا منبع قدرت بر کیفیت پرواز کوادکوپتر تاثیرگذار است؟ پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. چرا که تنوع پهپادها با توجه به کاربری آن‌ها، نوع سوخت را تعیین می‌کند. برای مثال اگر به تبلیغات فروش هلی شات برای تصویربرداری شهری نگاهی بیندازید، کمتر کوادکوپتر دوربین داری را پیدا می‌کنید که با بنزین حرکت کند.

به همین دلیل نمی‌توان به طور قطع گفت که پهپاد با باتری بهتر از پهپاد بنزینی است. چراکه کیفیت سوخت بیش از هرچیز به کارایی کوادکوپتر و انتظارات پروازی او وابسته است.

سوخت هلی شات برای پرواز

انواع سوخت در پهپاد را بشناسید

با گسترش دامنه کاربردهای کوادکوپترها، پرواز پهپادها با سوخت‌های متفاوت نیز گسترش پیدا کرد. به همین دلیل می‌توان این روزها اطلاعات دقیقی درباره سوخت مناسب هر کوادکوپتر به دست آورد. در ادامه مهم‌ترین سوخت‌ها برای انواع پهپاد و موارد استفاده از آن‌ها را بخوانید.

پهپاد نیتروژنی؛ یک سوخت به صرفه و قدرتمند

پهپادهایی که استفاده‌های جدی و اثرگذاری دارند، با سوختی مانند گاز نیتروژن به پرواز درمی‌آیند. این پهپادها عموما نظامی هستند. پس باید زمان پرواز طولانی‌تری داشته باشند و بتوانند در ارتفاعات دلخواه ساعت‌ها به گردش درآیند. به همین دلیل اغلب کوادکوپترهای نظامی، محلول نیتروژن را به عنوان سوخت مصرف می‌کنند.

یکی از مزیت‌های مهمی که استفاده از نیتروژن به عنوان سوخت پهپاد دارد، این است که باعث می‌شود پهپاد، پرواز سبک‌تری را تجربه کند. به علاوه این گاز بسیار ارزان و به صرفه است و با توجه به اینکه ممکن است هزینه‌های دیگری مانند قیمت دوربین کوادکوپتر نیز به خرید لوازم موردنیاز جانبی اضافه شود، در عملیات‌های نظامی مهم از پهپادهایی با سوخت نیتروژنی استفاده می‌کنند.

این نوع سوخت برای همه افراد به راحتی در دسترس نیست. بنابراین از آن کمتر برای انواع هلی شات با کاربری ساده‌تر استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر دانشمندان با الهام از سیستم سوخت نیتروژنی، موفق به استفاده از هیدروژن برای به پرواز درآوردن پهپاد شدند. پهپادهای هیدروژنی سبک و کارآمد هستند و می‌توانند بهترین گزینه برای همه فعالیت‌های صنعتی و عمرانی باشند. اما به دلیل هزینه زیاد، استفاده از این سوخت برای کوادکوپتر چندان گسترده نیست.

پهپاد با سوخت نیتروژنی

سوخت بنزین برای پهپاد؛ کوادکوپتر نظامی سنگین و گران قیمت

بخشی از کوادکوپترها که برای عملیات‌های نظامی و صنعتی تولید شده‌اند، با کمک بنزین به پرواز درمی‌آیند. پهپاد بنزینی به دلیل تحمل وزن سوخت خود، نمی‌تواند سرعتی مطابق با خواست شما داشته باشد. به همین دلیل از این نوع کوادکوپترها بیشتر برای جمع آوری اطلاعات نقطه‌ای در عملیات‌هایی استفاده می‌کنند که نیازی به پیمودن مسیر طولانی در آن وجود ندارد.

پهپادهایی که برای پیمودن مسیر از سوخت بنزین استفاده می‌کنند، در حقیقت نسل قدیمی‌تر کوادکوپترهای نظامی و صنعتی را تشکیل می‌دهند. وزن زیاد، هزینه سوخت بالا و ایجاد آلودگی از مهم‌ترین دلایلی است که پهپادهایی با سوخت بنزین را به انتخاب آخر افراد و حتی عملیات‌های نظامی در سال‌های اخیر تبدیل کرده است.

پهپادهای بنزینی

باتری لیتیومی؛ بهترین و رایج‌ترین سوخت برای ایجاد قدرت کوادکوپترها

کوادکوپترها علاوه بر استفاده‌های صنعتی، برای سرگرمی نیز به کار می‌روند. اما تامین سوخت نیتروژن و بنزین برای این دسته از پهپادها برای افراد عادی چندان ساده نیست. به علاوه مشکلاتی مانند سنگینی پهپاد و کمبود سرعت در کوادکوپترهای سوختی نیز باعث می‌شود تا طرفداران آن هر روز کمتر شوند.

برای جلوگیری از این مشکل و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، کوادکوپترهایی با باتری لیتیومی به بازار عرضه شدند. باتری لیتیومی در حقیقت یک منبع قوی و مطمئن برای یک پرواز امن است و می‌تواند جایگزین انواع سوخت پهپاد در دنیای مدرن امروز باشد. تامین انرژی این منبع قدرت نیز از طریق خرید باتری کوادکوپتر و شارژ مداوم آن صورت می‌گیرد.

مدت زمان مفید پرواز پهپاد با باتری با توجه به جنس باتری متفاوت است. اما در کمترین حالت، هلی شات‌هایی با باتری لیتیومی می‌توانند حدود یک ساعت پرواز کنند.

پهپاد با باتری لیتیومی با دوام

چرا باتری لیتیومی از دیگر سوخت‌ها استانداردتر است؟

حقیقت این است که نمی‌توان به طور دقیق پهپادهای سوختی و بنزینی را با انواع کوادکوپتر با باتری لیتیومی مقایسه کرد. چراکه کاربری هریک از این dron ها با یکدیگر متفاوت است. اما باتری لیتیومی نسبت به دیگر سوخت‌ها برتری‌هایی دارد. سیستم هوشمند، شارژ آسان، عدم تولید آلودگی و دسترسی راحت برای تهیه آن از مهم‌ترین دلایلی است که آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل کرده است.

از طرفی ترکیب باتری لیتیومی با موتورهای نسل جدید مانند موتور براشلس می‌تواند یک پرواز پر سرعت و به یادماندنی برای شما به یادگار بگذارد. اگر انواع موتور و ویژگی‌های موتور براشلس را نمی‌شناسید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب موتور براشلس کوادکوپتر را در مقالات آموزشی پریماتوی مطالعه کنید.

باتری لیتیومی برای هلی شات

خرید کوادکوپتر با باتری قدرتمند از پریماتوی

ما در فروشگاه آنلاین پریماتوی با عرضه انواع هلی شات و پهپاد همراه شما هستیم. برای خرید هلی شات با باتری‌های لیتیومی متنوع، از بخش فروشگاهی سایت پریماتوی دیدن کنید. همچنین در صورت تماس با شماره ۰۲۱-۲۸۴۲۷۴۱۲ می‌توانید پاسخ پرسش‌های خود را درباره انواع کوادکوپتر و نحوه سفارش از همکاران ما در بخش فروش دریافت کنید.

دیدگاه‌ها ۰