چگونه هلی شات را ریست کنیم؟ آموزش کالیبره کردن کوادکوپتر

خرابی هلی شات برای علاقه مندان به پرواز بدترین اتفاق ممکن است. کواد کوپتر ممکن است به دلایل مختلفی مثل برخورد با مانع دچار خرابی شود. در برخی مواقع برای تعمیر هلی شات لازم است به تعمیر کار مراجعه کنیم. اما همیشه راه حل خیلی دور نیست و با یک تکنیک راحت می توانیم کوادکوپتر را تعمیر کنیم. در این مقاله می خواهیم روش ریست کردن هلی شات یا همان کالیبره کردن کوادکوپتر را بررسی کنیم. در ادامه مقاله همراه پریماتوی باشد.

در هنگام ریست شدن یا کالیبره کردن هلی شات چه اتفاقی رخ می دهد؟

ریست شدن یا برگشت به تنظیمات کارخانه باعث می شود تمام اطلاعات موجود بر روی دستگاه پاک شود. به عبارت دیگر در هنگامی که هلی شات را ریست می کنیم، همه تنظیماتی که قبلا هنگام خرید کوادکوپتر بر روی آن انجام داده بودیم به حالت اولیه و پیش فرض باز می گردند. تقریبا همه دستگاه های الکترونیکی از قابلیت بازگشت به تنظیمات کارخانه پشتیبانی می کنند. برای مثال بسیاری از تعمیرکاران گوشی در اولین اقدام موبایل را به تنظیمات کارخانه باز می گردانند. اما آیا در تعمیر هلی شات نیز در اولین اقدامات لازم برای ریست کواد کوپتر را انجام داد؟ در ادامه به بررسی این سوال می پردازیم.

ریست کردن کواد کوپتر

در چه مواقعی به ریست کردن هلی شات نیاز داریم؟

ریست کردن هلی شات در همه مواقع توصیه نمی شود. معمولا فقط در مواقعی نیاز به ریست کردن هلی شات داریم که اتفاق جدی برای پرنده افتاده باشد. در ادامه ۳ موقعیتی که در آن ها مجبور به ریست کردن کوادکوپتر هستیم را بررسی می کنیم.

۱- عدم تعادل کوادکوپتر هنگام پرواز

در برخی مواقع هلی شات هنگام پرواز به سمتی خاص متمایل می شود. اگر کواد کوپتر به درستی پرواز کند، نباید به سمت چپ یا راست متمایل شود. بنابراین اگر کوادکوپتر هنگام پرواز به سمت خاصی تمایل پیدا می کند یا از مسیر اصلی منحرف می شود، احتمالا مشکل از تنظیمات است. البته برخی مواقع مهارت کاربر برای پرواز دادن هلی شات کافی نیست. بنابراین حتما باید در هنگام ریست کردن کوادکوپتر اطمینان حاصل کنیم که مشکل هلی شات مربوط به هم خوردن تنظیمات است.

۲- برخورد با مانع یا افتادن هلی شات هنگام پرواز

گاهی اوقات در هنگام پرواز با شرایطی رو به رو می شویم که هلی شات به موانعی مثل دیوار یا درخت برخورد می کند. معمولا در هنگام برخورد با مانع امکان به هم خوردن تنظیمات زیاد است. در این شرایط بهترین راه حل تنظیم مجدد هلی شات است. در ادامه به بررسی مراحل ریست کواد کوپتر می پردازیم.

آموزش ریست کردن کواد کوپتر

آموزش ریست کردن کواد کوپتر, ریست کردن هلی شات در ۲ حرکت

ریست کردن هلی شات کار بسیار ساده ای است. برای ریست کردن کواد کوپتر ابتدا رادیو کنترل را به آن وصل می کنیم. معمولا با روشن کردن همزمان هلی شات و رادیو کنترل ارتباط بین دو دستگاه برقرار می شود. دقت داشته باشید که در هنگام ریست کردن حتما کوادکوپتر بر روی زمین و در حالت طراز باشد.

۱- ریست کردن ژیروسکوپ

ریست کردن ژیروسکوپ اولین اقدام برای تنظیم اولیه کواد کوپتر است. برای ریست کردن ژیروسکوپ کافی است پس از اتصال رادیو کنترل به کوادکوپتر، هر دو جوی استیک را به سمت پایین و راست فشار دهید. در این هنگام چراغ هلی شات شروع به چشمک زدن می کند و پس از چند ثانیه ثابت می شود. در ادامه باید به ریست کردن بارومتر اقدام کنیم.

ریست کردن کوادکوپتر

۲- ریست کردن بارومتر

در این مرحله هر دو جوی استیک را به سمت گوشه پایین و چپ فشار دهید. در مرحله ریست کردن بارومتر هم دوباره کوادکوپتر شروع به چشمک زدن می کند و پس از چند ثانیه ثابت می شود. پس از این دو گام، کوادکوپتر شما با موفقیت ریست می شود.

ریست کردن هلی شات چه تفاوتی با کالیبره کردن آن دارد؟

کالیبره کردن به معنی کنترل صحت و توازن دستگاه الکترونیکی است. اولین اقدام پس از خرید هلی شات کالیبره کردن است. در حقیقت کالیبره کردن فقط یک بار و آن هم قبل از اولین پرواز رخ می دهد. با کالیبره کردن هلی شات می تواند به صورت متعادل پرواز کند.

ریست کردن هلی شات

اما ریست کردن کوادکوپتر زمانی انجام می شود که هلی شات با مشکلی جدی مواجه شود. حتی در بسیاری از موارد و در طول عمر کوادکوپتر نیازی به ریست کردن مجدد پرنده نداریم. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت موتور کوادکوپتر می توانید به صفحه مربوط مراجعه بفرمایید.

آیا می توان بدون ریست کواد کوپتر مشکل پرواز را برطرف کرد؟

ضرب المثل پیشگیری بهتر از درمان است در بسیاری از مواقع مصداق دارد. نیاز به ریست کردن مجدد کوادکوپتر زمانی پیش می آید که هلی شات آسیب دیده باشد. در حقیقت اگر بتوان به درستی از کواد کوپتر مراقبت کرد و مهارت پروازی خود را ارتقاء دهیم، کمتر با مشکل هلی شات مواجه می شویم. در ادامه چند نکته را برای مراقبت بهتر از کوادکوپتر و مراقبت از تنظیمات پهپاد بررسی می کنیم.

۱- زمان بیشتری برای پرواز اختصاص دهید

همان طور که در بخش مشکلات رایج ریست کردن هلی شات گفتیم، برخورد با موانع در مسیر پرنده یکی از مشکلات رایج است. اگر بتوان زمان بیشتری برای پرواز کوادکوپتر اختصاص دهیم، احتمال برخورد پرنده با موانع بسیار کم می شود. بنابراین توصیه می کنیم اگر می خواهید عمر هلی شات شما افزایش پیدا کند، تمرین های مستمر خود را بیشتر و بیشتر کنید.

آموزش ریست کردن کواد کوپتر

۲- کوادکوپتر را تمیز نگه دارید

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد اما بسیاری به آن بی توجه هستند. کثیف بودن هلی شات باعث آسیب دیدن بدنه و حتی موتور آن می شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم پیش از هر پرواز هلی شات را به دقت تمیز کنید. از طرف دیگر پس از اتمام مدت زمان پرواز نیز هلی شات را تمیز و سپس در جعبه قرار دهید. بد نیست بدانیم که در دفترچه راهنمای بهترین هلی شات ها مانند کوادکوپتر Syma بر نگهداری درست از هلی شات تاکید شده است.

۳- هوای ناپایدار، امکان ضربه دیدن هلی شات را بیشتر می کند

اگر احساس می کنید آب و هوا برای پرواز پرنده مناسب نیست، بهتر است پرواز را به زمانی دیگر موکول کنید. معمولا در شرایط ناپایدار جوی احتمال برخورد هلی شات با موانع و آسیب دیدن پرنده بسیار زیاد است. حتی زمانی که خودتان هم حس و حالی برای پرواز دادن هلی شات ندارید، بهتر است قید پرواز کردن را بزنید. در این مواقع هیچ وقت فریب برند را نخورید چراکه حتی بهترین برندها مثل کوادکوپتر WLtoys نیز می توانند در آب و هوای ناپایدار سقوط کنند.

نگاه آخر به ریست کردن کواد کوپتر

در انتهای مقاله می خواهیم آنچه که تا اینجا درباره تنظیم کنترل کواد کوپتر با یکدیگر بررسی کرده ایم را جمع بندی کنیم. ریست کردن هلی شات یکی از اولین اقدامات برای تعمیر کوادکوپتر است. برای ریست کردن کافی است طبق دستور العملی که در این مقاله گفتیم عمل کنید تا کواد کوپتر در کمتر از ۱ دقیقه به تنظیمات اولیه باز گردد. در انتهای مقاله نیز توصیه هایی برای پرواز بهتر و جلوگیری از خرابی هلی شات داشتیم.در پایان پیشنهاد می کنیم برای خرید انواع کوادکوپتر با شماره های اعلام شده در سایت پریماتوی در ارتباط باشید. همکاران ما آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

کالیبره کردن هلی شات به چه معناست؟

کالیبره کردن هلی شات به معنی صحت توازن پروازی هلی شات است. معمولا هلی شات را در هنگام خرید و پیش از اولین پرواز کالیبره می کنند.

منظور از ریست کردن کوادکوپتر چیست؟

ریست کردن کوادکوپتر به معنی بازگشت به تنظیمات کارخانه است. در هنگامی که تمامی تنظیمات دستگاه در اثر ضربه بهم خورده است، هلی شات را ریست می کنند. در این مقاله توضیحات مفصل تری در خصوص ریست کردن کوادکوپتر را بررسی می کنیم.

چگونه می توان هلی شات را ریست کرد؟

برای ریست کردن هلی شات باید ژیروسکوپ و بارومتر را ریست کرد. پیشنهاد می کنیم راهنمایی بیشتر در خصوص ریست کردن هلی شات را در طول مقاله مطالعه بفرمایید.

دیدگاه‌ها ۱۰

  محمدرضا پاسخ

  سلام عزیز تورا قرآن قسمت می دم لطفاً جوابمو بده میگم من وقتی پرندم رو می فرستم هوا کلا خودش اوتوماتیک به سمت راست می‌ره چگونه درستش کنم یا خود کنترل رو ریست کنم ممنون میشم تورا قرآن بهم بگو

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   لطفا فردا با مجموعه تماس بگیرید تا همکارانمون در بخش فنی شما رو راهنمایی کنند.
   پیروز باشید

  ایمان پاسخ

  سلام، چرا کوادکوپتر سایما من به وای فای موبایلم وصل نمیشه؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   این مشکل دلایل مختلفی دارد ، برای بررسی دقیق تر مشکل لطفا با شماره های فروشگاه تماس بگیرید.
   پیروز باشید

  پارسا صادقی پاسخ

  سلام کواد کوپتر ۳تا بال سرعت میره یکی از بالش کم میره چیکار کنم درست بشه کمک کنید اسمش ZyMA X5UW

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   ما این مدل رو خیلی وقته که نداریم و نسبت به مشکلاتش بی اطلاعیم.
   پیروز باشید

  محمد هاشم جعفری پاسخ

  سلام
  وقت تون بخیر
  دلیل اینکه دوربین فانتوم ۴ موقعی که روشن میکنم دستگاه رک کج وایمیسته چیه همیشه هم سمت چپ
  ممنون میشم راهنمایی کنید لطفا

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   برای رفع مشکل باید دوربین پرنده و خود پرنده رو کالیبره کنید.
   پیروز باشید

  عباس پاسخ

  ببخشید الان دقیقا کارشناس سایت کارش چیه اینجا؟ همه امدن مشکلاتشون رو اعلام کردن کارشناس فقط گفته یا تماس بگیرید که طرف رو قانع کنه بیاره واسه تعمیر و هزینه های بالای تعمیرات رو بگیره، یا گفته این مدل ما نداریم و بی اطلاعیم ازش، درکل کارشناس نیست که مشاوره بده، طرف کلی قسم قران داده گفته پرنده ی من خودش میره یه سمت عوض اینکه بهش بگه چطوری کالیبره کنی جواب داده زنگ بزن شرکت تا بگم چه روزی بیاریش خودم کالیبره کنم خداتومن پول بگیرم غیراز اینه؟؟؟؟ 😏😉 عوض کاسبی یه ذره به فکر مشتری باشید، همیشه پول در آوردن مهم نیست، اینقدر به مشتری به عنوان پول دوپا نگاه نکنید، کافیه دیدگاه ها رو بخونید تا متوجه منظورم بشین

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   شما اگر مشتری ما باشید میدونید که ما بدون یک ریال هزینه تمام این کار ها رو انجام میدیم و هیچوقت بابت پشتیبانی و اموزش از هیچ یک از عزیزان هزینه ای دریافت نمیکنیم.
   پشتیبانی چه برای مشتریان خودمون و چه برای سایر عزیزان رایگان هست و تا جایی که تونستیم همیشه کمک کردیم و یک ریال هم هزینه ای دریافت نکردیم.
   این که گفتیم با مجموعه تماس بگیرید برای این هست که همه مدلها یک روش کالیبره کردن و تنظیمات ندارند و هر مدلی یک روش کالیبره داره و تلفنی بهتر میشه این موارد رو توضیح و اموزش داد. ضمنا ما اصلا اعلام نکردیم حضوری تشریف بیارید به دلیل اینکه ما اصلا فروش حضوری نداریم!!!
   ما حتی برای خیلی از مشتریانی که از فروشگاه های دیگه دستگاه تهیه کردن هم اموزش رایگان داریم و فیلم اموزشی که توسط خودمون تهیه شده رو برای عزیزانی که نیاز دارند ارسال میکنیم.
   خیلی خوبه که شخص و فروشگاهی رو زود قضاوت نکنیم و اول از نحوه خدماتشون مطلع بشیم و بعد اگر رضایت نبود انتقاد کنیم.
   پیروز باشید