کوادکوپتر و هلی شات چه تفاوتی دارند؟

کوادکوپتر و هلی شات دو اصطلاح آشنا در صنعت هوانوردی هستند. معمولا خریداران و یا حتی فروشندگان این دو کلمه را به جای هم به کار می برند. اما کوادکوپتر و هلی شات تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در این مقاله به کاربردها و تفاوت کوادکوپتر و هلی شات می پردازیم. در ادامه مقاله همراه پریماتوی باشید.

مولتی روتر، پایه ی هلی شات و کوادکوپتر است

پیش از اینکه به سراغ خرید کواد کوپتر برویم بهتر است با مولتی روتر آشنا شویم. آشنایی با مولتی روتر به درک تفاوت هلی شات و کوادکوپتر کمک می کند. مولتی روتر دستگاهی کوچتر و شبیه به هلی کوپتر است که با چرخش ملخ یا نیروی بال شروع به پرواز می کند. در حقیقت مولتی روتر را باید پایه هلی شات و کوادکوپتر بدانیم.

کوادکوپتر چیست؟

کوادکوپتر نوعی از مولتی روتر است که به کمک ۴ موتور پرواز می کند. کوادکوپتر برای پرواز نیاز به فضای خاصی ندارد و در کوچکترین مکان ها نیز می تواند بلند شود. در حقیقت به دلیل طراحی خاص و ۴ موتور بودن هلی شات به صورت عمودی بلند می شود. کوادکوپتر های در همه ی جهات قادر به پرواز هستند.

تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، کوادکوپتر چیست؟

اولین کوادکوپتر توسط چه کسی ساخته شد؟

کوادکوپتر برای اولین بار توسط ارتش آمریکا استفاده شد. در حقیقت پهپاد ها اولین پرنده های بدون سرنشین بودند. بعد ها و در طی زمان انواع مختلفی از پهپاد ها مثل کوادکوپتر ساخته شد. این کوادکوپترها برای اهداف مختلف نظامی مثل تصویر برداری و پشتیبانی هوایی استفاده می شد.

چه تفاوتی بین کوادکوپتر و هلی شات وجود دارد

کاربردهای کوادکوپتر

کواد کوپترها برای اهداف مختلفی استفاده می شوند. معمولا افراد به قصد سرگرمی کوادکوپتر را تهیه می کنند. اما کوادکوپتر در صنایع مختلفی کاربرد دارد. سم پاشی مزارع، مسیر یابی و امداد نجات از جمله کاربردهای کوادکوپتر است. کوادکوپتر دوربین دار نیز از انواع پرنده هایی است که امکان تصویربرداری را فراهم می کند. البته ما در ادامه به طور کامل تصویربرداری هوایی توسط هلی شات را بررسی می کنیم. اما برخی کوادکوپترها توان حمل دوربین و تصویربرداری را هم دارند. پیشنهاد می کنیم برای خرید انواع دوربین مولتی روتر به صفحه کوادکوپتر Syma مراجعه بفرمایید.

هلی شات چیست؟

هلی شات (Helishot) از دو کلمه هلی و شات تشکیل شده است. هلی مخفف کلمه Helicopter است و شات نیز به معنی عکس برداری است. در حقیقت هلی شات، کوادکوپتری است که برای عکس و فیلم برداری طراحی و استفاده می شود.

آیا هر کوادکوپتر دوربین داری هلی شات است؟

در زمان بررسی تفاوت کوادکوپتر و هلی شات بسیاری گمان می کنند هر پرنده ای که بتواند دوربین داشته باشد، هلی شات است. اما هلی شات ها استاندارهای مشخصی دارند. هلی شاتی که این استانداردهای رایج را نداشته باشد، صرفا کواد کوپتری است که دوربین هم حمل می کند. در ادامه ویژگی های هلی شات را به صورت کلی بررسی می کنیم.

تفاوت های میان کوادکوپتر و هلی شات

۱- همه هلی شات ها گیمبال دارند

گیمبال یا استابلایزر از ملزومات یک هلی شات است. گیمبال دستگاه ساده و تشکیل شده از چند اهرم است که کمک می کند در حین فیلم برداری هوایی دوربین تکان نخورد. گیمبال ها انواع مختلفی از تک محور، دو محوره و سه محوره دارند. تک محور فقط لنز دوربین را به سمت پایین تغییر میدهد و از لرزشگیر داخلی بهره میبرد .
دو محوره تصویر را در دو جهت عمودی و چرخشی نگه می دارند. اما گیمبال های سه محوره می توانند دوربین را در سه جهت ثابت نگه دارند. برای آشنایی با انواع محصولات جانبی می توانید به صفحه خرید قطعات کواد کوپتر مراجعه بفرمایید.

۲- رزولوشن ۱۰۸۰ حداقل کیفیت دوربین هلی شات است

دوربین با کیفیت بالا دیگر تفاوت کوادکوپتر و هلی شات است. همه ی هلی شات ها حداقل یک دوربین با حداقل کیفیت ۱۰۸۰ دارند. البته برخی هلی شات ها دو یا چند دوربینه هستند. این نوع از هلی شات ها می توانند تصاویری با کیفیت بهتری تهیه کنند.

هلی شات با کوادکوپتر چه تفاوتی دارد

اگر چه می توان روی کوادکوپتر هم دوربین نصب کرد اما هلی شات ها در همان زمان خرید دوربین دار هستند. اما دوربین های هلی شات ها کیفیت بالاتر و ویژگی های کاربردی تری دارد. برای مثال دوربین کوادکوپتر نیمه حرفه ای سایما X8 Pro که در دسته هلی شات ها قرار می گیرد قابلیت تشخیص و دنبال کردن سوژه را دارد.

۳- هلی شات ها قابلیت ارسال پایدار تصاویر را دارند

هلی شات ها را می توان به سادگی به دوربین یا تبلت متصل کرد و در حین پرواز تصاویر را به صورت زنده مشاهده کرد. از آنجا که هلی شات صرفا برای تصویربرداری هوایی ساخته شده است، پایداری و کیفیت تصاویرش از کوادکوپتر دوربین دار بیشتر است. هلی کم نیز یکی از ابزارهایی است که تفاوت زیادی با این دو وسیله هم خانواده خود دارد. اگر کنجکاو هستید بدانید که هلی کم چیست می‌توانید مقاله مرتبط با آن را در وبلاگ پریماتوی بخوانید.

کاربردهای هلی شات، از هالیوود تا تامین امنیت

هلی شات کاربردهای مختلفی دارد. سینمای هالیوود برای تصویر برداری حرفه ای از هلی شات استفاده می کند. جدای از این استفاده بسیار حرفه ای، معمولا برای مجالس عقد و عروسی نیز صاحبان آتلیه ها از انواع هلی شات ها بهره می برند. همچنین سازمان هایی مثل محیط زیست برای رصد اتفاقات در منطقه های حفاظت شده از تصاویر و فیلم برداری هوایی استفاده می کنند. همه ی این استفاده و کاربردهای مفید این پرنده تصویربردار باعث شده که ارتش های مختلف برای تامین امنیت نیز به تصاویر هلی شات ها تکیه کنند. البته هلی شات های کیفیت تصویر برداری و کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال کوادکوپتر پیشرفته X1s قابلیت های حرفه ای زیادی مثل گیمبال دو محور و سیستم چرخش به دور سوژه را دارد که می تواند تصاویر ۳۶۰ درجه ای را ثبت کند.

تفاوت کوادکوپتر و هلی شات

تفاوت بین کواد کوپتر و هلی شات به بیانی ساده

پیش از اینکه به سراغ انتخاب هلی شات یا کواد کوپتر برویم، بهتر است یک جمع بندی کوتاه درباره فرق هلی شات با کوادکوپتر داشته باشیم. به بیان ساده هلی شات پرنده ای است که مخصوصا برای تصویر برداری هوایی ساخته شده است. در حالی که کوادکوپتر برای پرواز و سرگرمی استفاده می شود و الزما دوربین ندارد. با اینکه کوادکوپتر ها قابلیت حمل دوربین را دارند اما از آنجا که الزما برای تصاویر و فیلم بردار ساخته نشده اند، تصاویر و ویدیوهای آن ها کیفیت نسبتا پایینی دارند. پریماتوی در کنار عرضه هلی شات، اقدام به فروش انواعی ماشین کنترلی کرده که می توانید لیست محصولات موجود را در صفحه خرید ماشین کنترلی مشاهده کنید.

تفاوت کوادکوپتر و هلی شات

کوادکوپتر بخریم یا هلی شات، کدام گزینه انتخاب بهتری است؟

پس از بررسی تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، بهتر است در انتخاب بین هلی شات و کوادکوپتر فاکتورهای مختلفی را نظر داشته باشیم. کوادکوپترهایی که برای پرواز ساخته شده اند، قدرت پروازی بهتری دارند. کسانی که صرفا می خواهند برای سرگرمی کواد کوپتر بخرند می توانند به سراغ این گزینه ها بروند. اما برای علاقه مندان به عکاسی و فیلم برداری هیچ چیز مثل داشتن یک هلی شات حرفه ای لذت بخش نیست.

در پاسخ به سوال کوادکوپتر یا هلی شات بهتر است؟ باید بگوییم بهتر است با توجه به نیاز و انتظارمان دست به انتخاب بزنیم. در انتها پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید هلی شات با شماره های اعلام شده در سایت پریماتوی تماس حاصل کنید. کارشناسان ما آماده راهنمایی و پاسخگویی به شما هستند.

سوالات متداول

آیا هلی شات با کوادکوپتر تفاوت دارد؟

بله از نظر ساختاری، عملکرد و مشخصات فنی تفاوت‌هایی بین هلی شات و کوادکوپتر وجود دارد و نمی‌توان آن دو را یک وسیله دانست. اطلاعات دقیق‌تر را در مطلب بخوانید.

کوادکوپتر ارزان تر است یا هلی شات؟

سطح قیمتی هر دو این وسیله‌ها متفاوت است و بستگی به انتظار شما از کوادکوپتر و هلی شات دارد. برای دیدن لیست قیمت انواع هلی شات و کوادکوپتر وارد سایت پریماتوی شوید.

کوادکوپتر بخریم یا هلی شات؟

برای انتخاب کوادکوپتر و هلی شات باید به کاربری آن دقت کنید. برای بررسی بهتر باید یکی از ویژگی‌های قدرت پرواز بهتر یا دوربین بهتر را مد نظر داشته باشید تا خرید مناسبتری داشته باشید.

دیدگاه‌ها ۰