بررسی کوادکوپتر DJI Spark

طراحی کوادکوپتر DJI Spark

این مسئله ساده ای نیست که کوادکوپتر مدل DJI Spark، کوچکتر از یک قوطی نوشابه است. اندازه یک کوادکوپتر مدل اسپارک
۱۴۳ میلیمتر × ۱۴۳ میلیمتر است و وزن آن نیز ۳۰۰ گرم می باشد، و به قدری کوچک است که می توانید به سادگی آن را درون یک کیف قرار دهید و یا حتی به پشت کمر خود آویزان کنید .

کوادکوپتر DJI Spark، به غیر از اندازه کوچک آن، اولین کوادکوپتر تولید شده توسط شرکت DJI است که در انواع مختلف رنگ های آن به بازار عرضه می گردد، که شامل: سفید آلپی، آبی آسمانی، سبز ، قرمز آتشفشانی و زرد خورشیدی می باشند. اجرای ترکیبی از رنگ ها نیز بر روی این مدل از کوادکوپتر شامل مخلوطی از رنگ های خاکستری، سفید و سیاه، باعث ایجاد شکل های دلپذیری از این نوع کوادکوپترها و جذب افراد برای استفاده از آنها می گردد .

جنس بدنه کوادکوپتر مدل DJI Spark

بدنه کوادکوپتر مدل DJI Spark از یک قطعه پلاستیکی محکم ساخته شده است.

برای بلند کردن و راه اندازی کوادکوپتر مدل DJI Spark، تنها چند ثانیه برای متصل کردن حفاظ های پروانه، روشن کردن آن و برقراری ارتباط آن با تلفن همراه هوشمند، از طریق برنامه کاربردی dji Go 4 مورد نیاز می باشد .
سپس شما می توانید به طور متناوب کنترل کننده کوادکوپتر خود را رها کنید و تنها با حرکات دست خود و با استفاده از یک ویژگی جدید که کنترل توسط کف دست نامیده می شود به کوادکوپتر مدل DJI Spark خود فرمان حرکت بدهید .

 

نقاط قوت کوادکوپتر مدل DJI Spark۱- دارای ساخت کوچک و سبک وزن می باشد
۲- دارای حالت های پرواز به صورت هوشمند است
۳- دارای کیفیت تصویر خوبی می باشد

نقاط ضعف کوادکوپتر مدل DJI Spark۱- قیمت این کوادکوپتر بسیار گران است
۲- عمر باطری آن کوتاه است
۳- پایداری نامناسب در باد
۴- قیمت لوازم یدکی گران است

ویژگی های کوادکوپتر مدل DJI Spark

در داخل این کوادکوپتر، کلیه حسگرهایی وجود دارند که انتظار می رود در یک کوادکوپتر پیشرفته وجود داشته باشد. این کوادکوپتر دارای دو حسگر GPS می باشد، که به این معنی است که کوادکوپتر مدل DJI Spark برای تعیین موقعیت می تواند به طور همزمان با ۲۴ ماهواره ارتباط برقرار کند. یک دوربین حسگر مادون قرمز سه بعدی نیز برای جلوگیری از برخورد با اشیاء در جلوی این کوادکوپتر وجود دارد.
سیستم موقعیت یاب بصری (بینایی) کوادکوپتر مدل DJI Spark در قسمت پایین آن قرار دارد که شامل یک دوربین رو به پایین و یک حسگر IR است که این امکان را به وجود می آورد که حتی در صورت عدم وجود حسگر GPS، این کوادکوپتر بتواند در نزدیک سطح زمین پرواز کند.
کوادکوپتر اسپارک دارای یک گیمبال مکانیکی ۲ محوره با دقت بالا میباشد .
همچنین، در دوربین فیلمبرداری این کوادکوپتر، یک سنسور ۳/۲-۱ اینچ وجود دارد که تصاویر را با کیفیت ۱۲ مگاپیکسل و فیلم ویدئویی ۱۰۸۰ ضبط می کند. لنز دوربین فیلمبرداری این کوادکوپتر نیز به جای یک سیستم پایدار دارای ۳ محور، تنها دارای یک سیستم پایدار با دو محور می باشد .

میانگین زمان پرواز کوادکوپتر مدل DJI Spark

مشخصات رسمی کوادکوپتر مدل DJI Spark بیان می دارد که یک باطری دارای شارژ کامل، برای ۱۶ دقیقه پرواز این کوادکوپتر و
۲ کیلومتر برد کنترل در شرایط مطلوب می باشد . به طور کلی، عملکرد این باطری در دنیای واقعی یک شرایط کاملاً متفاوتی دارد. بنابراین، با استفاده از یک کرونومتر یک کوادکوپتر مدل DJI Spark را به پرواز درآوردیم تا در یک مکان پرواز کند . این کوادکوپتر از زمان پرواز نمودن تا زمان فرود آمدن به مدت ۱۲ دقیقه و ۱۰ ثانیه و در طول زمانی که در آسمان بود، تحت کنترل و مدیریت قرار گرفت. در طول پرواز عادی این کوادکوپتر و در حالی که از موتورها، حسگرها، قدرت پردازش این کوادکوپتر به طور کامل استفاده می شد، طول زمان پرواز به طور میانگین حدود ۱۲ دقیقه برآورد شد. با توجه به میزان زمان بر بودن شارژ کامل باتری ، قطعاً سرمایه گذاری در جهت تهیه باطری های یدکی بسیار ارزشمند است .

میزان برد کنترل

برد کنترل اسپارک در روی کاغذ و طبق مشخصات ذکر شده توسط کمپانی ، ۲ کیلومتر میباشد . طبق اعلام کمپانی ۲ استاندارد FCC و CE برای برد کنترل اسپارک تعریف شده است . در تست های انجام شده توسط متخصصین و در استاندارد CE که برای کشورهای آسیایی میباشد ، در پرواز واقعی این میزان برد حداکثر ۷۰۰ متر میباشد .

قطعاً این موضوع مشاهده شد که عمر محدود باطری یکی از بزرگترین ضعف های کوادکوپتر مدل DJI Spark می باشد .

در ادامه پیشنهاد میکنیم مقاله ی مرتبط با کوادکوپتر مدل MJX Bugs 5W که رقیبی جدی برای اسپارک میباشد را مطالعه فرمایید.

دیدگاه‌ها ۰