استفاده از سنسور GPS در کوادکوپتر

استفاده از سنسور GPS در کوادکوپتر

کنترل کوادکوپتر همواره بعهده خلبانی است که با نگاه کردن می تواند موقعیت و جهت یابی آنرا مشخص کند . کوادکوپترهای ابتدایی معمولا فاقد جی پی اس بودند، ولی کوادکوپترهای پیشرفته تر در مسیریابی خود ، دریافت کننده جی پی اس دارند که به آن ها این امکان را می دهد تا مسیریابی های هوشمندی را انجام دهد که این ویژگی ها شامل موارد ذیل می شود :

تثبیت ارتفاع کوادکوپتر : به کوادکوپتر این امکان را می دهد تا در یک مکان مشخص خود را نگه دارد .

بازگشت به خانه با GPS : کوادکوپتر محل اولیه ای را که از آن بلند شده به خاطر دارد، و هنگامی که دکمه بازگشت را بزنید، به مکان اولیه خود باز خواهد گشت.

پرواز خودکار : شناسایی مسیر پرواز کوادکوپتر از طریق جی پی اس سیستم کوادکوپتر و تعریف مسیر برای دستگاه انجام می شود. سپس در طول پرواز، کوادکوپتر از خلبان خودکار خود برای دنبال کردن مسیر بهره می گیرد.

تمام این ویژگی ها مستلزم استفاده از سیستم جی پی اس کوادکوپتر است، بنابراین دانستن دانش و آگاهی پایه از نحوه عملکرد جی پی اس از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسیریابی جی پی اس در کوادکوپتر چیست؟

سیستم جی پی اس؛ یک سیستم مسیریابی ماهواره ای است که از گیرنده رادیو برای جمع کردن سیگنال ها از ماهواره های در حال چرخش برای تعیین جایگاه، سرعت و زمان بهره می گیرد. این سیستم مسیریابی از تمام گونه های مسیریابی دقیق تر است، و بدون خطا میباشد . سیستم های جی پی اس پیشرفته می توانند این میزان را هر چه دقیق تر و تا چند سانتی متر خظا ثبت نمایند. کوچک کردن جریان های متصل، گیرنده های جی پی اس را از نظر اقتصادی به صرفه می کند و باعث می شود تا همه بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. جی پی اس سیستم پخش رادیویی است که تقریبا به تمام نقاط زمین دسترسی دارند، بنابراین به شکل فزاینده ای در دسترس است.

جایگاه سه بعدی جی پی اس

مسیریابی جی پی اس به مفهوم سه بعدی سازی برای تعیین جایگاه آن روی زمین مرتبط است. سه بعدی سازی پروسه ای است که مکان گیرنده رادیویی می تواند از طریق اندازه گیری فاصله شعاعی سیگنال های دریافتی از منابع مختلف تعیین شود.

برای مسیریابی ماهواره ایی، ما از سه بعدی سازی بهره می گیریم که به چهار سیگنال برای تعیین جایگاه دریافت کننده جی پی اس کوادکوپتر نیاز دارد. سیگنال یک ماهواره به شما این امکان را می دهد تا حدود فعالیت خود و نسبت شعاع فعالیت تان را به ماهواره تعیین کند. دومین سیگنال از ماهواره ای دیگر در محدوده دیگری فعالیت می کند که با سیگنال اول برخورد می کند. بنابراین اکنون شما در جایی روی دایره ای ایستاده اید که هر دو محدوده را شامل می شود. سیگنال سوم مکان را به دو نقطه روی دایره محدود می کند.

برای تعیین مکان درست و مناسب از این دو نقطه، سیگنال چهارم نیز می تواند بکار گرفته شود، ولی معمولا یکی از این دو نقطه بخاطر دور بودن از زمین و یا حرکت در مکان نامناسب، رد می شود. گرچه، اندازه گیری چهارم به دلایل دیگر معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای جی پی اس

وقتی صحبت از جی پی اس می شود، مردم تصورشان جی پی اسی است که برای مسیریابی جاده ای و در اتومبیل استفاده می شود. ولی هنگامی که بتوانید مکان دقیق خود را روی زمین مشخص کنید، درها به روی خلاقیت های بیشتر در حوزه فناوری باز می شود. تصور ماشین های خودکار که برای مسیریابی از جی پی اس استفاده می کنند، سخت نیست. رانندگی در بزرگراه ها نیز می تواند ایمن تر شود، اگر ماشین شما اطلاعات دقیقی را از جایگاه خود داشته باشد، بنابراین احتمال خطای انسانی در یافتن محل مورد نظر نیز حذف می شود. چنین منطقی پشت کنترل رفت و آمد هوایی نیز وجود دارد. در دهه های آتی، جی پی اس نیاز برای سیستم های مسیریاب رادار هواپیما را کاهش داده است.

در پاسخ به موارد اورژانسی مسیریابی از طریق جی پی اس می تواند سریع ترین و کوتاه ترین مسیر را تا محل سانحه طی کند. کشاورزان اکنون از سیستم های جی پی اس در تجهیزات مزرعه داری خود برای مدیریت و برداشت محصولات خود به طور کارآمد بهره می برند. حیوانات در مزارع، حیوانات خانگی و حیات وحش از طریق جی پی اس راحت تر هدایت می شوند. افراد با کم توانی چشمی که به همان شیوه قدیمی و به مشاهده سگها اتکا کرده اند، به طور شگرفی از صحبت با مدل های مختلف جی پی اس سود می برند.

جایگزینی سیستم های جی پی اس

در سال ۱۹۸۲، اتحادیه جماهیر شوروی ماهواره های جی پی اس GLONASS را راه اندازی کرد، که روسیه همچنان از آن ها استفاده می کند. اروپا در حال توسعه سیستم جی پی اس گالیله است، در حالیکه چین ماهواره های جی پی اسی خودش را ارتقا می بخشد. همچنین ماهواره های جی پی اس کوچک تری مانند BeiDou چین و IRNSS هند هم هستند.

بطور معمول، گیرنده جی پی اس فقط سیگنال هایی را از یکی از این سیستم های ماهواره ای می گیرند. هر چه ماهواره های بیشتر در دید گیرنده باشد، دقت جایگاه آن بالاتر می رود.

دیدگاه‌ها ۰