آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد؟ + قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران

اگر از طرفداران کوادکوپترها و وسایل پروازی بدون سرنشین باشید، حتما قبل از خرید به انواع ویژگی‌های آن مانند: برد پرواز یا میزان ارتفاع توجه کرده‌اید؛ اما یکی از نکات مهمی که اغلب افراد به آن توجه نمی‌کنند، مجوز کوادکوپتر است. در حقیقت بسیاری از افراد پس از خرید هلی شات با این سوال مواجه می‌شوند که آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد یا خیر؟ ما قصد داریم در ادامه این مطلب با بررسی قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران، به این سوال مهم پاسخ دهیم؛ پس برای این که بدانید که مجوز هلی شات در چه مواقعی ضروری است و در چه زمانی به مجوز نیاز ندارید، ادامه این مطلب را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد؟

یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که صاحبان کوادکوپتر در ایران با آن مواجه هستند این است که ایا هلی شات مجوز می خواهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که پرواز هلی شات در آسمان ایران، برخلاف‌تصور یک روند غیرقانونی و دشوار نیست؛ امکان به پرواز درآوردن اغلب کوادکوپترهای ساده با کاربری مشخص، بدون مجوز کوادکوپتر در ایران وجود دارد. درواقع، شما می‌توانید کوادکوپترهای ساده را در خارج از شهر و با رعایت فاصله از مکان‌های مشخص شده طبق قوانین هلی شات در ایران، به پرواز دربیاورید. به‌طورکلی می‌توان گفت که افراد عادی برای خرید کوادکوپتر دوربین دار و هلی شات، نیازی به دریافت مجوز کواد کوپتر ندارند.

مجوز پرواز کوادکوپتر فقط برای پهپادهایی خاص که مانند مدل‌های پیشرفته برند Dji کاربردهایی مثل: فیلمبردای تبلیغاتی ، تصویربرداری آتلیه و سمپاشی مزارع را دارند، صادر می‌شود؛ همچنین در نقشه برداری‌ها نیز از بعضی مدل‌های کوادکوپتر استفاده می‌شود که برای پرواز آن ها به مجوز هلی شات نیاز است. در ادامه برخی از قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران را بررسی می‌کنیم تا با محدودیت‌های این قانون بیشتر آشنا شوید.

دریافت مجوز کوادکوپتر برای سمپاشی مزارع

قوانین پرواز پهپاد در ایران؛ خط قرمزهایی برای تامین امنیت هلی شات

به پرواز درآوردن هلی شات و انواع پهپاد در آسمان، در همه کشورها قوانین تعریف شده و خاص خود را دارد؛ در ایران نیز مانند دیگر نقاط دنیا، چارچوب‌های معینی برای یک پرواز امن به عنوان قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران تعریف شده است که با رعایت آن‌ها می‌توانید تجربه پرواز موفقی را به همراه هلی شات حرفه ای و محبوب خود داشته باشید.

به‌طورکلی همه کوادکوپترها برای پرواز به مجوز احتیاج ندارند؛ بلکه فقط مدل‌های خاص و کاربردهای حرفه‌ای برخی از انواع هلی شات منجر به طراحی قوانین هلی شات در ایران شده است. در ادامه برخی از ممنوعیت‌های پرواز کوادکوپترها و قوانین پهپاد در ایران را بررسی می‌کنیم؛ به‌این‌صورت به‌راحتی متوجه می‌شوید که آیا باید برای دریافت مجوز کوادکوپتر دوربین دار خود اقدام کنید یا خیر.

۱. مکان‌های ممنوعه پرواز هلی شات و کوادکوپتر؛ مرزبندی مسیر پرواز

در قوانین پرواز پهپاد در ایران، به دلایل مختلف از جمله حفظ حریم خصوصی ساختمان‌ها و حفاظت از بخش‌های نظامی، برخی از مناطق به عنوان مناطق ممنوعه پرواز هلی شات معرفی شده‌اند. مطابق این قانون، هدایتگر کوادکوپتر اجازه ندارد هلی شات را بر فراز شهرها و نزدیک محل‌هایی مانند: تونل‌ها، اتوبان‌ها، فرودگاه‌ها، کابل‌ها و فضاهایی با امکان خطر بالا مثل: پمپ‌بنزین‌ها، سکوها، آثار باستانی و مرزهای کشور به پرواز درآورد. این نکته را در نظر داشته باشید که به‌طور‌کلی استفاده از کوادکوپتر و هلی شات در سطح شهر ممنوع است.

علاوه‌بر این، استفاده از هر وسیله الکترونیکی و کنترلی از ماشین کنترلی آفرود گرفته تا انواع هلی شات و پهپاد، در حریم بسیاری از مناطق مهم مانند منطقه‌های نظامی و فرودگاه‌ها، به‌طور‌کل ممنوع است. اگر بعد از خرید بهترین کواد کوپتر دوربین دار ارزان، از مناطق پرواز ممنوع آن به‌طوردقیق آگاهی ندارید، با کمی جستجو نقشه کاملی از این مناطق را پیدا کنید و مطابق با آن، نقطه امن پرواز بدون نیاز به مجوز پرواز هلی شات را بیابید.

صادر نشدن مجوز کوادکوپتر در آب و هوای طوفانی

۲. شرایط آب و هوایی برای مجوز پرواز پهپاد را جدی بگیرید

یکی از مواردی که در قوانین مجوز کوادکوپتر باید در نظر داشته باشید، شرایط آب‌وهوایی پرواز است. اولین زمانی که می‌توانید کوادکوپتر را در آسمان به پرواز درآورید، نیم ساعت بعد از طلوع آفتاب (یعنی درست بعد از روشن شدن کامل هوا) خواهد بود. هلی شات بعد از این زمان و در صورت شرایط جوی مناسب، تا حدود نیم ساعت قبل از غروب آفتاب فرصت پرواز دارد.

از طرفی قوانین پرواز پهپاد در ایران به پرواز کوادکوپترها در هوا با رطوبت کمتر از ۹۵ درصد و باد با سرعت کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت اشاره دارند. با‌این‌حال پرواز کواد کوپتر دوربین دار در باد شدید، زیر باران و در شرایط طوفان و همچنین در غبار هوا به‌طورکلی ممنوع است. به‌طورکلی هلی‌شات‌ها در بازه دمای ۰ تا ۴۵ درجه بدون مشکل به پرواز خود ادامه دهند و در این بازه دمایی ممنوعیتی برای مجوز پهپاد وجود نخواهد داشت. درصورتی‌که به‌تازگی اقدام به خرید پهپاد ارزان کرده‌اید، برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه، حتما شرایط جوی را پیش از پرواز بررسی کنید.

صادر نشدن مجوز کوادکوپتر در آب و هوای طوفانی

۳. شاخص وزن و سرعت پهپاد؛ معیارهایی تعیین‌کننده در صدور مجوز کواد کوپتر

یکی دیگر از شاخص‌های مهم قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران، مربوط به وزن دستگاه پرنده است. به‌طورکلی، هر چقدر وزن پهپاد سنگین‌تر باشد، محدودیت‌های بیشتری برای دریافت مجوز پرواز هلی شات وجود خواهد داشت. درواقع، برای پرواز یک کوادکوپتر با وزن کمتر از ۱ کیلوگرم به مجوز نیاز نیست. همچنین، هلی شات‌هایی با وزن بین ۱ تا ۱۰ کیلوگرم در صورت هدایت شدن توسط فرد دوره‌دیده و ماهر به مجوز نیاز ندارند؛ ولی اگر وزن دستگاه بیش از ۱۰ کیلوگرم باشد، باید مجوز کواد کوپتر دریافت کنید. دستگاه‌های پرنده با وزن بیشتر از ۵۰ کیلوگرم نیز به مجوز نظامی نیاز دارند؛ بنابراین هنگام خرید قطعات کواد کوپتر به وزن تقریبی دستگاه دقت کنید تا برای پرواز هلی شات به مشکل برنخورید.

درباره قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران درباره سرعت دستگاه‌های پرنده به‌طورخلاصه می‌توان گفت پرواز عمودی با سرعت تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت و پرواز افقی تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت به مجوز کوادکوپتر دوربین دار نیاز ندارد. همچنین برای پرواز با سرعت بین ۹۰ تا ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت، در زمین پرواز استاندار به دریافت مجوز کوادکوپتر نیاز نخواهید داشت. برای پروازهای با سرعت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت باید مجوز نظامی دریافت کنید.

سرعت و وزن هلی شات؛ عوامل تعیین‌کننده صدور مجوز کواد کوپتر در ایران

پرواز قانونی با بهترین کوادکوپترها را از دست ندهید

به‌طورکلی، برای پرواز در خارج از شهر و طبیعت، دور از تاسیسات شهری و نظامی، به مجوز کوادکوپتر نیاز ندارید؛ بااین‌حال توصیه می‌کنیم پیش از به پرواز درآوردن گجت پرنده، قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران در منطقه موردنظر خود را با دقت بررسی کنید. همچنین پیش از خرید هلی شات و کوادکوپتر، مشخصات دستگاه را با قوانین پرواز پهپاد در ایران مطابقت دهید و بهترین دستگاه را مطابق با هدف خود و قوانین تعریف‌شده خریداری کنید تا به مشکل برنخورید. هدایت پهپاد با سرعت و ارتفاع مناسب در مکان درست، تجربه پروازی منحصر‌به‌فرد را برای شما رقم خواهد زد.

در فروشگاه پریماتوی، بهترین و به‌روزترین محصولات پروازی دنیا با بهترین قیمت به فروش می‌رسند. با ارائه کامل‌ترین آرشیو محصولات پروازی شما را به یک پرواز بدون دغدغه دعوت می‌کنیم. برای خرید محصول از فروشگاه آنلاین ما دیدن کنید و با یک کلیک، هلی شات مورد‌نظر خود را بخرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۱۱۱

  مهدی پاسخ

  ببخشید برای کواد کوپتر مویک مینی ۲ بجز پلاک مجوزهم برای جاهای کوهستانی باید بگیرم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان ، فقط نیاز به پلاک هست.
   پیروز باشید

  رائین کریمی پاسخ

  سلام
  خسته نباشید!
  وقتتون بخیر!
  آیا کوادکوپتری که وای فای داره آی پی داره؟ اگر آی پی هم داره چجوری میشه آی پیش رو فهمید.
  و اینکه میشه روی WiFi کوادکوپتر رمز گذاشت؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر دوست گرامی مدلهایی که وایفای دارند ای پی ندارند.
   خیر نمیشه رمز گذاشت.
   پیروز باشید

  پویا پاسخ

  سلام و عرض ادب. لطفاً پاسخ بدهید. آیا هنگام استفاده از پهپاد (حتی در مناطق غیرمسکونی خارج از شهرها و روستاها) امکان شناسایی و رهگیری آن توسط سازمان‌های دولتی یا نهادهای امنیتی وجود دارد که جهت پیگیری و بررسی مجوز به محل حضور خلبان مراجعه کنند؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   اینکه در حال پرواز در خارج از شهر باشید و به محل برای پیگیری مجوز مراجعه کنند تا به حال چیزی در این باره نشنیدیم.
   پیروز باشید

  محمدی پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من یه فانتوم داشتم دوسال پیش ریموتش افتاد تو رودخونه خودشم کرش کرد
  میخواستم بدونم قابل تعمیره و ریموتش پیدا میشه؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   تا دستگاه بررسی نشود نمیشه برای تعمیرش نظر داد. ابتدا باید دستگاه بررسی شود که اسیب در چه سطحی هست. پیشنهاد میکنیم به یک متخصص تعمیرات مراجعه کنید.
   پیروز باشید

  مهدی پاسخ

  سلام فانتوم۲ و فانتوم۳نیاز به مجوز گرفتن داره
  بعد حضوری مجوز میگیرن یا از طریق سایت بعد کواد کوپتر دست دوم مجوز گرفتنش چجوریه باید صاحب قبلیش باشه تچاگه به اسم خودش مجوز گرفته؟؟
  ممنون میشم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله این مدلها نیاز به پلاک و مجوز دارند. برای دریافت پلاک باید اینترنتی اقدام کنید و نیاز به مراجعه حضوری نیست.
   برای پلاک کردن مدلهای کارکرده باید بین خریدار و فروشنده یک مبایعه نامه تنظیم شود و شما با مبایعه نامه میتوانید پلاک دریافت کنید.
   پیروز باشید

  آرین محمودی پاسخ

  آیا اگر کوادکوپتر باگز ۱۹ رو به فرودگاه ببریم البته برای سفر بین الملی نیاز به مجوز دارد ؟ممنون اگه جواب بدید

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله برای حمل و نقل هوایی کوادکوپتر در داخل و یا خارج از کشور نیاز به دریافت مجوز دارید.
   پیروز باشید

  عزیز پاسخ

  سلام و وقت بخیر .
  آیا برای توریست ها همراه داشتن پهباد کمتر از نیم کیلو محاز است یا خیر و آیا اگر همراه درد در فرودگاه باید ثبت کند یا خیر .

   primatoy پاسخ

   با سلام و احترام
   برای همراه داشتن ابتدا باید پرنده رو پلاک کنید و برای حمل با هواپیما نیاز هست دستگاه رو ثبت کنید.
   پیروز باشید

  رضا پاسخ

  با سلام
  آیا کوادکوپتر Holy Stone SH510
  مجوز میخواد؟
  ممنون

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان این مدل نیازی ندارد.
   پیروز باشید

  میلاد پاسخ

  سلام خسته نباشید من کواد کوپتر f188 دارم خواستم بدونم نیاز به مجوز پرواز داره چون دوربین ۴k داره

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان این مدل نیازی به مجوز ندارد.
   پیروز باشید

  Sam پاسخ

  سلام و وقت بخیر ببخشید Quadcopter SG906 MAX مجوز لازم داره؟

   primatoy پاسخ

   با سلام و احترام خدمت شما
   مجوز خیر ، نیاز به ثبت پلاک دارد.
   موفق و پیروز باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟