آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد؟ + قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران

اگر از طرفداران کوادکوپترها و وسایل پروازی بدون سرنشین باشید، حتما قبل از خرید به انواع ویژگی‌های آن مانند: برد پرواز یا میزان ارتفاع توجه کرده‌اید؛ اما یکی از نکات مهمی که اغلب افراد به آن توجه نمی‌کنند، مجوز کوادکوپتر است. در حقیقت بسیاری از افراد پس از خرید هلی شات با این سوال مواجه می‌شوند که آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد یا خیر؟ ما قصد داریم در ادامه این مطلب با بررسی قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران، به این سوال مهم پاسخ دهیم؛ پس برای این که بدانید که مجوز هلی شات در چه مواقعی ضروری است و در چه زمانی به مجوز نیاز ندارید، ادامه این مطلب را به‌هیچ‌عنوان از دست ندهید.

آیا کوادکوپتر مجوز می خواهد؟

یکی از بزرگ‌ترین سوالاتی که صاحبان کوادکوپتر در ایران با آن مواجه هستند این است که ایا هلی شات مجوز می خواهد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که پرواز هلی شات در آسمان ایران، برخلاف‌تصور یک روند غیرقانونی و دشوار نیست؛ امکان به پرواز درآوردن اغلب کوادکوپترهای ساده با کاربری مشخص، بدون مجوز کوادکوپتر در ایران وجود دارد. درواقع، شما می‌توانید کوادکوپترهای ساده را در خارج از شهر و با رعایت فاصله از مکان‌های مشخص شده طبق قوانین هلی شات در ایران، به پرواز دربیاورید. به‌طورکلی می‌توان گفت که افراد عادی برای خرید کوادکوپتر دوربین دار و هلی شات، نیازی به دریافت مجوز کواد کوپتر ندارند.

مجوز پرواز کوادکوپتر فقط برای پهپادهایی خاص که مانند مدل‌های پیشرفته برند Dji کاربردهایی مثل: فیلمبردای تبلیغاتی ، تصویربرداری آتلیه و سمپاشی مزارع را دارند، صادر می‌شود؛ همچنین در نقشه برداری‌ها نیز از بعضی مدل‌های کوادکوپتر استفاده می‌شود که برای پرواز آن ها به مجوز هلی شات نیاز است. در ادامه برخی از قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران را بررسی می‌کنیم تا با محدودیت‌های این قانون بیشتر آشنا شوید.

دریافت مجوز کوادکوپتر برای سمپاشی مزارع

قوانین پرواز پهپاد در ایران؛ خط قرمزهایی برای تامین امنیت هلی شات

به پرواز درآوردن هلی شات و انواع پهپاد در آسمان، در همه کشورها قوانین تعریف شده و خاص خود را دارد؛ در ایران نیز مانند دیگر نقاط دنیا، چارچوب‌های معینی برای یک پرواز امن به عنوان قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران تعریف شده است که با رعایت آن‌ها می‌توانید تجربه پرواز موفقی را به همراه هلی شات حرفه ای و محبوب خود داشته باشید.

به‌طورکلی همه کوادکوپترها برای پرواز به مجوز احتیاج ندارند؛ بلکه فقط مدل‌های خاص و کاربردهای حرفه‌ای برخی از انواع هلی شات منجر به طراحی قوانین هلی شات در ایران شده است. در ادامه برخی از ممنوعیت‌های پرواز کوادکوپترها و قوانین پهپاد در ایران را بررسی می‌کنیم؛ به‌این‌صورت به‌راحتی متوجه می‌شوید که آیا باید برای دریافت مجوز کوادکوپتر دوربین دار خود اقدام کنید یا خیر.

۱. مکان‌های ممنوعه پرواز هلی شات و کوادکوپتر؛ مرزبندی مسیر پرواز

در قوانین پرواز پهپاد در ایران، به دلایل مختلف از جمله حفظ حریم خصوصی ساختمان‌ها و حفاظت از بخش‌های نظامی، برخی از مناطق به عنوان مناطق ممنوعه پرواز هلی شات معرفی شده‌اند. مطابق این قانون، هدایتگر کوادکوپتر اجازه ندارد هلی شات را بر فراز شهرها و نزدیک محل‌هایی مانند: تونل‌ها، اتوبان‌ها، فرودگاه‌ها، کابل‌ها و فضاهایی با امکان خطر بالا مثل: پمپ‌بنزین‌ها، سکوها، آثار باستانی و مرزهای کشور به پرواز درآورد. این نکته را در نظر داشته باشید که به‌طور‌کلی استفاده از کوادکوپتر و هلی شات در سطح شهر ممنوع است.

علاوه‌بر این، استفاده از هر وسیله الکترونیکی و کنترلی از ماشین کنترلی آفرود گرفته تا انواع هلی شات و پهپاد، در حریم بسیاری از مناطق مهم مانند منطقه‌های نظامی و فرودگاه‌ها، به‌طور‌کل ممنوع است. اگر بعد از خرید بهترین کواد کوپتر دوربین دار ارزان، از مناطق پرواز ممنوع آن به‌طوردقیق آگاهی ندارید، با کمی جستجو نقشه کاملی از این مناطق را پیدا کنید و مطابق با آن، نقطه امن پرواز بدون نیاز به مجوز پرواز هلی شات را بیابید.

صادر نشدن مجوز کوادکوپتر در آب و هوای طوفانی

۲. شرایط آب و هوایی برای مجوز پرواز پهپاد را جدی بگیرید

یکی از مواردی که در قوانین مجوز کوادکوپتر باید در نظر داشته باشید، شرایط آب‌وهوایی پرواز است. اولین زمانی که می‌توانید کوادکوپتر را در آسمان به پرواز درآورید، نیم ساعت بعد از طلوع آفتاب (یعنی درست بعد از روشن شدن کامل هوا) خواهد بود. هلی شات بعد از این زمان و در صورت شرایط جوی مناسب، تا حدود نیم ساعت قبل از غروب آفتاب فرصت پرواز دارد.

از طرفی قوانین پرواز پهپاد در ایران به پرواز کوادکوپترها در هوا با رطوبت کمتر از ۹۵ درصد و باد با سرعت کمتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت اشاره دارند. با‌این‌حال پرواز کواد کوپتر دوربین دار در باد شدید، زیر باران و در شرایط طوفان و همچنین در غبار هوا به‌طورکلی ممنوع است. به‌طورکلی هلی‌شات‌ها در بازه دمای ۰ تا ۴۵ درجه بدون مشکل به پرواز خود ادامه دهند و در این بازه دمایی ممنوعیتی برای مجوز پهپاد وجود نخواهد داشت. درصورتی‌که به‌تازگی اقدام به خرید پهپاد ارزان کرده‌اید، برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه، حتما شرایط جوی را پیش از پرواز بررسی کنید.

صادر نشدن مجوز کوادکوپتر در آب و هوای طوفانی

۳. شاخص وزن و سرعت پهپاد؛ معیارهایی تعیین‌کننده در صدور مجوز کواد کوپتر

یکی دیگر از شاخص‌های مهم قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران، مربوط به وزن دستگاه پرنده است. به‌طورکلی، هر چقدر وزن پهپاد سنگین‌تر باشد، محدودیت‌های بیشتری برای دریافت مجوز پرواز هلی شات وجود خواهد داشت. درواقع، برای پرواز یک کوادکوپتر با وزن کمتر از ۱ کیلوگرم به مجوز نیاز نیست. همچنین، هلی شات‌هایی با وزن بین ۱ تا ۱۰ کیلوگرم در صورت هدایت شدن توسط فرد دوره‌دیده و ماهر به مجوز نیاز ندارند؛ ولی اگر وزن دستگاه بیش از ۱۰ کیلوگرم باشد، باید مجوز کواد کوپتر دریافت کنید. دستگاه‌های پرنده با وزن بیشتر از ۵۰ کیلوگرم نیز به مجوز نظامی نیاز دارند؛ بنابراین هنگام خرید قطعات کواد کوپتر به وزن تقریبی دستگاه دقت کنید تا برای پرواز هلی شات به مشکل برنخورید.

درباره قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران درباره سرعت دستگاه‌های پرنده به‌طورخلاصه می‌توان گفت پرواز عمودی با سرعت تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت و پرواز افقی تا ۹۰ کیلومتر بر ساعت به مجوز کوادکوپتر دوربین دار نیاز ندارد. همچنین برای پرواز با سرعت بین ۹۰ تا ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت، در زمین پرواز استاندار به دریافت مجوز کوادکوپتر نیاز نخواهید داشت. برای پروازهای با سرعت بیشتر از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت باید مجوز نظامی دریافت کنید.

سرعت و وزن هلی شات؛ عوامل تعیین‌کننده صدور مجوز کواد کوپتر در ایران

پرواز قانونی با بهترین کوادکوپترها را از دست ندهید

به‌طورکلی، برای پرواز در خارج از شهر و طبیعت، دور از تاسیسات شهری و نظامی، به مجوز کوادکوپتر نیاز ندارید؛ بااین‌حال توصیه می‌کنیم پیش از به پرواز درآوردن گجت پرنده، قوانین پرواز کوادکوپتر در ایران در منطقه موردنظر خود را با دقت بررسی کنید. همچنین پیش از خرید هلی شات و کوادکوپتر، مشخصات دستگاه را با قوانین پرواز پهپاد در ایران مطابقت دهید و بهترین دستگاه را مطابق با هدف خود و قوانین تعریف‌شده خریداری کنید تا به مشکل برنخورید. هدایت پهپاد با سرعت و ارتفاع مناسب در مکان درست، تجربه پروازی منحصر‌به‌فرد را برای شما رقم خواهد زد.

در فروشگاه پریماتوی، بهترین و به‌روزترین محصولات پروازی دنیا با بهترین قیمت به فروش می‌رسند. با ارائه کامل‌ترین آرشیو محصولات پروازی شما را به یک پرواز بدون دغدغه دعوت می‌کنیم. برای خرید محصول از فروشگاه آنلاین ما دیدن کنید و با یک کلیک، هلی شات مورد‌نظر خود را بخرید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های درج‌شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها ۱۱۱

  ناشناس پاسخ

  سلام
  هلی شات دیجی مینی ۳ پرو برای فیلم برداری در خارج از شهر نیاز به مجوز داره؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان ، اگر در طبیعت و خارج از شهر استفاده کنید فقط نیاز به پلاک دارد.
   پیروز باشید

  رضا پاسخ

  ایا میشه هلی شات رو که نه خلبانش گواهینامه داره نه پلاک داره نه مجوز پرواز مصادره کرد؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله میشه مصادره کرد.

  امیر پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من یه مدل کواد کوپتر sg906max2 دارم آیا به مجوز و پلاک نیاز دارد؟
  اگر دارد از کجا باید تهیه کنم ؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله ، دستگاه شما فقط نیاز به پلاک دارد.
   از سایت سازمان هواپیمایی کشوری باید اقدام کنید.
   پیروز باشید

  محمد حسن خوبرو پاسخ

  سلام
  کوادکوپتر SG107MAX که برد پروازی ۱۲۰۰متر هست و برد ارسال تصویر ۸۰۰ متر هست نیاز به مجوز یا پلاک دارد

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خیر قربان این مدل نیازی به مجوز ندارد.
   فقط باید قوانین و مقررات پرواز رو طبق آیین نامه رعایت کنید.
   موفق باشید

  ابوالفضل پاسخ

  سلام من یک پهباد مویک مینی۱دارم که نه مجوز داره نه پلاک میتوانم از ان استفاده کنم

   primatoy پاسخ

   سلام وقت شما بخیر
   بله، فقط در طبیعت و با رعایت قوانین پروازی میتونید ازش استفاده کنید.
   موفق باشید

  داود پاسخ

  سلام من یک پهباد مویک مینی ۱ دارم ونه مجوز داره نه پلاک برای فیلم برداری های خانوادگی میتوان استفاده کرد

  amirmahdi پاسخ

  سلام
  من یه کوادکوپتر دوربین دار مدل s2s داشتم
  پشت بودم خانه پروازش دادم و در حال فیلم برداری بود
  و باد از دستم کشید و گم شد
  نه مجوز داره نه پلاک نه گواهینامه
  آیا جرم حساب میشه؟؟
  کسی میتونه شکایت کنه؟
  این پهپاد نیاز به مجوز داره یا نه؟؟

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   پرواز در سطح شهر به طور کلی ممنوع هست.
   خیر ، مشکلی پیش نمیاد.
   موفق باشید

  shadow پاسخ

  الان ایا میشه پلاک گرفت؟ مدل موکی مینی ۳ پرو - یا مدل مویک مینی ۴ پرو که وزن آن زیر ۲۵۰ گرم است

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   تا اطلاع ثانوی سامانه پلاک تعطیل شده و دیگه پلاک شدن به هیچ عنوان انجام نمیشه.
   ضمنا این قانون زیر ۲۵۰ گرم از ابتدا در ایران جوابگو نبود و در هر صورت برای dji نیاز به پلاک دارید.
   موفق باشید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟