آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی

اولین گام همیشه سخت‌ترین قدم است. زمانی که برای اولین بار می‌خواهیم تجربه‌ای را کسب کنیم، چالش‌های زیادی را در پیش روی خودمان مشاهده می‌کنیم. اولین پرواز با کوادکوپتر هم تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز و پر چالشی است. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی بپردازیم. در ادامه این آموزش همراه پریماتوی بمایند.

از بلند شدن تا نشستن هلی شات، همه‌چیز درباره آموزش پرواز با کوادکوپتر

همه‌کسانی که حتی از هلی شات ها بسیار پیشرفته استفاده می‌کنند، در اولین پرواز مضطرب می‌شوند. بنابراین در این مساله انتخاب مدل در هنگام خرید کواد کوپتر در پرواز اول اهمیتی ندارد. اگرچه هلی شات های پیشرفته امکانات بیشتری را در اختیار کاربر می گذارند اما اصول پرواز برای همه مولتی روترها یکی است. پرواز با هلی شات مقدماتی دارد که ابتدا آن‌ها را مرور می‌کنیم.

آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی

کواد کوپتر را برای یک پرواز عالی آماده کنید

برای رعایت امنیت قبل از پرواز باید برخی موارد کواد کوپتر را چک کنیم. گام نخست شارژ کردن کامل باتری پهباد است. بهتر است پیش از پرواز از شارژ کامل باتری مطمئن شویم تا کوادکوپتر با مشکلی روبه‌رو نشود. پرواز با باتری نیمه آماده به کواد کوپتر فشار می‌آورد.

اگر پیش از اولین پرواز کواد کوپتر کالیبراسیون را انجام داده‌اید لازم نیست اقدامی بکنید. اما اگر برای اولین بار است که هلی شات را روشن می‌کنید، کالیبره کردن مولتی روتر را فراموش نکنید. مولتی روتر که یکی از اجزای اصلی هلی شات هاست، روتر اگر به‌خوبی کالیبره نشود نمی‌تواند جهت‌یابی درستی انجام دهد. عدم توانایی جهت‌یابی منجر به سقوط یا عدم پرواز کواد کوپتر می‌شود. اگر هم به فکر خرید کواد کوپتر دوربین دار هستید، قبل از پرواز لنز دوربین را تمیز کنید. پیش از ادامه مقاله باید تأکید کنیم که برخی کواد کوپترها متفاوت از سایر مدل‌ها پرواز می‌کنند، بنابراین حتماً دفترچه راهنما هلی شات را با دقت مطالعه فرمایید. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با محصولات متنوع پریماتوی به صفحه خرید ماشین کنترلی مراجعه بفرمایید.

پرواز با هلی شات

موتور را روشن کنید و کمربندها را ببندیم

برای پرواز ابتدا باید موتور کوادکوپتر را روشن کنیم. اهرم گازی که بر روی ریموت کنترل قرارگرفته است را یک‌بار به سمت بالا و بار دیگر به سمت پایین حرکت دهید. با این کار ارتباط بین ریموت کنترل و موتور برقرار می‌شود. با بالا آوردن اهرم موتورها روشن می‌شوند و ملخ‌ها شروع به چرخیدن می‌کنند. معمولاً در این زمان چراغ‌ها از حالت چشمک‌زن ثابت می‌شوند.

آموزش پرواز کوادکوپتر در ۳ گام

با مقدماتی که در بالا انجام دادیم، حالا زمان پرواز رسیده است. برای راحتی کار پرواز را به سه بخش تیکاف، هدایت پرنده و فرود تقسیم می‌کنیم. در ادامه هرکدام از مراحل را توضیح می‌دهیم.

۱- نحوه تیکاف کردن کوادکوپتر

آموزش پرواز با کواد کوپتر در مرحله عملی با تیکاف آغاز می‌شود. تیکاف یا بلند شدن با کمک اهرم گاز صورت می‌گیرد. برای تیکاف کافی است اهرم گاز را به سمت بالا حرکت دهید. در این زمان پرنده از زمین بلند شده و به‌صورت عمودی به‌طرف بالا می‌رود. برای تیکاف باید اهرم گاز را بسیار نرم و آهسته حرکت داد. اگر به‌یک‌باره اهرم را  به‌طرف بالا کشیده شود، کواد کوپتر به‌سرعت حرکت می‌کند و ادامه پرواز را دشوار می‌سازد. برخی هلی شات ها مانند کوادکوپتر DJI از تیکاف و لندینگ خودکار پشتیبانی می کنند که می تواند انجام پرواز را ساده تر کند.

نکات آموزش پرواز با کواد کوپتر

۲- هدایت کواد کوپتر در موقع پرواز شبیه راندن یک هواپیما است

پس از بلند شدن هلی شات بایستی درست مثل یک خلبان کوادکوپتر را هدایت کنیم. هدایت کواد کوپتر با کمک ریموت صورت می‌گیرد. اهرم فرمان به شما کمک می‌کند که پرنده را به سمت جلو، عقب، راست و چپ هدایت کنید. با کمک اهرم گاز هم می‌توان ارتفاع پرنده را زیاد یا کم کرد. اگر پیش از پرواز یک مسیر ذهنی را برای خودتان ترسیم کنید، می‌توانید لذت بیشتری از هدایت کوادکوپتر ببرید. اگر هم از کوادکوپتر دوربین‌دار استفاده می‌کنید دیدن تصاویر زنده از ارتفاع بر روی گوشی بسیار هیجان‌انگیز است.

۳- لندینگ پرنده، آخرین بخش پرواز با کواد کوپتر است

لندینگ کواد کوپتر درست مانند تیکاف انجام می‌شود. برای یک فرود موفق کافی است گاز را به‌طور آهسته به سمت پایین حرکت دهید. با این کار ارتفاع پرنده کاهش می یاد و کاملاً به زمین نزدیک می‌شود. زمانی که پرنده بسیار به زمین نزدیک شد، اهرم را تا آخر به سمت پایین بکشید تا فرود به‌خوبی انجام شود. در همین حالت دسته را نگه‌دارید تا موتورها هم کاملاً خاموش شوند. مانند بلند شدن هلی شات از به‌یک‌باره فشار زیادی را به اهرم وارد نکنید. اگر هلی شات با سرعت زیادی فرود بیاید ممکن است هرلحظه سقوط کند یا صدمات زیادی به آن وارد شود.

برای انجام یک پرواز عالی دیگر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

آموزش پرواز با کواد کوپتر به جز آموزش نیازمند رعایت چند نکته ساده و پرهیز از اشتباه است. در ادامه این نکات ساده را مرور می‌کنیم.

پرواز با کواد کوپتر در محیط امن

۱- برای اولین پرواز یک محیط ایمن را انتخاب کنید

اولین پرواز کوادکوپتر برای بسیاری دشوار است. اگر در یک محیط شلوغ و خطرناک پرواز را انجام دهید، این استرس و چالش بیشتر می‌شود. احتمال برخورد به افراد و موانع در این پروازها بسیار زیاد است. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که مهارت کافی را به دست نیاورده‌اید، در محیط‌های امنی مثل پارک‌های خلوت، جاده‌های خارج از شهر و حتی داخل فضای ها بسته کواد کوپتر را پرواز دهید.

۲- ارتفاع برگشت به خانه (RTH) و BEGINNER  را فعال کنید

برخی از هلی شات ها قابلیت برگشت به نقطه ابتدایی پرواز را دارند. پیشنهاد می‌کنیم اگر کوادکوپتر شما هم به این فناوری مجهز است، آن را فعال کنید. در این حالت کواد کوپتر تا ارتفاعی که مشخص کرده‌اید پرواز می‌کند و سپس به نقطه‌ای که به عنوان خانه مشخص‌شده است بازمی‌گردد. همچنین اگر به فکر خرید کوادکوپتر با برد رادیویی بالا هستید به خاطر داشته باشید که در پروازهای اول هلی شات را زیاد از خود دور نکنید.

آموزش پرواز با کواد کوپتر

در برخی از اوقات ممکن است مانعی پیش روی هلی شات باشد که شما آن را ندیده‌اید. در این مواقع دور کردن زیاد یا ارتفاع بالای هلی شات باعث برخورد و آسیب دیدن کواد کوپتر می‌شود. همچنین استفاده از حالت BEGINNER باعث پرواز در ارتفاع مشخص و سرعت معین می‌گردد. اگر در پرواز اول استرس زیادی را تجربه می‌کنید، بهتر است این حالت را فعال کنید. کوادکوپتر سایما Z1 ازجمله پرنده‌هایی است که قابلیت حفظ ارتفاع را دارد.

۳- از حرکات هیجانی پرهیز کنید

پرواز اول کوادکوپتر فرصت مناسبی برای آزمون و خطاست. بهتر است در پروازهای ابتدایی کنترل خود را بر کوادکوپتر افزایش دهیم. انجام حرکات ناگهانی، رفت و برگشتی با سرعت بالا در پروازهای ابتدایی خطرناک است و امکان آسیب‌دیدگی هلی شات را بیشتر می‌کند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با انواع ماشین های کنترلی به صفحه خرید ماشین کنترلی مراجعه بفرمایید.

از پرواز با هلی شات لذت ببرید

در انتهای آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی، یک‌بار دیگر تأکید می‌کنیم که تمرین پیوسته باعث پیشرفت در کنترل پرنده است. رعایت نکات پروازی گفته‌شده باعث می‌شود که به‌تدریج بتوانید حرکات نمایشی را هم با کوادکوپتر انجام دهید. در پایان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید کوادکوپتر با شماره‌های اعلام‌شده در وب‌سایت پریماتوی تماس حاصل کنید.

دیدگاه‌ها ۰