آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی

اولین گام همیشه سخت‌ترین قدم است. زمانی که برای اولین بار می‌خواهیم تجربه‌ای را کسب کنیم، چالش‌های زیادی را در پیش روی خودمان مشاهده می‌کنیم. اولین پرواز با کوادکوپتر هم تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز و پر چالشی است. در این مقاله می‌خواهیم به آموزش پرواز پهپاد برای افراد مبتدی بپردازیم. در ادامه این آموزش همراه پریماتوی باشید.

از بلند شدن تا نشستن هلی شات، همه ‌چیز درباره آموزش پرواز با کوادکوپتر

همه‌ کسانی که حتی از هلی شات ها بسیار پیشرفته استفاده می‌کنند، در اولین پرواز مضطرب می‌شوند. بنابراین در این مساله، انتخاب مدل در هنگام خرید کواد کوپتر در پرواز اول اهمیتی ندارد. اگرچه هلی شات های پیشرفته امکانات بیشتری را در اختیار کاربر می گذارند اما اصول پرواز برای همه مولتی روترها یکسان است. در ادامه نکات ابتدایی برای آموزش کار با کواد کوپتر و پرواز با هلی شات را بررسی می کنیم.

آموزش پرواز با کوادکوپتر

کواد کوپتر را برای یک پرواز عالی آماده کنید

برای رعایت امنیت قبل از پرواز باید برخی موارد کواد کوپتر را چک کنیم. گام نخست شارژ کردن کامل باتری پهباد است. بهتر است پیش از پرواز از شارژ کامل باتری مطمئن شویم تا کوادکوپتر با مشکلی روبه‌رو نشود. پرواز با باتری نیمه آماده به کواد کوپتر فشار می‌آورد.

اگر پیش از اولین پرواز کواد کوپتر کالیبراسیون را انجام داده‌اید لازم نیست اقدامی بکنید. اما اگر برای اولین بار است که هلی شات را روشن می‌کنید، کالیبره کردن مولتی روتر را فراموش نکنید. مولتی روتر که یکی از اجزای اصلی هلی شات است که اگر به‌خوبی کالیبره نشود نمی‌تواند جهت‌یابی درستی انجام دهد. عدم توانایی جهت‌یابی روتر منجر به سقوط یا عدم پرواز کواد کوپتر می‌شود. اگر هم به فکر خرید کواد کوپتر دوربین دار هستید، قبل از پرواز لنز دوربین را تمیز کنید. پیش از ادامه مقاله باید تأکید کنیم که برخی کواد کوپترها متفاوت از سایر مدل‌ها پرواز می‌کنند، بنابراین حتماً دفترچه راهنما هلی شات را با دقت مطالعه فرمایید. البته پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید محصولات سرگرمی دیگر مانند کوادکوپتر دوربین دار نیز از مطالعه دفترچه راهنما غافل نشوید.

آموزش کنترل کوادکوپتر

موتور را روشن کنید و کمربندها را ببندیم

در اولین گام برای آموزش پرواز پهپاد باید موتور کوادکوپتر را روشن کنیم. اهرم گازی که بر روی ریموت کنترل قرارگرفته است را یک‌بار به سمت بالا و بار دیگر به سمت پایین حرکت دهید. با این کار ارتباط بین ریموت کنترل و موتور برقرار می‌شود. با بالا آوردن اهرم موتورها روشن می‌شوند و ملخ‌ها شروع به چرخیدن می‌کنند. معمولاً در این زمان چراغ‌ها از حالت چشمک‌زن ثابت می‌شوند.

آموزش پرواز کوادکوپتر در ۳ گام ساده

با مقدماتی که در بالا انجام دادیم، حالا زمان پرواز رسیده است. برای راحتی کار پرواز را به سه بخش تیکاف، هدایت پرنده و فرود تقسیم می‌کنیم. در ادامه هرکدام از مراحل را توضیح می‌دهیم.

۱- نحوه تیکاف کردن کوادکوپتر، پیش به سوی ابرها

آموزش پرواز با کواد کوپتر در مرحله عملی با تیکاف آغاز می‌شود. تیکاف یا بلند شدن با کمک اهرم گاز صورت می‌گیرد. برای تیکاف کافی است اهرم گاز را به سمت بالا حرکت دهید. در این زمان پرنده از زمین بلند شده و به‌صورت عمودی به‌طرف بالا می‌رود. برای تیکاف باید اهرم گاز را بسیار نرم و آهسته حرکت داد. اگر به‌یک‌باره اهرم را  به‌طرف بالا کشیده شود، کواد کوپتر به‌سرعت حرکت می‌کند و ادامه پرواز را دشوار می‌سازد. برخی هلی شات ها مانند کوادکوپتر DJI از تیکاف و لندینگ خودکار پشتیبانی می کنند که می تواند انجام پرواز را ساده تر کند.

نکات آموزش پرواز با کواد کوپتر

۲- هدایت کواد کوپتر در موقع پرواز شبیه راندن یک هواپیما است

پس از بلند شدن هلی شات بایستی درست مثل یک خلبان کوادکوپتر را هدایت کنیم. هدایت کواد کوپتر با کمک ریموت صورت می‌گیرد. اهرم فرمان به شما کمک می‌کند که پرنده را به سمت جلو، عقب، راست و چپ هدایت کنید. با کمک اهرم گاز هم می‌توان ارتفاع پرنده را زیاد یا کم کرد. اگر پیش از پرواز یک مسیر ذهنی را برای خودتان ترسیم کنید، می‌توانید لذت بیشتری از هدایت کوادکوپتر ببرید. اگر هم از کوادکوپتر دوربین‌دار استفاده می‌کنید دیدن تصاویر زنده از ارتفاع بر روی گوشی بسیار هیجان‌انگیز است. اگر دوست دارید بدانید عکس هوایی چیست و چگونه گرفته می‌شود با کلیک کردن بر روی لینک، مقاله را مطالعه بفرمایید.

۳- لندینگ پرنده، آخرین بخش پرواز با کواد کوپتر است

لندینگ کواد کوپتر درست مانند تیکاف انجام می‌شود. برای یک فرود موفق کافی است گاز را به‌طور آهسته به سمت پایین حرکت دهید. با این کار ارتفاع پرنده کاهش می یابد و کاملاً به زمین نزدیک می‌شود. زمانی که پرنده بسیار به زمین نزدیک شد، اهرم را تا آخر به سمت پایین بکشید تا فرود به‌خوبی انجام شود. در همین حالت دسته را نگه ‌دارید تا موتورها هم کاملاً خاموش شوند. مانند زمان بلند شدن هلی شات فشار زیادی به اهرم وارد نکنید. اگر هلی شات با سرعت زیادی فرود بیاید ممکن است هرلحظه سقوط کند یا صدمات زیادی به آن وارد شود.

برای انجام یک پرواز عالی دیگر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

راندن کواد کوپتر به جز آموزش نیازمند رعایت چند نکته ساده و پرهیز از اشتباه است. در ادامه این نکات ساده را مرور می‌کنیم.

پرواز با کواد کوپتر در محیط امن

۱- برای اولین پرواز کوادکوپتر یک محیط امن را انتخاب کنید

اولین پرواز و کار با کواد کوپتر برای بسیاری دشوار است. اگر در یک محیط شلوغ و خطرناک پرواز را انجام دهید، این استرس و چالش بیشتر می‌شود. احتمال برخورد به افراد و موانع در این پروازها بسیار زیاد است. پیشنهاد می‌کنیم تا زمانی که مهارت کافی را به دست نیاورده‌اید، در محیط‌های امنی مثل پارک‌های خلوت، جاده‌های خارج از شهر و حتی داخل فضای ها بسته کواد کوپتر را پرواز دهید.

۲- ارتفاع برگشت به خانه (RTH) و BEGINNER را فعال کنید

برخی از هلی شات ها قابلیت برگشت به نقطه ابتدایی پرواز را دارند. پیشنهاد می‌کنیم اگر کوادکوپتر شما هم به این فناوری مجهز است، آن را فعال کنید. در این حالت کواد کوپتر تا ارتفاعی که مشخص کرده‌اید پرواز می‌کند و سپس به نقطه‌ای که به عنوان خانه مشخص‌شده است بازمی‌گردد. همچنین اگر به فکر خرید کوادکوپتر با برد رادیویی بالا هستید به خاطر داشته باشید که در پروازهای اول هلی شات را زیاد از خود دور نکنید.

آموزش پرواز با کواد کوپتر

در برخی از اوقات ممکن است مانعی پیش روی هلی شات باشد که شما آن را ندیده‌اید. در این مواقع دور کردن زیاد یا ارتفاع بالای هلی شات باعث برخورد و آسیب دیدن کواد کوپتر می‌شود. همچنین استفاده از حالت BEGINNER باعث پرواز در ارتفاع مشخص و سرعت معین می‌گردد. اگر در پرواز اول استرس زیادی را تجربه می‌کنید، بهتر است این حالت را فعال کنید. کوادکوپتر سایما Z1 ازجمله پرنده‌هایی است که قابلیت حفظ ارتفاع را دارد.

۳- از حرکات هیجانی پرهیز کنید

پرواز اول کوادکوپتر فرصت مناسبی برای آزمون و خطاست. بهتر است در پروازهای ابتدایی کنترل خود را بر کوادکوپتر افزایش دهیم. انجام حرکات ناگهانی، رفت و برگشتی با سرعت بالا در پروازهای ابتدایی خطرناک است و امکان آسیب‌دیدگی هلی شات را بیشتر می‌کند. حتی در صورت خرید کوادکوپتر از بهترین برندها مانند خرید کوادکوپتر Syma نیز پیشنهاد می کنیم همیشه احتیاط را رعایت کنید و تا حرفه ای نشده اید از انجام حرکات هیجانی پرهیز کنید.

از پرواز با هلی شات لذت ببرید

در انتهای آموزش پرواز با کواد کوپتر برای افراد مبتدی، یک‌بار دیگر تأکید می‌کنیم که تمرین پیوسته باعث پیشرفت در کنترل پرنده است. رعایت نکات پروازی گفته‌شده باعث می‌شود که به‌تدریج بتوانید حرکات نمایشی را هم با کوادکوپتر انجام دهید. در انتهای مقاله پیشنهاد می کنیم برای خرید هلی شات، کوادکوپتر، ماشین کنترلی و دیگر وسایل سرگرمی با شماره ۲۸۴۲۷۴۱۲-۰۲۱ تماس حاصل کنید. همکاران ما در پریماتوی پاسخگوی سوالات شما هستند.

سوالات متداول

آموزش کار با کواد کوپتر را از کجا شروع کنیم؟

آموزش کار و پرواز با هلی شات شامل تیکاف، کنترلی هلی شات و لندینگ است. پیشنهاد می کنیم اگر به دنبال آموزش پرواز با هلی شات هستید بر روی لینک کلیک کنید و این مقاله پریماتوی را مطالعه بفرمایید.

آیا همه می توانند پرواز با کوادکوپتر را یاد بگیرند؟

معمولا پرواز دادن هلی شات و کنترل کوادکوپتر در آسمان برای بار اول راحت نیست. اما با تمرین و پیروی از یک آموزش کامل پرواز هلی شات همه می توانند اقدام به کنترل هلی شات کنند. در حقیقت پرواز دادن هلی شات اصلا کار سختی نیست و به راحتی می توان از پس آن برآمد.

آیا مدل هلی شات بر کیفیت پرواز و آموزش راندن هلی شات تاثیر گذار است؟

طبیعتا استفاده از کوادکوپترهای پیشرفته می تواند تا حدی زیادی استرس و سختی پروازهای اول را کاهش دهد. اما به طور کلی با تمرین و مهارت می توان هر هلی شاتی را در آسمان کنترل کرد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه هلی شات با شماره 28427412-021 پریماتوی تماس حاصل کنید.

دیدگاه‌ها ۲۱

  محمد تبرته فراهانی پاسخ

  عالی

   primatoy پاسخ

   سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که براتون مفید بوده.
   پیروز باشید